Barwniak czerwonobrzuchy

Opis

Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher. Jest gatunkiem niezwykle pięknym, który nadaje się dla początkującego akwarysty. Większość dostępnych w sprzedaży ryb pochodzi z hodowli i przez to jest dobrze przystosowana do przeciętnych warunków panujących w akwarium. Występuje wiele odmian barwnych. Barwniak czerwonobrzuchy jest ozdobą każdego wystawowego akwarium. Zmienne ubarwienie, zwykle ciało jest brunatne z szerokim , ciemniejszym pasem wzdłuż boków i dużą purpurową plamą na brzuchu. Płetwa grzbietowa ma srebrnozłocisty, błyszczący pas, u samicy zanikający przed brzegiem płetwy lub przerywany. Na końcu płetwy grzbietowej i płetwie ogonowej samca występują ciemne, jasnoobrzeżone plamy. Samice są intensywniej ubarwione, samce są większe i smuklejsze. Barwniak czerwonobrzuchy jest rybą bardzo okazałą i dość spokojną. Tylko w czasie tarła wykazuje pewną agresywność w stosunku do ryb własnego gatunku, natomiast wobec innych jest obojętna. Są rybami monogamicznymi i tworzą stałe pary. Większość czasu spędza w przydennej do środkowej partii wody.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Występuje w stojących i wolno płynących wodach tropikalnej Zachodniej Afryki, również strefie przypływów w wodzie morskiej.

Długość

Samica ok. 7 cm, zaś samiec ok. 9 cm.

Odżywianie

Najchętniej jada pokarm żywy. W czasie tarła tylko taki jest przyjmowany, ale nie gardzi pokarmem suchym. Ogólnie żywienie nie sprawia większych problemów.

Temperatura

Temperatura wody z zakresu 22-28ºC.

Warunki hodowlane

Może być hodowany w akwarium towarzyskim, o długości co najmniej 80 cm. Wymaga dość dużych, dobrze zarośniętych i nieco zacienionych zbiorników. Chętnie kryje się w grotach. Najłatwiej takie groty jest zrobić z wypełnionych piaskiem pustych łupin orzechów kokosowych z wywierconymi otworami umożliwiającymi wejście rybom. Woda w akwarium powinna być miękka (3-6ºN), lekko kwaśna o pH 7. Źle się czuje w wodzie starej, dlatego należy okresowo wymieniać 1/4- 1/5 części wody.

Rozmnażanie

Tarło zależy od doboru pary, samica jest aktywniejsza. Przed tarłem umieszczamy kilka doniczek bez dna, z których najodpowiedniejszą ryby sobie same dobiorą. W takiej doniczce samica składa ikrę i przejmuje nad nią opiekę, a samiec chroni gniazdo w dalszej odległości. Młode wylęgają się po 3 dniach, a po 6 opuszczają swoje miejsce wylęgu. Wtedy samiec i samica sami opiekują się narybkiem, który dość długo pływa gromadnie z rodzicami. Pierwszym pokarmem młodych są larwy solowca. Przy racjonalnym rozmnażaniu wykorzystuje się sztuczną inkubację ikry i wychów narybku.

208 komentarzy

  1. cede84:

    Chetnie sprzedam moje barwn i aki tzn "maluchy" w glownym akwa mam juz 4tarlo z kazdego po okolo 50sztuk pierwsze potomstwo mojej idealnie dobranej pary osiaga juz powoli normalne rozmiary (dorosle) a jak tego dokonalem ...... nie zajmowalem sie akwa i zrobily sie idealne warunki

  2. nowyrybek:

    Czy można trzymać barwniaki szmaragdowe z barwniakami czerwonobrzuchymi w akwarium 180l?

  3. michał :

    Mam parkę barwniaków które miały tarło a teraz samiec podgryza samice w akwarium są trzy kokosy korzenie i kilka roślinek.Młode już sprzedane. Czemu samiec podgryza samice?

  4. Kubaa:

    Witam wszystkich, posiadam 60 litrowe akwarium, chciałbym umieścić w nim parkę tych rybek i ponad to jakieś rybki czyszczące, ale nie jestem pewien jakie, proszę o kilka propozycji. Z góry dziękuje :)

  5. mat:

    ryaba masakra, mam 130l. i wszytko co mialem zameczyły albo zjadły.skalarowi odgryzły płetwy boczne,Delikatne rosliny też sa niszczone..nie wspominam okresu kiedy miały młode kiedy wsadzałem ręke do akw.to ją atakowały..

  6. bon007:

    Właśnie mi się rozmnożyły a podczas pilnowania ikry wykończyły już kilka gupików, welonkę i mieczyki

  7. dammm:

    Nie moge czytac nie ktorych komentarzy... ludzie gdzie wy macie glowy? to sa zywe zwierzaki, jak nie macie wystarczajaco oleju w glowie to sie za to nie bierzcie albo pozostancie na gupikach w 20l. mam akwa 250l, dwie pary skalarow zaglowcow, 8 kosiarek,4 mieczyki weloniasta, duzego zbrojnika i parke barwniakow. bardzo madre, piekne ryby. w okresie tarla (co jest normalne u wszystkich gatunkow zwierzat!) nie pozwalaja zadnej innej rybie dostac sie do malych. to jest chyba logiczne. poza tym nie zauwazylem zadnych plywajacych szkieletow, zadna z ryb nie odgryzla mi reki ani nie przegryzla zbiornika... ludzie, ruszcie mozgiem choc troche zanim cos napiszecie, sam ucze sie na bledach ale przez ten spam nie mozna doszukac sie naprawde uzytecznych informacji! pozdrawiam akwarystow.

  8. kitekl:

    Witam. Posiadam akwa 100l w nim: 3 trzciniaki, 3 skalary (jedna parka dorosła i jeden młody (drugi zdechł)), 2 kiryski. Czy mogłabym do nich dokupić 2 barwniki ? Czy nie bardzo? Podpowiedzcie co można jeszcze do nich dokupić. Dodam, że trzciniaki są bardziej płochliwe niż atakują. Mają swoje kryjówki.

  9. nixo:

    ile najlepiej ich mieć? (zbiornik 60L, 2 glonojady 10 neonków.

  10. Krzys:

    Witam... wpuściłem dwie młode pawiookie do dyskowców dorosłych ... będzie bomba czy nie??

  11. kiuik11:

    czy barwniaki , mogą mi zjeśc neonki i danio ???? bo rano zauważyłem tylko pływajacy szkielet ;/

  12. Wiktoria :

    Czy ciężko rozmnaża się te ryby?

  13. Czarna:

    Mam parkę barwniaków która mają już mlode ok 20 szt. mam pytanie czy to normalne że moje małe są ciągle głodne a dostają kilka razy dziennie jedzenie ?

  14. Czarna :

    witam wszyscy piszą że barwniaki mogą żyć z innymi rybami , mam pytanie z jakimi ? bo mam parke która zamęczyła mi kilka głupików i 2 glonojady . Moje barwniaki mają już małe jest ich ok 20 sztuk , i mam pytanie jak długo młode mogą być z rodzicami bo zauważyłam że młode podgryzają matkę ?

  15. oliwia222:

    do ania:) co jeszcze może rekina?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter