Gurami dwuplamisty (dwuplamy)

Opis

Gurami dwuplamisty - Trichogaster trichopterus. Nazwa wywodzi się od dwóch widocznych na ciele plamek. Jest najbardziej popularnym rodzajem wśród gurami. Przyczynami mogą być: jego wytrzymałość na warunki w akwarium, kolorowe ubarwienie, tolerancyjność (poza okresem tarła) wobec innych gatunków oraz niewygórowana cena, za jaką da się go nabyć. Stanowi również pokaźne źródło dochodów dla branży akwarystycznej. Powinno się trzymać jednego samca i kilka samic w akwarium. Możemy się spotkać z wieloma formami barwnymi gurami dwuplamistego. Ubarwienie zmienne, zwykle niebieskoszare – srebrzyste. Płetwy grzbietowa i odbytowa czerwonopomarańczowe, usiane białymi plamkami. Znane są odmiany marmurkowate i złociste. Samiec ma płetwę grzbietową i odbytową zaostrzoną. U osobników młodych nie zawsze da się rozróżnić płeć. Są przydatne ponieważ zjadają wypławki, dzięki czemu nie musimy stosować środków chemicznych do walki z tymi szkodnikami. Zamieszkuje środkową do powierzchniowej partię wody w akwarium.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Żyje w rzekach i rowach w Indochinach i Malezji, Indonezji i Tajlandii. W wodach Sumatry występuje gurami niebieski.

Długość

Dorasta do 14 cm, aczkolwiek zwykle bywa mniejszy.

Odżywianie

Zjada wszelkie pokarmy dostępne w handlu.

Temperatura

Toleruje zakres temperatur od 23 do 28ºC.

Warunki hodowlane

Zdarza się, że dorosłe samce są agresywne w stosunku do siebie. W przypadku gdy zaczynają robić sobie krzywdę należy jednego osobnika przenieść do innego zbiornika. Należy pamiętać również o tym, żeby nie dokuczały im inne ryby. Jest to najbardziej wytrzymały gatunek i ma niewielkie wymagania, co do warunków akwariowych. Najlepiej się czuje dużym, jasnym zbiorniku obsadzonym roślinnością, z wolną przestrzenią do pływania oraz z umieszczoną pokrywą. By uzyskać cień można zastosować rośliny pływające. Parametry wody nie są istotne pod warunkiem, że zmiany nie zachodzą gwałtownie.

Rozmnażanie

Wymagane jest duże akwarium tarliskowe, ze względu na wielkość ryb i produktywność. W okresie tarła ubarwienie staje się ciemniejsze, a prążki wyraźniejsze. Samicom należy zapewnić wiele kryjówek, ponieważ są często żywiołowo napastowane przez chętnego do tarła samca. Doprowadzenie do rozrodu jest stosunkowo łatwe i w efekcie otrzymujemy liczne potomstwo. Samiec buduje gniazdo bardzo szybko, po czym pilnuje złożonej ikry i wylęgu przez kilka dni. Wylęg trwa około jednej doby. Narybek rośnie szybko, lecz nierównomiernie, w takim przypadku mniejsze osobniki mogą być zjadane przez większe.

243 komentarzy

  1. Skalar i gurami ?:

    mam takie 2 gurami niebieskie i mogą razem w akwarium z 3 skalarami ? ;|

  2. mac:

    małe rybki pylistym pokarmem można go kupić za niewielkie pieniądze w sklepie zoologicznym albo np. artemią są zestawy do hodowania tych małych ,,robaczków,, ale myśle że pylisty pokarm wystarczy :)

  3. asia:

    niestety kilka dni temu zdechły mi takie dwa prawdopodobnie spowodowane było to wprowadzeniem nowych rybek do akwarium - dodam , że miałam 2 o ubarwieniu pioaskowym (oby dwa zdechły) i dwa mam nadal o ubarwieniu niuebieskim i się świetnie trzymają :0 śliczne rybki

  4. Jankas:

    Mam dwa gurami które są teraz w okresie tarła.Czym mam karmić małe rybki?

  5. akwarysta/:

    ja mam 1 guramiego w 10l akwa 2 molinezje 2 glonojady mam zamiar kupić sobie 45l akwa i więcej rybek opyla sie

  6. Egi81:

    Witam. Zakupiłam dwie sztuki gurami (podobno była to parka - podobno bo jestem póki co laikiem jeżeli chodzi o rozróżnanie ryb) i wczoraj pod wieczów ta mniejsza rybka raczej unikała towarzystwa innych, była w większości w spokoju. Ta większa gurami , natomiast co chwila tamtą atakowała, zmuszając do podwodnych akrobacji. No i dzisiaj rano patrze a ta mniejsza leży na dnie, ale co dziwna ma trochę wygryzionego brzucha (to chyba brzuch, w każdym razie poniżej otworu gębnowego :P ) .... co sie mogło stać ? Czyżby to większe gurami zaatakowało ?

  7. Bas:

    do kongo możesz je trzymać w 112l,również mogą być mieszane. ja mam dwuplamistego samca i dwie marmurkowe samiczki,planuje jeszcze dokupić mozajkowate,ale to dopiero na wiosne

  8. mesi:

    mam 2 gurami samiec cały czas gryzie samice proszę o pomoc

  9. Ełk:

    ja mam równiez problem z glonojadem ... syjamski terroryzuje moje guraminy :/ pół roku temu (przed epidemią, która wybuchła podczas mojej nieobecności w domu- nawiasem mówiąc przetrwaly ją tylko 4 guraminy) miałem parkę zbrojników i 2 zbrojniki lamparcie i żaden z nich nie ruszał innych ryb ... mam teraz sajgon ... musze pozbyc się terrorysty ... a nawiazując do płochliwości gurami ... moje suma rekiniego wcale nie boją się i im nie przeszkadza jak sobie pływa ... zresztą żadnych ryb sie nie bały, a uwierzcie, że w ciągu 4 lat ich towarzystwo zmieniało sie wielkokrotnie .. nie bały sie ani grugowarga dwubarwnego, ani tez skalarów, sumów ... aż do tej pory trafila mi się ta ku***. pozdrawiam serdecznie

  10. janusz:

    Witam mam parke gurami samica jest kotna czy mam je juz odlowic z glownego akwarium.

  11. Kongo_85:

    Czy można w 112l akwarium trzymac 5 gurami (1 złoty samiec, 2 złote samiczki i 2 marmurkowe samiczki) Czy wogóle można je tak łączyc? Do tego by było stadko razbor klinowych bądz innych małych, spokojnych, ławicowych rybek. Okwarium dobrze obsadzone roślinami z grzałką, filtrem i dodatkowym napowietrzniaczem.

  12. przema01764:

    mam 2samce gurami z narybkiem gupików i nie zwracają uwagi na niebo się piorą między sobom

  13. MIKUSIA:

    Mam dwie parki gurami ale nic sie miedzy nimi nie dzieje a tylko siedza przestraszone w roslinach bo glonojad ciagle je atakuje. Raz przyssal sie do samiczki a teraz ona ma plame z boku tam gdzie ja ugryzl. Pozbylabym sie go ale nie moge go zlapac. Pretnikow mi nie atakuje ale i tak sie go boja i tez sie chowaja. Nie trzymajcie glonojadow z gurami. Mam alwarium 115 litrow i jeszcze neonki, gupiki i kiryski.

  14. kangur:

    Larrysa: jesli to parka to Guramin ma racje. Plec u doroslych mozna rozroznic po ksztalcie pletwy grzbietowej. U mnie dokladnie tak samo zachowuja sie dwa samce, szczegolnie gdy w akwarium jest wzgledny spokoj tzn. gdy labeo siedzi w dziupli. W kazdym razie krzywdy sobie nie zrobia a jak samiec zacznie budowac gniazdo to juz bedzie pewnosc o co chodzi. Pozdrawiam

  15. dominika:

    mam problem ostatnio moje gurami umarło. to nie pierwsza ryba, która mi zdechła wcześniej był jeszcze skalar. w ich wyglądzie nie było żadnych zmian jednak wogule nie pływały a stały w miejscu. nie wiem co się dzieje proszę o pomoc

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter