Gurami dwuplamisty (dwuplamy)

Opis

Gurami dwuplamisty - Trichogaster trichopterus. Nazwa wywodzi się od dwóch widocznych na ciele plamek. Jest najbardziej popularnym rodzajem wśród gurami. Przyczynami mogą być: jego wytrzymałość na warunki w akwarium, kolorowe ubarwienie, tolerancyjność (poza okresem tarła) wobec innych gatunków oraz niewygórowana cena, za jaką da się go nabyć. Stanowi również pokaźne źródło dochodów dla branży akwarystycznej. Powinno się trzymać jednego samca i kilka samic w akwarium. Możemy się spotkać z wieloma formami barwnymi gurami dwuplamistego. Ubarwienie zmienne, zwykle niebieskoszare – srebrzyste. Płetwy grzbietowa i odbytowa czerwonopomarańczowe, usiane białymi plamkami. Znane są odmiany marmurkowate i złociste. Samiec ma płetwę grzbietową i odbytową zaostrzoną. U osobników młodych nie zawsze da się rozróżnić płeć. Są przydatne ponieważ zjadają wypławki, dzięki czemu nie musimy stosować środków chemicznych do walki z tymi szkodnikami. Zamieszkuje środkową do powierzchniowej partię wody w akwarium.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Żyje w rzekach i rowach w Indochinach i Malezji, Indonezji i Tajlandii. W wodach Sumatry występuje gurami niebieski.

Długość

Dorasta do 14 cm, aczkolwiek zwykle bywa mniejszy.

Odżywianie

Zjada wszelkie pokarmy dostępne w handlu.

Temperatura

Toleruje zakres temperatur od 23 do 28ºC.

Warunki hodowlane

Zdarza się, że dorosłe samce są agresywne w stosunku do siebie. W przypadku gdy zaczynają robić sobie krzywdę należy jednego osobnika przenieść do innego zbiornika. Należy pamiętać również o tym, żeby nie dokuczały im inne ryby. Jest to najbardziej wytrzymały gatunek i ma niewielkie wymagania, co do warunków akwariowych. Najlepiej się czuje dużym, jasnym zbiorniku obsadzonym roślinnością, z wolną przestrzenią do pływania oraz z umieszczoną pokrywą. By uzyskać cień można zastosować rośliny pływające. Parametry wody nie są istotne pod warunkiem, że zmiany nie zachodzą gwałtownie.

Rozmnażanie

Wymagane jest duże akwarium tarliskowe, ze względu na wielkość ryb i produktywność. W okresie tarła ubarwienie staje się ciemniejsze, a prążki wyraźniejsze. Samicom należy zapewnić wiele kryjówek, ponieważ są często żywiołowo napastowane przez chętnego do tarła samca. Doprowadzenie do rozrodu jest stosunkowo łatwe i w efekcie otrzymujemy liczne potomstwo. Samiec buduje gniazdo bardzo szybko, po czym pilnuje złożonej ikry i wylęgu przez kilka dni. Wylęg trwa około jednej doby. Narybek rośnie szybko, lecz nierównomiernie, w takim przypadku mniejsze osobniki mogą być zjadane przez większe.

243 komentarzy

  1. Krzysiek:

    Martyna: mam IDENTYCZNY problem. u mnie samce gurami sie juz nie ganiaja tak jak to bywalo wczesniej, ale dzisiaj zauwazylem, ze mordka jednego(tego dominujacego i wiekszego) gurami jest cala czerwoja(jakby od krwi) i strasznie spuchnieta!!! Niby je normalnie, ale chowa sie po kontach i jest malo ruchliwy. NIE WIEM DLACZEGO TAK SIE STALO! mysle, ze nie powinno sie trzymac 2 samcow, bo beda sie ganiali i walczyli o dominacje w stadzie. ja tak mam i to jest MOJ BLAD!

  2. Martyna:

    Mam 2 gurami dwuplamiaste jedna z nich gania cały czas za drugą, zagania w kąt akwarium i podgryza jej ogon. Nie wiem co mam robić, jeśli rozdziele je na jakis czas to po tem będzie ok. Powiedzcie co mam robić

  3. paula:

    Mam od dzisiaj parkę gurami.Samica szybko pływa, chętnie bierze pokarm i wogule jest taka zdrowa. A samiec w sumie też bierze pokarm nie jest pogryziony , ani nic, ale cały czas pływa pod jedną roślinką obok molinezji balonowej. co mu jest! Pomóżcie!

  4. adaj20:

    mam pytanko.może to głupie ale kiedy jest okres tarła. mam gurami juz od jakiś 2 lat i jeszcze nigdy nie miałam małych rybek :(

  5. Marcin9601:

    Mam gurami właśnie zobaczyłem, że samiec buduje nad filtrem gniazdo piankowe aby samica mogła tam złożyć jaja. Gdy młode się wyklują to co mam z nimi zrobić? Czy wyjąć i umieścić w mniejszym akwarium czy może zostawić tak jak jest czy może jakieś inne propozycje? Proszę o szybką odpowiedź.

  6. paulina:

    Odpowiedź dla anka : pamiętaj , że gurami to duże ryby , a skoro masz rybe agresywaną to możesz oddać ją do sklepu zoologicznego , mnustwo ryb może z nimi być może skalary , tylko niekupuj ryb takich jak brzanki bo mogą obgryźć twoim pupilką żeglowce!

  7. Anka:

    chciałabym zapytać z jakimi innymi gatunkami można hodować gurami????? Mam: 5 gurami marmurkowe ( w tym jedno bardzo agresywne nawet do osobników z tego samego gatunku), 6 mozajkowe, 6 dwuplamiste w akwarium 360 litrów

  8. Paulina ^^:

    mam gurami złocistego (dwuplamisty) i bardzo atakował moje ryby ( żółtaczki indyjskie , miałam dwa żółtaczki i już nieżyją jednemu ugryzł ogon , a drugiej płetwe , a innych ryb nieatakował , dlaczego ??

  9. Isirdo:

    witam mam problem. Chciałbym je kupić do mojego akwarium 60l. Mam tam parke skalarków, 2 parki gupików, i kiryski. Moge je trzymac w takim akwarium?

  10. rafalekhhrrrr:

    dwa dni temu kupilem sobie 4 gurami.dwa samce niebieskie i dwie samiczki zolte.strasznie plochliwe szczegolnie samiczki.sliczne rybki,mam nadzieje ze sie zadomowia i beda spokojniejsze

  11. Agusia ;):

    paula :P - Taka rybka kosztuje 4zl zalezy w jakim sklepie kupisz jedna kupilam za 3 a dwie w innym zoologicznym za 4 ;] W tej chwili mam 2 sumiki 1 welonkę 3 gurami marmurkowy dwuplamisty i złocisty i nie wiem jak rozróżnic pleć ponieważ marmurkowy i zlocisty plywaja cały czas za dwuplamistym to może być samica ?

  12. paula :P:

    Ile kosztuje taka ryba i z jakimi rybami może przebywać ?

  13. Agusia :) :

    Ja mam 1 gurami złociste jest śliczne :) 1 welonkę ;]i 2 sumiki małe :) dokupuję jeszcze jednego gurami niemieskiego i dwie malutkie polskie welonki :) a za niedługo zamieżam zmienić akwa na większe :)) Wlonka czasem z gurami sie ganiają ale jakoś powoli sie do siebie przyzwyczajają :) polecam ..:)

  14. masterblaster111:

    miałem kiedys parke to jedno było spokojne a drugie rozdzierało mi inne ryby na pół takie jak kakadu );

  15. Michał:

    Ja mam parke gurami.Moje gurami lubią być koło roślinek i lubią je podiadać i ganiać się po całym akwarium.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter