Zwinnik latarnik

Opis

Zwinnik latarnik – Hemigrammus ocellifer. Uznawany jest za gatunek towarzyski i spokojny. Swoje ubarwienie najlepiej prezentuje w akwariach obsadzonych roślinami i w świetle przytłumionym przez rośliny pływające oraz na ciemnym podłożu. Nazwę swą zawdzięcza złotawo opalizującej plamie w górnej części trzonu ogonowego i w górze tęczówki. Ciało zwinnika latarnika jest prawie przeźroczyste. Samce z reguły są mniejsze i smuklejsze. Ponadto samce posiadają rząd haczyków podobnych do jasnych kresek na płetwie odbytowej. Bardzo dobrze pasuje do wielogatunkowego akwarium. Dużą część czasu spędza wśród roślin, gdzie czuje się bezpiecznie. Również w większej grupie czują się zdecydowanie bezpieczniej i lepiej. Zamieszkuje głównie strefę środkową akwarium.

Rodzina

Kąsaczowate (Characidae)

Pochodzenie

Jest szeroko rozpowszechniona od Argentyny po Gujanę Francuską.

Długość

ok.4,5 cm.

Odżywianie

Preferują żywe i mrożone wodne bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek i komarów oraz dafnie. Chętnie spożywają również pokarmy płatkowane.

Temperatura

22-28 C.

Warunki hodowlane

Wymagają akwarium średniego lub dużego. Oświetlenie nie powinno być zbyt mocne. Woda powinna mieć pH 6,0-7,5; miękka do średnio twardej (2-18 n). Należy pamiętać o regularnej podmianie części wody oraz kontroli systemu filtracyjnego i napowietrzającego.

Rozmnażanie

Nie jest trudna do rozmnożenia. Do tarła wymagana jest woda miękka oraz lekko kwaśna. Produkuje około 300 – 400 sztuk ikry składanej na roślinach. Po tarle akwarium należy zaciemnić. Wylęg następuje po około 48 godzinach. Młode początkowo karmimy larwami solowca i oczlików lub drobnym pokarmem suszonym.

4 komentarzy

 1. BArteK:

  a czy komuś udało się je rozmnożyć? proszę to opisać

 2. Lenk@:

  Ja kupiłam te rybki jako po prostu latarniki i nieźle się naszukałam zanim znalazłam, że to zwinniki. Są piękne

 3. eliza:

  tak mechaniccc :*

 4. >>>Mechanic<<<:

  Moim zdaniem jedna z najpiękniejszych kąsaczowatych. Polecam!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter