Opis
Zwinnik latarnik – Hemigrammus ocellifer. Uznawany jest za gatunek towarzyski i spokojny. Swoje ubarwienie najlepiej prezentuje w akwariach obsadzonych roślinami i w świetle przytłumionym przez rośliny pływające oraz na ciemnym podłożu. Nazwę swą zawdzięcza złotawo opalizującej plamie w górnej części trzonu ogonowego i w górze tęczówki. Ciało zwinnika latarnika jest prawie przeźroczyste. Samce z reguły są mniejsze i smuklejsze. Ponadto samce posiadają rząd haczyków podobnych do jasnych kresek na płetwie odbytowej. Bardzo dobrze pasuje do wielogatunkowego akwarium. Dużą część czasu spędza wśród roślin, gdzie czuje się bezpiecznie. Również w większej grupie czują się zdecydowanie bezpieczniej i lepiej. Zamieszkuje głównie strefę środkową akwarium.
Rodzina
Kąsaczowate (Characidae)
Pochodzenie
Jest szeroko rozpowszechniona od Argentyny po Gujanę Francuską.
Długość
ok.4,5 cm.
Odżywianie
Preferują żywe i mrożone wodne bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek i komarów oraz dafnie. Chętnie spożywają również pokarmy płatkowane.
Temperatura
22-28 C.
Warunki hodowlane
Wymagają akwarium średniego lub dużego. Oświetlenie nie powinno być zbyt mocne. Woda powinna mieć pH 6,0-7,5; miękka do średnio twardej (2-18 n). Należy pamiętać o regularnej podmianie części wody oraz kontroli systemu filtracyjnego i napowietrzającego.
Rozmnażanie
Nie jest trudna do rozmnożenia. Do tarła wymagana jest woda miękka oraz lekko kwaśna. Produkuje około 300 – 400 sztuk ikry składanej na roślinach. Po tarle akwarium należy zaciemnić. Wylęg następuje po około 48 godzinach. Młode początkowo karmimy larwami solowca i oczlików lub drobnym pokarmem suszonym.
4 komentarzy
BArteK:
16.09.2010 08:13a czy komuś udało się je rozmnożyć? proszę to opisać
Lenk@:
14.10.2009 20:20Ja kupiłam te rybki jako po prostu latarniki i nieźle się naszukałam zanim znalazłam, że to zwinniki. Są piękne
eliza:
18.07.2009 21:51tak mechaniccc :*
>>>Mechanic<<<:
10.03.2009 09:42Moim zdaniem jedna z najpiękniejszych kąsaczowatych. Polecam!