Zwinnik jarzeniec

Opis

Zwinnik jarzeniec - Hemigrammus erythrozonus. Panuje powszechna opinia, że jest najpiękniejszym ze zwinników. Jednak, aby wyglądał on pięknie musi mieć zapewnione odpowiednie warunki akwariowe, inaczej jego pręga miedziana stanie się blada. Posiada ciało szarozielone, grzbiet nieco smuklejszy, brzuch o odcieniu srebrzystym. Od podstawy płetwy ogonowej do oka ciągnie się błyszczący, czerwony pas; płetwy przeźroczyste; końce płetwy odbytowej, grzbietowej i brzusznej wyraźnie białe. Samce są smuklejsze od samic. Są hodowane na masową skalę na farmach ryb akwariowych. Większość dostępnych ryb pochodzi z hodowli, dlatego są przystosowane do przeciętnych warunków panujących w domowym akwarium.
Chętnie zamieszkuje akwaria towarzyskie i pływa w ławicy z przedstawicielami swojego gatunku. Większość czasu spędza w środkowej części akwarium. Najlepiej prezentuje się w gromadzie liczącej co najmniej 10 sztuk. Jest spokojny, ale często bywa ofiarą agresywnych ryb.

Rodzina

Kąsaczowate.

Pochodzenie

Gujana – dorzecze rzeki Essequibo.

Długość

4 centymetry.

Odżywianie

Zjada większość pokarmów z uwzględnieniem drobnego żywego. Preferują trzy lub dwa mniejsze karmienia dziennie, niż jedno bardzo obfite. Szczególnie duże znaczenie ma to w przypadku jeśli chcemy rozmnożyć ten gatunek.

Temperatura

Od około 22 do 28 C, w akwariach tarliskowych do 28 C.

Warunki hodowlane

Zwinnik jest gatunkiem ławicowym, który potrzebuje wolnej przestrzeni do pływania oraz miejsc porośniętych roślinami. Nie należy hodować mniej niż 4 osobniki na raz. Najlepszym środowiskiem będzie dla niego miękka, lekko kwaśna woda, aczkolwiek toleruje niewielkie odstępstwa od tych parametrów. Po dodaniu do wody garbników uwydatni się kolor zwinników. Można taki efekt uzyskać dzięki umieszczeniu w akwarium korzenia lub zastosować wkład torfowy.

Rozmnażanie

Jest gatunkiem rozrzucającym ikrę. Należy utrzymać w czasie tarła temperaturę 28 C, wodę miękką i kwaśną z dodatkiem garbników. Tarło może odbywać się zarówno w ławicy jak i parami. Samców przeznaczonych do rozrodu w żadnym wypadku nie przenosimy przy pomocy siatki. Wylęg trwa ok. jednego dnia. Ikra jest wrażliwa na zanieczyszczenia chemiczne, grzyby, bakterie i pierwotniaki. Narybkowi regularnie podajemy małe porcje drobnych żywych pokarmów. W trakcie wychowu narybku istotną rolę odgrywa okresowe i regularne odświeżanie części wody, ponieważ są one wrażliwe na nadmiar związków azotowych.

25 komentarzy

  1. Ann3000:

    Bardzo spokojne rybki, mam 4 szt i pływały po całym akwarium przy dnie i w środkowej części, ale odkąd mam mieczyki i molinezje to zwinniki chowają się razem z 6 neonków pod liśćmi :(

  2. Marcello 77:

    Po przerwie mam znowu akwarium -240 litrow. Zrobilem wszystko jak nalezy. Mam 6 bocji, 6 kiryskow, 2 kosiarki, 10 jarzencow, 10 neonow czerwonych, 10 czarnych i 20 innesa oraz 4 skalary, moze dokupie jeszcze 2. Oplacila sie cierpliwosc przy zakladaniu akwarium bo rybki i roslinki sa zdrowe i wygladaja super

  3. leo-74:

    Kupiłem 10 szt wczoraj i od razu wstawiłem parkę do 18l. dzisiaj odłowiłem, ikra rozsypana na dnie.

  4. kangur:

    Ze starej grupy 8 jarzencow zostaly mi po 4 latach dwa, dokupilem wiec 6 mlodych ale stara dwojka nie przylacza sie do nich i woli przebywac w towarzystwie grupy neonek kardynalek

  5. marcello:

    od dzisiaj mam ich 10 szt. - mam je w akwa 350 l wraz z 10 szt. bystrzyka parańskiego i 10 szt. płaskoboka tępogłowego... jak na razie zwinniki trzymają się razem w stadku (zapewne przez płaskoboki) ale oto mi właśnie chodziło... ok poobserwujemy i zobaczymy jak będzie wszystko wyglądało...

  6. frezer:

    cosik niechcą mi sie wytrzec.trzymam je osobno dobrze tucze,moze sa za stare (2lata) pokombinuje jeszcze z dodaniem garbniqw

  7. Johan von Kupstrad:

    piter po 3-4 dniach jeśli trzymasz je z rybami nie większymi niż np. platka to przestaną pływać w ławicy :) a kolory odzyskają po tygodniu, pod warunkiem że masz dobre ph i miękką wodę :)

  8. piter:

    A ja kupiłem 5 ładnie wybarwionych i momentalnie wyblakła im ta pomarańczowa pręga na boku? Wie ktoś czemu? Zachowują się normalnie, cały czas w stadku. Odp please?

  9. znik70:

    Ja z nimi dopiero zaczynam. Powinno pójść dobrze. Kupiłem 8 sztuk. Dużo roślin powinno im pomóc w adaptacji. Mija 2gi dzień, już się tak nie boją :) W sumie miałem szczęście, bo kupiłem z dobrym oliwkowym odcieniem i pięknie wybarwionym paskiem. Mają tylko troszkę uszkodzone płetwy od siatki w sklepie. Powinny odrosnąć.

  10. Shamrock:

    Fajne rybki. U mnie są spokojne (aż za bardzo ;)) i przyjaźnie nastawione do innych ryb. :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter