Zatrucie substancjami pochodzenia zewnętrznego

Opis

Do zatrucia ryb substancjami pochodzenia zewnętrznego może dojść w różnych sytuacjach. Najczęściej substancjami trującymi dla ryb są: świeży kit, niektóre farby, przewody gumowe(szczególnie o żółtym kolorze), świeże ściany cementowe(tracą toksyczność po około 20 dniach)woda wodociągowa zawierająca chlor, tworzywa sztuczne zawierające fenol, powietrze o dużej zawartości dymu tytoniowego. Do otrucia ryb może dojść podczas przedawkowania różnych leków lub taniny. Duże zagrożenie dla ryb stanowią jony metali ciężkich.

Objawy

Do symptomów zatrucia zalicza się: nieprawidłowe położenie ciała, niefizjologiczne, nerwowe zachowanie, zwiększone wydzielanie śluzu, zmiana ubarwienia, uszkodzenie skrzeli. Jeśli dochodzi do ostrego zatrucia to ryby gwałtownie pływają, po czym następują zaburzenia ruchowe i agonia. Zatrucie żelazem objawia się zwiększonym wydzielaniem śluzu i zblednięciem skrzeli. Duże stężenie żelaza wywołuje uszkodzenie skrzeli i uduszenie ryb. Szczególnie wrażliwymi na związki żelaza są ryby z rodzaju Sumphysodon. Do zatrucia cynkiem ryb może dojść w przypadku transportu ryb w ocynkowanych naczyniach, bądź przetrzymywanie roślin w takich naczyniach. Rośliny kumulują cynk i stają się toksyczne dla ryb. Woda może być również źródłem związku cynku, jeśli jest ona dostarczana w rurach ocynkowanych. Toksyczność cynku wzrasta w obecności miedzi i niklu. Zatrucie cynkiem jest szczególnie niebezpieczne dla ryb. Zatrucie miedzią następuje wtedy, gdy w akwarium znajdują się miedziane elementy a woda jest miękka. Szczególnie wrażliwymi na miedź są: Barbus tetrazone i Barbus nigrofasciatus. Do zatrucia chlorem dochodzi w przypadku używania do uzupełniania nieodstałej wody wodociągowej. Chlor wywołuje zwiększone wydzielanie śluzu. Uważa się, że chlor w stężeniu 0,2 mg/l powoduje śniecie ryb, natomiast stężenia 0,03-0,05 mg/l wywołują obumieranie ikry. Powszechną metodą stosowaną do zbadania stężenia chloru jest dodanie 3 ml roztworu jodowo-skrobiowego do 100 ml badanej wody. Jeśli próbka zabarwi się na niebiesko można stwierdzić stężenie chloru powyżej 0,1 mg/l wody. Podgrzewanie wody do 90ºC w ciągu 30-40 minut powoduje jej całkowite odchlorowanie.

Leczenie

BRAK LECZENIA. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter