Przyducha

Opis

Przyducha jest wywoływana przez niekorzystne czynniki środowiskowe. Choroba ta to stan niedotlenienia organizmu ryb, z powodu zbyt małej ilości tlenu w wodzie. Do takiej sytuacji może dojść w przypadku dużej ilości substancji organicznych i silnego rozwoju bakterii. Należy szczególną uwagę zwrócić na tą chorobę, jeśli w zbiorniku mamy zamontowany filtr torfowy, wtedy też może nastąpić jego gnicie. Często dochodzi do deficytu tlenu w akwariach zacienionych, które służą inkubacji ikry.

Objawy

Deficyt tlenu powoduje szereg objawów, z których najbardziej charakterystyczne to zmniejszenie apetytu, zatrzymanie wzrostu i równoczesne otłuszczenie narządów wewnętrznych, zaburzenia w tarle i rozwoju ikry. Jeśli stężenie tlenu występuje przez długi okres to ryby są bardziej wrażliwe na stresy i choroby. Zazwyczaj możemy zaobserwować jak ryby duszą się w akwarium, wtedy też pływają one przy powierzchni wody i ustawiają ciało ukośnie w toni wodnej, a krawędzie jamy gębowej wynudzają ponad powierzchnie wody.

Leczenie

Najskuteczniejszym sposobem, który nie dopuszcza do wystąpienia przyduchy, jest higiena zbiornika. Należy regularnie usuwać martwe rośliny, resztki pokarmów, odchody, śnięte ryby. Należy również często czyścić filtry, szczególnie jeśli w przepływie przez niego wody nastąpiła dwunastogodzinna przerwa zalecane jest bardzo dokładne czyszczenie. Do zachowania prawidłowego bilansu tlenowego potrzebne są rośliny naczyniowe (posiadające łodygę, liście, korzenie) oraz odpowiednie oświetlenie akwarium. Skutecznym zapobieganiem przyduchy jest regularne usuwanie ślimaków. W przypadku stwierdzenia deficytu tlenu należy zastosować sztuczne natlenianie, stopniowo zwiększając przepływ powietrza. Jeśli wystąpi silny deficyt to ryby należy umieścić w innym zbiorniku wypełnionym odstałą, natlenioną wodą, a akwarium w którym doszło do deficytu dokładnie oczyścić i wymienić filtry. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

3 komentarzy

  1. peter_1000:

    A ty wiesz że po trzech latach mu to pisałeś?

  2. fajna:

    Żal z neastle.......ale cukrzysz....i się podlizujesz że heeeeeejjjjj..!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. neastle:

    W moim akwarium panuje właśnie ta choroba. Nie wiedziałem co to jest i w końcu wiem co robiłem nie tak. Po prostu zbyt długo nie czyściłem akwy i filtra. Polecam najlepszą strone akwarystyczna jaką znalazłem. SUPERAKWARIUM

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter