Wachlarek Belotta (niebieski)

Opis

Wachlarek Belotta - Cynolebias bellottii. Jest niezwykłym gatunkiem, ponieważ wykluwa się rośnie, rozmnaża i umiera się w ciągu jednego roku. Dzieje się tak dlatego, że wody które zamieszkują w naturze wysychają w okresie suszy i umierają wszystkie dorosłe osobniki. Lecz tarło odbywa się przed suszą, a ikra leży w podłożu. Po pierwszych opadach deszczu z jaj wylęgają się larwy. Proces ten jest taki sam w warunkach akwariowych.

Rodzina

Karpieńcowate.

Pochodzenie

Żyje w dorzeczu Rio de la Plata w Argentynie.

Długość

Dorasta do 7 cm, ale samice są nieco mniejsze.

Odżywianie

Preferuje pokarm żywy, ale zjada również preparaty suche.

Temperatura

Jest gatunkiem wytrzymałym na wszelką temperaturę od 4 do 30 C, ale w hodowli stosujemy temperatury z zakresu 16-22 C.

Warunki hodowlane

Najlepiej jak będzie hodowany w akwarium jednogatunkowym. Podłożem powinien być dokładnie wypłukany torf. Rośliny w akwarium powinny być pierzaste. Najlepszą wodą jest miękka, lekko kwaśna.

Rozmnażanie

Tarło odbywa się w grupie składającej się z jednego samca i dwóch samic. Po tarle odławiamy tarlaki, ponieważ samiec jest gotowy już do następnego tarła. po zakończonym tarle torf odciskamy z nadmiaru wody, nie należy się tego obawiać ponieważ ikra jest bardzo wytrzymała. Tak przygotowany torf umieszczamy na 3-4 miesiące w worku plastikowym lub pojemniku i umieszczamy w zacienionym miejscu. Po takim okresie torf z ikrą ponownie namaczamy, a młode zaczynają się natychmiast wykluwać.

2 komentarzy

  1. Alek:

    Z tym rokiem to przesada, rok żyją w naturze a nawet krócej bo pora sucha trwa koło 3 miesięcy, a w międzyczasie muszą się wykluć, urosnąć i rozmnożyć. W akwarium dożywają 2 lat choć wysoka temperatura wody skraca ich życie

  2. ktoś:

    tylko rok ?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter