Tęczanka mniejsza

Opis

Tęczanka mniejsza – Melanotaenia maccullochi. Należy do gatunków dosyć pospolitych i mało kłopotliwych. Ubarwienie ma srebrzystozielone z niebieskim połyskiem. Na tym tle siedem brunatnych cienkich linii. Płetwy są czerwonawe. Rozróżnienie płci jest bardzo łatwe, ponieważ samiec jest bardziej smukły i jaskrawiej ubarwiony. Niecodzienny fakt wśród tęczanek stanowi to, że u tego gatunku samiec jest mniejszy od samicy. Tęczankę mniejszą trzyma się zawsze z innymi gatunkami. Jej charakterystyczną cechą jest wielka ruchliwość, dlatego też powinna mieć przestronne akwarium. Może przebywać w zbiorniku ogólnym. Podwójna płetwa grzbietowa wskazuje na to, że jej przodkowie żyli w słonych wodach. Przebywa głównie w środkowych warstwach wody.

Rodzina

Tęczowate.

Pochodzenie

Żyje w północnej Australii zasiedlając wody w pobliżu nadmorskiego miasta Cairns. W warunkach naturalnych jest reprezentowana przez co najmniej kilka form geograficznych różniących się m.in. barwami.

Długość

Osiąga w akwarium wielkość 6,5-7 cm. U tego gatunku samica jest większa od samca.

Odżywianie

Jej pokarm jest bardzo urozmaicony i może być zarówno żywy, jak i suszony.

Temperatura

Preferuje temperatury z zakresu 21-26 C.

Warunki hodowlane

Wymaga dość długiego, zarośniętego akwarium, z dużą ilością wolnego miejsca do pływania. Woda powinna mieć pH około 7. Ryby te dobrze się czują w wodzie z dodatkiem soli kuchennej lub morskiej. Uwielbia ona światło i słońce.

Rozmnażanie

W czasie przygotowań do godów barwy samców robią się intensywniejsze, a na grzbiecie pojawia się lśniący i jaskrawy pas, przebiegający od nasady płetwy grzbietowej do pyszczka. W zależności od odmiany może on przybierać barwę białą, pomarańczową lub złotą. Tarło odbywa się zazwyczaj rano, w docierających do akwarium płomieniach słońca. Co pewien czas gromadka ryb odbywa tarło w porannym słońcu wśród roślin, na których zawisa ikra na cienkim włókienku. Tarło trwa kilka dni. Tarlaki nie zjadają ikry. Lepszy efekt daje jednak oddzielny wychów młodych, dlatego też należy odłowić dorosłe osobniki. Młode wylegają się po 8-10 dniach, a po 4 dalszych narybek zaczyna szukać pokarmu. Należy im podawać pokarm żywy.

2 komentarzy

  1. edyyyyyyta:

    bardzo ładna rybka :) mam parkę w akwa o dość ciekawym składzie = brzanki: 3sumatrznki, 2mszyste, 3danio czwerwone, 5neony czerwone, parka brzanek różowych-odmiana weloniasta, 2 kiryski.Na początku bałam sie je włączać do akwa z brzankami, natomiast pani w klubie akwarystycznym przekonała mnie że warto stworzyć świetny klimacik, a tęczanki nic z brzankiami sobie nie zrobią

  2. tęczak:

    mam takie 2 okazy w akwa 25l i dobrze się czują moje rybki.Polecam tą rybe ponieważ jest łagodna i spokoja ale zarazem ciekawa.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter