Tęczanka niebieska (Tęczanka akwamarynowa)

Opis

Tęczanka niebieska (Tęczanka akwamarynowa) – Melanotaenia lacustris. Jest to gatunek bardzo towarzyski, ławicowy, dużo pływający oraz dosyć łatwy w pielęgnacji. W akwarystyce swoja pozycję zawdzięczają swojemu niebiesko lśniącemu ubarwieniu. Gdy samce są podniecone płciowo to wtedy połyskują złoto ponad czołem aż do grzbietu, a także są intensywniej ubarwione. Samce powinny mieć towarzystwo samic, ponieważ uwielbiają się przed nimi ,,popisywać” . W akwarium zamieszkuje strefy od środkowej do przypowierzchniowej. Zdarza się, że uszkadzają sobie płetwy i ciało w trakcie skoków w zbiorniku.

Rodzina

Tęczowate.

Pochodzenie

Papua-Nowa Gwinea, a dokładnie jezioro Kutuba.

Długość

Około 12 cm.

Odżywianie

Nie sprawia problemów żywieniowych. Podawajmy larwy ochotek, komarów oraz dafnia. Z chęcią zjada również pokarmy płatkowane i zielone. Karma powinna być bogata w witaminy.

Temperatura

22-25 C.

Warunki hodowlane

Akwarium powinno być obszerne (minimum 1 m długości) z miejscami porośniętymi gęstą roślinnością oraz wolną przestrzenią do pływania. Bardzo często dorosłe osobniki zjadają mniejsze rybki, dlatego nie należy ich z takimi hodować. Pożądane parametry wody: pH 7,0-8,0; miękka do średnio twardej, 8-12 n. Akwarium powinno być przykryte szybą, ponieważ potrafią wyskakiwać. Szczególną uwagę należy zwrócić na stan wody. Filtracja musi działać efektywnie, a woda powinna mieć delikatne przepływ. W niewłaściwej wodzie płetwy tęczanki niebieskiej stają się postrzępione. Regularna podmiana wody rozwiązuje ten problem.

Rozmnażanie

Doprowadzenie do tarła nie jest specjalnie trudne. Ikra jest składana w przeciągu paru dni. Większe problemy sprawia odchów młodych. Ważne jest aby młodym dostarczyć dużo drobnego pokarmu żywego.

4 komentarzy

 1. gosc:

  powiekszone oko moze oznaczac za duzo azotu/amoniaku, trzeba wymieniac czesciej wode, a najlepiej go wyjac z zkwaiuium do swiezej wody

 2. Ewa:

  Mój samiec tęczanki niebieskiej ma od dłuższego czasu bardzo wyraźnie powiększone jedno oko. Co to może być i czy da się wyleczyć. Oprócz tego oka ryba wygląda i zachowuje się normalnie, ma apetyt i jest żywotna.

 3. kom366:

  Moja ulubiona ryba ma takie małe statko w akwarium 6 szt.pływa sobie miałem 10 szt. ale nie przykryłem akwa no i niestety wyskoczyły:)

 4. kom366:

  Moja ulubiona ryba ma takie małe statko w akwarium 6 szt.pływa sobie miałem 10 szt. ale nie przykryłem akwa no i niestety wyskoczyły:)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter