Tęczanka wspaniała (Tęczanka Boesemana)

Opis

Tęczanka wspaniała (Tęczanka Boesemana) – Melanotaenia boesemani. Jest bardzo popularnym gatunkiem spośród tęczanek na całym świecie. Gatunek ten został wprowadzony do hodowli akwarystycznych w 1982 roku. Po raz pierwszy został złowiony przez Heiko BLEHERA. Obecnie już prawie nie odławia się ich w naturze, a to dzięki sprawnym programom hodowlanym wprowadzonym w krajach rozmnażających te ryby w celach komercyjnych. Po przeprowadzeniu badań stwierdzono, że piękne ubarwienie samców pochodzących z odłowu zanika po kilku pokoleniach w hodowli akwariowej. Sylwetka samców jest bardziej szeroka, ale nie garbata, raczej podobna do rombu. U obu płci przebiega prawie prosta linia, ciągnąca się od grzbietu do końca pyszczka. Głowa i przednia część ciała wykształconego samca jest niebieska, a tylna część ciała i płetwa opalizująco zółtopomarańczowa. Młode i samice mają połysk ciepło złoty i zielony, przechodzący w niebieski. W przedniej części ciała lśnią, natomiast im bliżej płetwy ogonowej tym więcej barw złota.

Rodzina

Tęczowate (Melanotaeniidae).

Pochodzenie

Pochodzi z regionu jezior Ajamaru prowincji Irian Jaya.

Długość

Samce osiągają wielkość około 10 cm, a samice nieco mniejsze.

Odżywianie

Żywi się większością pokarmów żywych i suchych. Pamiętajmy o karmieniu pokarmami żywymi i mrożonym, ponieważ tylko takie zapewniają piękny połysk.

Temperatura

Preferuje zakres temperatur od 25 do 29 C, górna granica zalecana w okresie tarła.

Warunki hodowlane

Tęczanka wspaniała jest bardzo aktywną rybą, która jest zazwyczaj pokojowo nastawiona do mniejszych gatunków. Doskonale czuje się w towarzystwie gatunków o podobnych rozmiarach i usposobieniu, zwłaszcza wówczas, gdy współmieszkańcy nie tworzą ławic i dzięki temu nie zajmują tych samych obszarów akwarium. Jeśli nie zapewnimy jej dużego zbiornika, to zostanie zahamowany jej rozwój. Rośliny powinny być gęsto posadzone. Nie należy zapomnieć o umieszczeniu mchu jawajskiego w zbiorniku. Woda powinna być miękka o pH neutralnym do lekko kwaśnego. Zaleca się dobrą filtrację. Zbiornik przykryjmy szklaną płytą, ponieważ potrafią wyskakiwać z akwarium.

Rozmnażanie

Ikra jest rozrzucana przez kilka dni wśród mchu jawajskiego. Młode wylęgają się po ok. 7 dniach. Młode ryby i larwy są wrażliwe na zmianę składu wody. Intensywne ubarwienie pojawia się dopiero po upływie 12-14 miesięcy od urodzenia. Ogólnie wychów nie nastręcza większych problemów.

14 komentarzy

 1. dodo:

  Dlaczego moja Tęczanka Boesemana nie chce jeść pokarmów suchych

 2. ;d:

  czy ta tęczanka może być w akwarium z Pilelęgnidczkami ramireza ?

 3. tel 602 270 869:

  kupie w rozsądnej cenie tęczanki wspaniałe (Tęczanka Boesemana)

 4. gg310551:

  Chetnie odkupie nadwyzke teczanek wspanialych i bosemana. Kontakt w opisie.

 5. Luna10*:

  Sprzedam tęczankę wspaniałą samca 8cm, towarzyski, spokojny, pięknie wybarwiony. Lub wymienię na gupiki/neonki itp. gg-12065842

 6. gg:7145902:

  Mam do wymiany 16 tęczanek, sympatycne towarzyskie rybki, niestety nie pasują do mojej nowej obsady. Jeśli ktoś zainteresowany z Warszawy lub okolic to moje gg jest w podpisie.

 7. 12lkupis:

  Posiadam około 30 sztuk boesemani z własnego chowu od ikry i 5miesięczne mają już kolor i są lepiej wybarwione od rodziców zobaczcie sami na http://www.youtube.com/watch?v=nCEvvFXkLHQ

 8. krysti:):

  ja mam tęczankarium i z 4 rybami innymi te inne ryby to:1 gurami dwuplamisty,1 gurami marmurkowy,1 kiryśnik czarnoplamy i 1 glonojad.... a tęczanki:2 tęczanki czerwone,2 boesemana i 2neonowe pływają ślicznie;****

 9. Sławek:

  tak to są sliczne rybki i wraz z innymi teczankami wygladaja zjawiskowo.

 10. malgol:

  Witam. Proszę o informację, ile żyją tęczanki niebieskie, moja ma już 3 lata. Jakiej choroby to może być objaw, jeśli łapie pokarm w pysk i wyplówa.Zawsze była żarłoczna. Teraz ignoruje porę karmienia.Wygląda dobrze ale nie je i nie ma brzucha. Może być zestresowana nowymi rybkami? a moze to starość?

 11. E.:

  Potwierdzam, jest ładna.Oprócz niej, mam T.NIEBIESKĄ .Piękna przy ,,wschodzie słońca,, jest na co patrzeć. Pozdrawiam.E.

 12. maciej:

  ładna rybka ja mam brzanki sumatrzańskie i różowe gurami marmurkowe i żałobniczki czarne

 13. slaw:

  jakie duże masz akwarium?

 14. tęczanka:

  bardzo fajna ryba mam takich 10 szt. neonowej 15 szt. a trójprebiej 6 szt. do tego trzy parki pretników dwie parki górami mozaikowy i drobnice: czerwonouste no i zwinniki jażeńce pomieszane z neonem innesą

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter