Szczupieńczyk karłowaty

Opis

Szczupieńczyk karłowaty – Aplocheilus annulatus. W zależności od miejsca pochodzenia szczupieńczyki są rozmaicie ubarwione i mają różne prążki na ciele. Szczególnie barwne są samce, ich płetwy są barwne, a ogonowa wydłuża się w klapkowaty wyrostek, zaś samice mają płetwy bezbarwne, przezroczyste i bardziej zaokrąglone.

Rodzina

Karpieńcowate.

Pochodzenie

Jest mieszkańcem zachodniej Afryki: Gwinei, Sierra Leone i Liberii.

Długość

Szczupieńczyk karłowaty osiąga długość od 3 do 4,5 cm.

Odżywianie

Żywi się wyłącznie żywym pokarmem, np. wrotkami.

Temperatura

Preferuje temperatury z zakresu 23-26 C.

Warunki hodowlane

Jest on delikatną i małą rybką, która nie nadaje się do akwarium zbiorowego. Jeśli będzie hodowany z przedstawicielami swojego gatunku, tylko wtedy będziemy mogli podziwiać jego piękne kolorowe ciało. Ryby te dobrze się czują nawet w niewielkich zbiornikach obsadzonych roślinnością. Woda powinna być miękka i lekko kwaśna.

Rozmnażanie

Tarło odbywa się w grupie. W zbiorniku 50 litrowym umieszczamy około 20 ryb, z większą przewagą samic niż samców. Powierzchnia wody powinna być pokryta roślinami. Tarło tego gatunku jest bardzo ciekawe, ponieważ ryby trą się pływając w kółko jedna za drugą. Ikra jest składana wśród roślin i korzeni i utrzymuje się na cieniutkich wyrostkach. Larwy zaczynają się pojawiać po około 14 dniach. Są one prawie niewidoczne, można je jedynie zauważyć przy styku lustra wody ze szkłem dzięki połyskującej plamce na szczycie głowy. Larwy należy odławiać regularnie. Są one bardzo drobne, ale mają stosunkowo duże pyszczki, dzięki którym po rozpoczęciu samodzielnego pływania mogą jeść świeżo wyklute larwy solowca.

12 komentarzy

  1. flip:

    Rybki bardzo fajne, towarzyskie ale bez pokrywy ani rusz!!!

  2. Potatos:

    Od dwóch lat jestem szczęśliwym posiadaczem szczupieńczyków karłowatych - nabyłem kilka samic podobno krajowej hodowli, niestety \"nie zrobił\" się z nich ani jeden samiec, ale udało mi się niedługo później nabyć w sklepie jednego samca z importu..i jestem posiadaczem już któregoś pokolenia szczupieńczyków aktualnie w liczbie dorosłych ok. 50 sztuk. Cudowne małe rybie klejnoty dla koneserów

  3. boberto:

    @Kacpero: ale pewien jesteś że karłowaty? chyba nie doczytałeś o jakim gatunku jest ten art...

  4. fv:

    Czy te ryby mogą być z neonami, bojownikiem piskorkami i kiryskami?

  5. Kacpero:

    Ładne są te ryby ale bardzo agresywne. Zaobserwowałem że szczupińczyk miał w pysku gupika i od tej pory już ich nie kupuje.

  6. nuronka:

    dodatek pokarmu rybnego w diecie gurami jest bardzo zdrowy, nie ma co

  7. Potatos:

    Gdzie można nabyć ikrę szczupieńczyków w Czechach??

  8. Justysia:

    Czy można je trzymać z gurami? Czekam na odpowiedź.

  9. Marcin:

    7zł płaciłem, kupiłem 15 sztuk

  10. Kochaś:

    Ile ta rybka mniej więcej kosztuje?

  11. delTORO:

    Co do żywienia wylęgu szczupieńczyka to warto zaopatrzyć się w coś mniejszego niż artemia np. mikro czy gotowy nobilfluid, gdyż świeży wylęg jest niewiele większy od świeżego wylęgu artemii - od miesiąca opiekuję się maluszkami, które jako ikra "przyjechały" do mnie z Czech (torf przesłany listem poleconym).

  12. delTORO:

    Co do łacińskiej nazwy to obecnie poprawna jest pseudepiplatys annulatus.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter