Sumik szklisty

Opis

Sumik szklisty - Kryptopterus bicirrhis. Szczególnie majestatycznie wygląda w stadzie, kiedy przemierza akwarium. Pływają w pozycji poziomej. W trakcie odpoczynku unoszą się w wodzie pod kątem, ogonem do dołu. Sumik szklisty jest prawie całkowicie przezroczysty i dobrze się czuje w niewielkim stadzie. Przez sumiki widać nawet roślinność znajdującą się za nimi. Jego ciało mieni się różnymi kolorami, w zależności od kąta padania światła. Widoczny jest kręgosłup, natomiast organy wewnętrzne ukryte są wewnątrz niewielkiej jamy brzusznej, która mieści się tuż za dużymi oczami. Cechą charakterystyczną są również wąsiki, którymi sumik cięgle porusza badając teren. Należy podkreślić, że sumiki szkliste nie są najprostszym gatunkiem do utrzymania, ze względu na swoje upodobania żywieniowe. U tego gatunku został wykryty bierny zmysł elektryczny. Sumiki wyczuwają zmiany i niejednorodności w słabym polu elektrycznym, co pomaga im orientować się w otoczeniu, a także ułatwia znajdowanie zdobyczy. Zamieszkują strefę środkową do powierzchniowej.

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

Wschodnie Indie, południowo-wschodnia Azja.

Długość

Odnotowano długości do 15 cm, zwykle jednak mniejsze.

Odżywianie

Dieta sumików szklistych powinna się składać głównie z pływającego w toni pokarmu, chociaż mrożony, liofilizowany, a nawet suszony pokarm rozprowadzony przez filtr powietrza po akwarium również spożyją.

Temperatura

Preferuje temperatury z zakresu 21-26 C.

Warunki hodowlane

Należy hodować minimum 4 osobniki, ponieważ pojedynczo przestają jeść i chowają się po kątach, co może skutkować nawet ich śmiercią. Sposób jego poruszania jest nietypowy, ponieważ porusza się w środkowej części akwarium w grupie z głową uniesioną ku górze. Środkowa część akwarium powinna być przeznaczona do pływania a boki i tylna ściana obsadzona roślinnością. Jakość wody powinna być ogólnie dobra, miękka, o odczynie lekko kwaśnym. Nadaje się do zbiornika towarzyskiego z łagodnymi rybami.

Rozmnażanie

Nie ma informacji o przebiegu tarła w warunkach akwariowych.

107 komentarzy

 1. Isirdo:

  w bochni są piekne po 9 zł

 2. antosia:

  ja mam sumika szklistego, ale odmianę barwną. Są bardzo spokojne. Polecam.

 3. Orzeł:

  Wiktor! Słuchaj może kufla po piwie nie umyłeś ? Ja tak miałem z krewetkami - przełożyłem je do kufla po piwie z cola ale był wstępnie wypłukany, może jednak coś tam się ostało. wszystkie zdechły po nocy :(

 4. Dup....:

  Mam 3 sumiki chciałam kupić więcej ale nie było w sklepie. Mam 60 l akwarium a wnim oprócz sumików: 2 mo;inezje bojownika syjamskiego, 9 neonków 2 piskorki i 3 kiryski lamparcie. Czy tak może być?

 5. ewka:

  też opowiadacie. ja mam 2 sumiki z 1 rekinkiem, 1 złotą i parkę gupików. Wszystkie od ponad 2 lat. Rybki nie obgryzają się i są zdrowe, a sumiki są ruchliwe i nie boją się innych ryb. Chcę kupić jeszcze kilka sumików szklistych, a wtedy powiększę akwarium, ale nie umiem ich nigdzie spotkać :(

 6. Wiktor:

  Ja miałem 6 sumików szklistych od miesiąca. Dziś robiłem generalne porządki w akwa i odłowiłem je do kufla. Wszystkie mi zdechły!! :( Nie wiem dlaczego. Woda była wzięta z akwa a zajęło mi to wszystko max 1,5h.

 7. snajper:

  CZy ktoś wie gdzie można kupić takie rybki w Lublinie? proszę o odpowiedż.

 8. kangur:

  Mialem stadko 7 sztuk przed laty, fajne i spokojne. Szkoda, ze nie mozna miec wszystkich ryb na raz. Polecam jesli nie macie szalonych ryb jak glonojady albo labeo. Sumatry sie nimi nie interesowaly. Mysle, ze minimalna wielkosc akwa to ok 120 litrow.

 9. kuba m:

  help kto posiada sumika który jakby pływa do góry pletwami i ma takie długie wąsy jest czarny pisać na gg lub w tym miejscu gg 13682190

 10. lol:

  Co za ludzie z was.Po pierwsze to jest ryba STADNA czyli ok. 6 sztuk.Po drugie trzyma się je w akwa o pojemności ok. 100 l, więc się niech nikt nie dziwi że jak kupi jednego i będzie trzymał np. w 15 l to mu zdechnie. PS. Chodzi o to aby ryba czuła się w akwarium dobrze i była zdrowa dlatego nie powinno się ich trzymać w malutkich akwariach, bo na upartego to można rybę nawet w szklance trzymać.

 11. Anitka:

  to jak wrezscie sie rozmnazaja bo juz nie wiem jedni pisza jak by byly zyworodne inni ze skladaja jajeczka czy ktos potrafi okreslic?? prosze bo mi chyba jeden bedzie mial male bo jest gruby i chcialabym wiec prosze o konkrety jak ktos ma

 12. neastle:

  Do Mati: Ja trzymałem sumiki szkliste w akwa 60 l, ale były praktycznie same. Teraz przeniosłem je do 112 l i czują się znacznie lepiej. Myślę, że można je trzymać w 60 l, ale mogą tam czuć się nie za dobrze.

 13. stalewiak:

  Witajcie mi sumika szklistego coś złamało w nocy :/ Wygiął się 90stopni. Uważajcie na nie bo to strasznie delikatna rybka :) Zostały mi 2 i musze dokupić 2 sztuki :) Zdjecia znajdziecie tu www.garnek.pl/stalewo

 14. Ard:

  Do Eto: sumiki szkliste to spokojne ryby, które bardziej są narażone na ataki innych ryb, a nie same je drażnią.

 15. Akwarystyczka:

  Ja dostałam takiego jednago sumika i jest zajbiaszczy jest spokojny i mysle ze nadaje sie do trzymania z każdą rybą tylko bojoe czy moje brzanki go czymś nie zarażą alebo nie zaatkują

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter