Sumik szklisty

Opis

Sumik szklisty - Kryptopterus bicirrhis. Szczególnie majestatycznie wygląda w stadzie, kiedy przemierza akwarium. Pływają w pozycji poziomej. W trakcie odpoczynku unoszą się w wodzie pod kątem, ogonem do dołu. Sumik szklisty jest prawie całkowicie przezroczysty i dobrze się czuje w niewielkim stadzie. Przez sumiki widać nawet roślinność znajdującą się za nimi. Jego ciało mieni się różnymi kolorami, w zależności od kąta padania światła. Widoczny jest kręgosłup, natomiast organy wewnętrzne ukryte są wewnątrz niewielkiej jamy brzusznej, która mieści się tuż za dużymi oczami. Cechą charakterystyczną są również wąsiki, którymi sumik cięgle porusza badając teren. Należy podkreślić, że sumiki szkliste nie są najprostszym gatunkiem do utrzymania, ze względu na swoje upodobania żywieniowe. U tego gatunku został wykryty bierny zmysł elektryczny. Sumiki wyczuwają zmiany i niejednorodności w słabym polu elektrycznym, co pomaga im orientować się w otoczeniu, a także ułatwia znajdowanie zdobyczy. Zamieszkują strefę środkową do powierzchniowej.

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

Wschodnie Indie, południowo-wschodnia Azja.

Długość

Odnotowano długości do 15 cm, zwykle jednak mniejsze.

Odżywianie

Dieta sumików szklistych powinna się składać głównie z pływającego w toni pokarmu, chociaż mrożony, liofilizowany, a nawet suszony pokarm rozprowadzony przez filtr powietrza po akwarium również spożyją.

Temperatura

Preferuje temperatury z zakresu 21-26 C.

Warunki hodowlane

Należy hodować minimum 4 osobniki, ponieważ pojedynczo przestają jeść i chowają się po kątach, co może skutkować nawet ich śmiercią. Sposób jego poruszania jest nietypowy, ponieważ porusza się w środkowej części akwarium w grupie z głową uniesioną ku górze. Środkowa część akwarium powinna być przeznaczona do pływania a boki i tylna ściana obsadzona roślinnością. Jakość wody powinna być ogólnie dobra, miękka, o odczynie lekko kwaśnym. Nadaje się do zbiornika towarzyskiego z łagodnymi rybami.

Rozmnażanie

Nie ma informacji o przebiegu tarła w warunkach akwariowych.

107 komentarzy

 1. Kajmax:

  Włanie przeczytałem że minimum to 4 sztuki. AAktualnie posiadam 2 - czy faktycznie konieczne jest dokupienie kolejnych?

 2. Aurelia:

  MAM problem poniewaz na jednym z sumikow pojawila sie biala plamka na grzbiecie. Prosze o pomoc :(

 3. gabi;(:

  witam. miałam kilka sumików i dziś jak wróciłam do domu zauważyłam że zrobiły się mętne po chwili białe aż po nie całej godzinie wszystkie zdechły. miały 25 stopni, pływały jadły i tak nagle. czy ktoś może wie coś wie na ten temat? z gory dzięki.

 4. raafał:

  ja mam 2 sumiki od ponad 2 lat i 3mają się dobrze ale jedna rzecz mnie NIEPOKOJI! na grzbiecie jeden ma czarna plame a u drugiego pojawila sie kropka i obawiam sie czy to nie choroba :-(

 5. Marcin:

  Czy może być z tymi tutaj: 1X Sewerum,samica 1X Żaglowiec 1X Gurami niebieskie samica 2X Zbrojnik niebieski, samce 8X Ampularia

 6. marcia:

  Do : JUstyna : A sprawdzałaś czy nie ma ich przypadkiem w Chyloni koło Tesco? Ja dziś tam byłam i widziałam 10 sumików

 7. Zosia:

  ja mam 5 gupików, 3 razbory klinowe, 6 neonów czerwonych, 2 otoski i 3 sumiki. Wszystkie mają się dobrze. Sumiki w dzien się chowają w rośliny, a w nocy pływają po całym akwarium:)

 8. Eva:

  Mam w jednym akwarium 2 sumiki do tego pielęgnice błękitnopłetwą i 2 pielęgnice thomasa i wszystkie rybki żyją w zgodzie. sumiki zajmują dolną część akwarium i nie wchodzą w paradę z pielęgnicami :)

 9. www.skuterypolnoc.pl:

  Ja mam już 9 sztuk wypas to wygląda jak tyle jest hehe :) rosną i maja sie dobrze ;)

 10. gregor:

  Witam zamierzam jutro zakupic kilka takich sumikow , posiadam akwarium 96 litrow w stanie 5mieczykow ,8 pawich oczek , 2 srebne molinezje o-4 czarne glonojada i 4 neonki , sa jakies przeciwskatania bym nich nie kupowal ??

 11. Dylek:

  Justyna- w redzie dostaniesz 20 km skmka chwila;]

 12. Justyna:

  Widzialam spora grupke w oceanarium gdynskim, niesamowity widok!! Mam akwarium 250 l, ale niestety nie moge w zadnym akwarystycznym sklepie w Gdyni ich dostac. Szkoda.

 13. rafał13:

  ile co najmniej sztuk i w jakim akwarium moż na je trzymać?

 14. Klaudi:

  oddam (w dobre ręce) cztery takie rybki, ponieważ moje akwarium jest dla nich za małe. zainteresowanych proszę o kontakt mailowy - klaudynat@wp.pl [Warszawa]

 15. Boru.x:

  W Lublinie mają je w nowym Olimpie

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter