Sumik szklisty

Opis

Sumik szklisty - Kryptopterus bicirrhis. Szczególnie majestatycznie wygląda w stadzie, kiedy przemierza akwarium. Pływają w pozycji poziomej. W trakcie odpoczynku unoszą się w wodzie pod kątem, ogonem do dołu. Sumik szklisty jest prawie całkowicie przezroczysty i dobrze się czuje w niewielkim stadzie. Przez sumiki widać nawet roślinność znajdującą się za nimi. Jego ciało mieni się różnymi kolorami, w zależności od kąta padania światła. Widoczny jest kręgosłup, natomiast organy wewnętrzne ukryte są wewnątrz niewielkiej jamy brzusznej, która mieści się tuż za dużymi oczami. Cechą charakterystyczną są również wąsiki, którymi sumik cięgle porusza badając teren. Należy podkreślić, że sumiki szkliste nie są najprostszym gatunkiem do utrzymania, ze względu na swoje upodobania żywieniowe. U tego gatunku został wykryty bierny zmysł elektryczny. Sumiki wyczuwają zmiany i niejednorodności w słabym polu elektrycznym, co pomaga im orientować się w otoczeniu, a także ułatwia znajdowanie zdobyczy. Zamieszkują strefę środkową do powierzchniowej.

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

Wschodnie Indie, południowo-wschodnia Azja.

Długość

Odnotowano długości do 15 cm, zwykle jednak mniejsze.

Odżywianie

Dieta sumików szklistych powinna się składać głównie z pływającego w toni pokarmu, chociaż mrożony, liofilizowany, a nawet suszony pokarm rozprowadzony przez filtr powietrza po akwarium również spożyją.

Temperatura

Preferuje temperatury z zakresu 21-26 C.

Warunki hodowlane

Należy hodować minimum 4 osobniki, ponieważ pojedynczo przestają jeść i chowają się po kątach, co może skutkować nawet ich śmiercią. Sposób jego poruszania jest nietypowy, ponieważ porusza się w środkowej części akwarium w grupie z głową uniesioną ku górze. Środkowa część akwarium powinna być przeznaczona do pływania a boki i tylna ściana obsadzona roślinnością. Jakość wody powinna być ogólnie dobra, miękka, o odczynie lekko kwaśnym. Nadaje się do zbiornika towarzyskiego z łagodnymi rybami.

Rozmnażanie

Nie ma informacji o przebiegu tarła w warunkach akwariowych.

107 komentarzy

 1. KINGA :

  Czy sumik szklisty zje narybek gupika endlera ,ktory mi sie wczoraj pojawił? (gupików jest aż 12 a sumików tylko 4) HELP MY

 2. kamcia:

  mój się wygiął i pływa tak dziwnie na boku co się z nim stało???

 3. mauron:

  Nadi.221-niech te ryby w takim litrażu zdechną jak najszybciej. Męczysz je jak sadysta...glonojad minimum 112l ,a sumik już nie powiem...W żadnym razie nie kupuj innych ryb! Nie wiem jak można być takim pajacem i męczyć ryby..znasz się na akwarystyce jak świnia na gwiazdach... pandora29-nie za mały litraż na stadko już lepiej gupiki :)

 4. Robert:

  mam 5 sumików, właśnie kupiłem, ale jakąś godzinę po włożeniu do akwa jeden zgiął się w pół. Czy ktoś wie dlaczego, i jak temu zapobiec?

 5. Eryka:

  Czy mogę kupić 3 sumy szkliste do akwarium 25l??? Mam w nim 1 mieczyka i dwa sumy indyjskie

 6. Nadi.221:

  ja mam akwa 18l, sumika i glonojada. Sumik jest sam od pól roku i nic. Zdrowy, niepłochliwy, towarzyski :) je co tam mu sie daje. Nawet nie ma lampy imitującej księżyc, po prostu w porze karmienia świece latarką. Niedługo kupuje jakąś nową rybkę, będzie pewnie jakaś z tych większych, np. teleskop czarny. Macie jakiś pomysł? Najlepiej żeby była ruchliwa i prosta w utrzymaniu...

 7. pandora29:

  Mam bojownika w akwarium 65 l ,czy mogę dokupić stadko Sumika szklistego?

 8. mara:

  rozmnożyliście kiedyś sumiki

 9. aqwe:

  Mam tylko dwa sumiki od ponad roku i do tej pory żyją więc nie musi ich być dużo. Kiedyś odpadły im wąsy, myślałam, że są chore, ale po pewnym czasie w całości odrosły. Nie są agresywne, mam neonki, molinezje, gupiki i dwie malutkie molinezje ok 1,5cm i nic mi nie znika :)

 10. Karolina:

  Czy mogę trzymać razem molinezję czarną z sumikami szklistymi ?

 11. wiktoria:

  jest to superowa ryba na początku była płochliwa a teraz jak włożę rękę z jedzeniem do akwarium to mi z niej jedzą mam ich cztery

 12. Jakub:

  Mi żyją około 5 lat. :)

 13. Marta:

  a ja kupiłam 2 sumiki szkliste i wiecie co się stało?? neonki obgryzły jednemu z nich wąsa Teraz sumik wygląda jak wybrakowany. Macie na to jakąś rade?? Oprócz neonek mam w akwarium Mieczyki, brzanki(dość spokojne). Molinezje Czasem wykazują agresje wobec innych ryb. Oraz głupiki.

 14. kamileska4:

  Ja mam 3 pary sumików szklistych i we wtorek kupię jeszcze dwa.Chciałbym żeby sumiki mogły by się rozmnażać w akwa:(

 15. pytacz:

  ktoś mi poleci ryby do akwa 30L i 112L a drugie pytanie czy ten sum bedzie pasował do akwa 112L

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter