Sum rekini

Opis

Sum rekini – Pangasius hypophthalmus (sutchi). Boki ciała ma lśniąco srebrne z kilkoma szerokimi, podłużnymi granatowo czarnymi, połyskującymi pasami. Wyróżnia się walcowatym, wydłużonym kształtem z charakterystyczną szeroką, tępo zakończoną głową. Swoją polską nazwę zawdzięcza wysokiej sterczącej płetwie grzbietowej. Młode wraz z wiekiem tracą odrobinę na atrakcyjności. Jest uznawany za gatunek płochliwy i nerwowy. Gdy czują zagrożenie potrafią paść na dno i udawać martwe. Ich piękno uwidacznia się dopiero w większym stadzie.

Pochodzenie

Południowo-wschodnia Azja, a dokładnie wody Mekongu, Chao Phraya oraz dorzecze Mekongu. Sum rekini do wielu zbiorników wodnych został wprowadzony sztucznie.

Długość

W akwariach zazwyczaj około 5-10 cm, natomiast w warunkach naturalnych największy złowiony okaz liczył około 130 cm długości i ponad 15 kg wagi. W dużych wystawowych zbiornikach mogą osiągnąć nawet 40 cm długości. Szczególnie dobre są pokarmy zawierające spirulinę. Dużym problemem jest to, że zjadają tylko pokarm, który opadający na dno przy ich pysku. Pokarm leżący na dnie nie zostanie zjedzony.

Odżywianie

Jest gatunkiem wszystkożernym, który zjada zarówno pokarm pochodzenia roślinnego, jak również zwierzęcego. Zazwyczaj podajemy In pokarmy takie jak np.: rureczniki, skrobane chude mięso, mrożone i żywe larwy mchówek, mrożony szpinak, kawałki liści sałaty, pokarmy płatkowane, w tabletkach i granulkach.

Temperatura

22-26 C.

Warunki hodowlane

Są rybami zgodnymi i towarzyskimi, toteż mogą być hodowane z innymi dużymi rybami. Ze względu na dużą płochliwość zbiornik powinien stać w spokojnym miejscu. Ponadto musi on być bardzo duży, ponieważ gatunek ten jest dosyć ruchliwy oraz osiąga pokaźne rozmiary. W mniejszych karłowacieją oraz stają się apatyczne. Nakrywamy go szybą z uwagi na fakt, że mogą próbować z niego wyskakiwać. Woda musi być intensywnie filtrowana oraz napowietrzana. Ryby te lubią jak jest ona w delikatnym ruchu. Oświetlenie nie powinno być zbyt silne. Za podłoże może posłużyć drobny lub grubszy żwir, piasek lub małe kamienie. Oczywiście musi ono być również dostosowane do preferencji uprawianych w akwarium roślin. Do dekoracji możemy użyć większych kawałków korzeni i drewna, płaskich kamieni i otoczaków. Zastosowane w akwarium rośliny powinny być większe i odporne na skubanie. Parametry wody: odczyn zbliżony do obojętnego (pH 6,5-7,5), miękka do średnio twardej (3-12 n) oraz czysta. Raz w tygodniu dokonujemy podmiany około 20% wody, ponieważ produkują dosyć duże ilości metabolitów.

Rozmnażanie

W akwarium nie udało się rozmnożyć suma rekiniego. W Azji jest rozmnażany sztucznie w celach konsumpcyjnych.

275 komentarzy

  1. Malinka:

    sumy rekinie to bardzo ruchliwe ryby, trzeba je hodować po kilka sztuk pochodzą z Azji lubią miękką i filtrowaną wodę żeby je hodować potrzebne jest spore akwarium a w nim dużo roślin odpornych na skubanie sumy rekinie wyłowione w Polsce na wolności miały 130cm a w akwariach osiągają do 15cm zwykle mniej temperatura wody to 22-26 najlepiej zimne światło. malinka

  2. Modelarczyk:

    mam problem z moim sumikiem(jedna szt.) cały czas leży na dnie i niechce nic jeść, próbowałem już chyba wszystkiego(pokarmy wszystkich typów z tetry),rusza się tylko w nocy,plisssssssssssssss RATUJCIE MNIE i JEGO !!!!!!! w akwarium mam:brzanki sumatryjskie-2szt.;błyskotki-2szt.;danio-2szt.,mieczyka-1szt.;glucie-2szt. oraz parkę molinezji.Może trzeba mu partnerką(samiec)HELP ME!!!!!!!!!!!!!!!

  3. Olek:

    Mam akwarium o wymiarach: dł.= 71 cm wys.= 35cm szer= 35cm. Ile takich sumów mogę hodować?

  4. 369:

    sum rekin akwariowy może być z dużymi rybami

  5. GRUCHA:

    ja za swojego placilem 7 zeta

  6. SPONN:

    mam suma rekiniego 28 cm wcina wszystko nawet zwykłe glizdy i mam też m.i. dwa fosylisy ok. 30 cm ale nigdzie nie mogę znaleźć ich opisów jeśli ktoś miał z nimi do czynienia proszę o kontakt na adres sponn@poczta.onet.pl

  7. SPONN:

    mam suma rekiniego 28 cm wcina wszystko nawet zwykłe glizdy i mam też m.i. dwa fosylisy ok. 30 cm ale nigdzie nie mogę znaleźć ich opisów jeśli ktoś miał z nimi do czynienia proszę o kontakt na adres sponn@poczta.onet.pl

  8. łukasz:

    mam pytanie mam 2 sumy jeden z nich ma on plamy na skuże i nie wiem co ta jest prosze o odpowiedz na email Ciemny68@interia.eu

  9. atatcama:

    w akwariach hoduje sie dwa gatunki(w tym suma rekiniego)i jescze jeden gatnek podobny do suma rekiniego.mozna je odroznic po tym,ze sum rekini jest ciemniejszy i osiaga w naturze 130cm.drugi gatunek jest jasniejszy i osiaga w akwariach 130cm.dodam tez,ze te dwa gatunki sa spokrewnione z panganozjonem(najwiekszy sumem swiata.i na koniec powiem,ze sum rekini jest przydawany tez jako ryba jadalna i mowi sie na niego(w sprzedazy) panga.

  10. Matisek:

    No to się zrobi szum wokół Ciebie. :D

  11. luna:

    mam problem a mianowicie mam 4 takie sumiki.gdy rano wstałam byłam bardzo zdziwiona ponieważ w akwarium pływa 8 malutkich prawie przeźroczystych rybek a w akwarium mam tylko te cztery sumiki i z tąd pytanie dlaczego jest tam narybek jak przecież te sumy w akwariach podobno się nie rozmnażają proszę o odp.akwarium ma 500l

  12. I:

    Mam cztery sumiki rekinie i sześć brzanek rekinich,stworzyły ławice.Sumiki nie są samotnikami,muszą być przynajmniej trzy sztuki,wtedy są szczęśliwe i zdrowe.Przepiękne!!!

  13. obibok1977:

    a ja bym tak nie gwarantował ze sum rekini jest taki łagodny ponieważ mam 4 sztuki i zjadły mi około 30 gupików parę molinezji oraz 2 sumy rekinie wielkości około 5 cm

  14. Mistrz rekin:

    kupiłem 6 sumów i wpuściłem do pobliskiego stawu kiedyś zachodzę żeby podkarmić a tu sumy mają chyba po pół metra :)

  15. obibok:

    a ja się nie zgodze bo mam 4 sumy rekinie i pozjadały mi wszystkie gupiki bojownika oraz dwa male sumy rekinie

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter