Sum rekini

Opis

Sum rekini – Pangasius hypophthalmus (sutchi). Boki ciała ma lśniąco srebrne z kilkoma szerokimi, podłużnymi granatowo czarnymi, połyskującymi pasami. Wyróżnia się walcowatym, wydłużonym kształtem z charakterystyczną szeroką, tępo zakończoną głową. Swoją polską nazwę zawdzięcza wysokiej sterczącej płetwie grzbietowej. Młode wraz z wiekiem tracą odrobinę na atrakcyjności. Jest uznawany za gatunek płochliwy i nerwowy. Gdy czują zagrożenie potrafią paść na dno i udawać martwe. Ich piękno uwidacznia się dopiero w większym stadzie.

Pochodzenie

Południowo-wschodnia Azja, a dokładnie wody Mekongu, Chao Phraya oraz dorzecze Mekongu. Sum rekini do wielu zbiorników wodnych został wprowadzony sztucznie.

Długość

W akwariach zazwyczaj około 5-10 cm, natomiast w warunkach naturalnych największy złowiony okaz liczył około 130 cm długości i ponad 15 kg wagi. W dużych wystawowych zbiornikach mogą osiągnąć nawet 40 cm długości. Szczególnie dobre są pokarmy zawierające spirulinę. Dużym problemem jest to, że zjadają tylko pokarm, który opadający na dno przy ich pysku. Pokarm leżący na dnie nie zostanie zjedzony.

Odżywianie

Jest gatunkiem wszystkożernym, który zjada zarówno pokarm pochodzenia roślinnego, jak również zwierzęcego. Zazwyczaj podajemy In pokarmy takie jak np.: rureczniki, skrobane chude mięso, mrożone i żywe larwy mchówek, mrożony szpinak, kawałki liści sałaty, pokarmy płatkowane, w tabletkach i granulkach.

Temperatura

22-26 C.

Warunki hodowlane

Są rybami zgodnymi i towarzyskimi, toteż mogą być hodowane z innymi dużymi rybami. Ze względu na dużą płochliwość zbiornik powinien stać w spokojnym miejscu. Ponadto musi on być bardzo duży, ponieważ gatunek ten jest dosyć ruchliwy oraz osiąga pokaźne rozmiary. W mniejszych karłowacieją oraz stają się apatyczne. Nakrywamy go szybą z uwagi na fakt, że mogą próbować z niego wyskakiwać. Woda musi być intensywnie filtrowana oraz napowietrzana. Ryby te lubią jak jest ona w delikatnym ruchu. Oświetlenie nie powinno być zbyt silne. Za podłoże może posłużyć drobny lub grubszy żwir, piasek lub małe kamienie. Oczywiście musi ono być również dostosowane do preferencji uprawianych w akwarium roślin. Do dekoracji możemy użyć większych kawałków korzeni i drewna, płaskich kamieni i otoczaków. Zastosowane w akwarium rośliny powinny być większe i odporne na skubanie. Parametry wody: odczyn zbliżony do obojętnego (pH 6,5-7,5), miękka do średnio twardej (3-12 n) oraz czysta. Raz w tygodniu dokonujemy podmiany około 20% wody, ponieważ produkują dosyć duże ilości metabolitów.

Rozmnażanie

W akwarium nie udało się rozmnożyć suma rekiniego. W Azji jest rozmnażany sztucznie w celach konsumpcyjnych.

275 komentarzy

  1. SLU :

    Ma akwarium 1800 litrow, 6 sumow rekinich ponad 30 cm, 20 neonow, skalary, gurami, mieczyki i kilka glonojadow. Zyją idealnie, sumy jedzą wszystko to co inne ryby i z dna tak samo i to co pływa ma powierzchni to tez zjedzą. I co najwazniejsze zobaczylem ze jedna zaczyna byc bardzo gruba i jesli jest w ciązy to bede pierwszym czlowiekiem ktoremu udalo sie je rozmnozyc w akwaruim.( czystym przypadkiem )

  2. rybomania:

    Rozpaczony:zgadzam się z tobą miałem dwie sztuki w akwarium 120l i zamęczyły mi dwa gurami i molinezje lupie ryby oddałem je koledze da akwa 320 l

  3. arek d.:

    czy mogą być z pyszczakami?

  4. arek:

    Czy wystarczą im 83l?

  5. Rozpaczony:

    Ludzie !!! nie kupujcie tych ryb. One rosną i rosną i końca nie widać. To nie jest ryba do akwarium, tylko do stawu.

  6. skalar12:

    To akurat nie prawda że sumy rekinie zjadają tylko pokarm który przelatuje im obok pyska. Jetem w posiadaniu 6 sumów rekinich o dł. 8cm i zjadają pokarm również z dna jeśli podłożem jest gruby żwir nie mają żadnych problemów z znalezieniem go na dnie.

  7. uuqq:

    gdzie w warmińsko-mazurskim można go dostac

  8. Daniel:

    Witam. Ja maiłem 2 sumy rekinie i musze powiedziec, ze to super ryby. Opisuja, ze w akwariach dorastaja do 10cm. Nieprawda! Ja w zbiorniku 150l wychodowałem te ryby do rozmiarow 34cm/29cm lecz miały problemy z nawracaniem i robiły przy tym duzy bałagan wiec je oddałem znajomemu do duzo wiekszego zbiornika(450l)

  9. Rambo:

    Sum rekini powinien mieć jak największe akwarium ja mam akwarium o pojemności 850l i mam tam 18 sumów i czują się dobrze.

  10. Rybeczka10:

    Nadaje się do akwarium 150 l ?

  11. ela:

    witam mam pytanie posiadam sum rekini ma juz ok 35cm zostal odkupiony i karmie go Sera Wels-Chips Pokarm w tabletkach i nie wiem dokladnie ile moge mu dawac na dzien czy moglby mi ktos napisac??z gory dziekuje

  12. DeXo:

    witam. posiadam 670l akwarium i w nim 6 pyskaczy;). Jak widać trzeba coś dokupić, myślę o sumach costatus max 2 i do tego trzciniaki również nie wiecej niż dwa. Sumy rekinie też mogą być do tego?? jeśli tak to chyba duże musiałbym kupić bo pyszczaki są już spore.

  13. adam:

    ja mam w akwarium bojownika welona 2 sumy rekiny 4 gupiki 2neony 5skalarów i zyja jakos takze sumiki nie mecza sie w akwarium np 600l bo mam takie i sie lepiej czuja jak w sklepie

  14. Iwona:

    Witam, Kupiłam akwa 80L posadziłam roślinki odczekałam aż się zrobi mikroklimat, mam filtr jakiś ponoć dobry polski grzałkę, termomemtr i pilnuję tem 24-25 stopni. Mam tam bojownika, który wcześniej żył w inym akwarium z glonojadem pół roku. Glonojadł zdechł więc nowe akwarium mam. Wpuściłam tam bojownika, 6 neonków, 2 małe glonojady, 1 duży glonojad, 6 danio, 10 gupików i 2 małe rekinki. Mam rośliny mam korzeń do chowania się. Po 2 dniach padł pierwszy neonek i tak każdego dnia po jednym znikał codziennie rano jeden glonojad kończył zjadać rybkę. Po tygodniu znalazłam martwego glonaja małego, minęły 3 dni i jeden rekinek jedzony przez glonojada a drugi, który ledwie się rusza już ma lekko rozszarpany brzuszek i próbował uciekać przez glonojadem ale go ganiał i rozszarpywał brzuszek coraz bardziej. Bardzo proszę o pomoc! Rybki kupowane w sklepie i takie gatunki doradzone przez sprzedawce. Pokarm różny płatki, granulki i żywe robale.

  15. wiola:

    boję się że coś z nim jest nie tak, niedługo kupię większe akwarium może poczuje się lepiej, ale z tego czego się dowiedziałam wyglądało by na to że czuje się zagrożony bo czasem opada na dno i udaje że nie żyje. Martwi mnie też to że czasem jest aż zbyt aktywny, nie wiem czy to odbicie które widzi w szybie akwarium go tak pobudza, może myśli że to rywal ale czasem potrafi tak dynamicznie pływać wzdłuż szyby naprawdę długo, powinnam się martwić?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter