Pstrążenica marmurkowana

Opis

Pstrążenica marmurkowana – Carnegiella strigata. Gatunek ten polecany jest tylko akwarystom z dużym doświadczeniem. Na stary kontynent została sprowadzona w 1912 roku, jednakże nie rozprzestrzeniła się na dużą skalę. Jest gatunkiem nerwowym i bardzo delikatnym. Jej ciało ma bardzo specyficzny siekierkowaty kształt. Posiada oliwkowy grzbiet i połyskujące srebrzyście boki, pokryte brązowym marmurkowym rysunkiem. W górnej części ciała widnieje wyraźny wąski pasek, który przebiega od pokrywy skrzelowej do płetwy ogonowej. Rozróżnienie płci sprawia wiele kłopotów. Samce są nieco smuklejsze. W warunkach naturalnych uwielbiają przebywać w słońcu przy powierzchni wody.

Rodzina

Pstrążenicowate (Gasteropelecidae)

Pochodzenie

Dopływy górnej i środkowej części Amazonki oraz Gujana.

Długość

ok. 4,5 cm.

Odżywianie

Pokarmy żywe i płatkowane. Zjada pokarm unoszący się na powierzchni wody. Jeśli pokarm spadnie na dno, to na pewno nie zostanie zjedzony. Szczególnie chętnie spożywają owady.

Temperatura

22-28 C.

Warunki hodowlane

Potrafi wykonywać skoki nawet na kilka metrów, z tego powodu akwarium powinno być przykryte. Dobrze czuje się w akwarium gęsto porośniętym roślinnością, z korzeniami torfowymi oraz dnem na przemian otwartym i zarośniętym. Powinna mieć zapewnioną wolną przestrzeń do pływania. Parametry wody: pH 6,0-7,0; miękka do średnio twardej, 2-12 n.

Rozmnażanie

Jest t o zadnie bardzo trudne, które udaje się sporadycznie. Tarło odbywa się wśród drobnolistnych roślin w okolicach powierzchni wody. Dorosłe osobniki pożerają ikrę, dlatego dno akwarium powinno być zaopatrzone w siatkę ochronną. Przygotowujemy wodę miękką, lekko kwaśną, o temperaturze 24-30 C. Po około 1,5 doby larwy zaczynają się wylegiwać, a po około 5 dniach zaczynają swobodnie pływać. Karmimy je wrotkami.

21 komentarzy

 1. santer221:

  Moje pstrążenice zaczęły się dziwnie zachowywać. Jedna z nich zaczęła tracić apetyt i bezwładnie "płynie" do góry, a druga odgania od niej dwie pozostałe czy to jakaś dziwna choroba czy tarło? POMOCY!!!

 2. :

  U mnie trzeba je specjalnie zamawiać kosztują 9zł ale i tak warto

 3. amfiprion:

  @elżunia : tak można

 4. elżunia:

  Czy można je trzymać z paletkami neonkami razborami miedzikami i rybami dennymi typu (kirysek piskorek wegorek krewetka "Crystal red") Z góry dziękuje za odpowiedź

 5. atatcama:

  czy moge je trzymac w lawicy z innymi pstrążenicami,pstrążeniami i topornicami w 200l-240l.pozdro

 6. elektryk:

  śmieszna z wyglądu ale spokojna u mnie zataczają koła gdy pływają polecam

 7. szol:

  Mam "pstrążenice małe"7sztuk bardzo podobny gatunek do marmurkowych ale srebrzysty i mniejszy, nie ma o nich osobno. Bardzo agresywne wobec swojego gatunku, najprawdopodobniej tylko samce wyraźna terytorialność. połowa ryb ma strzępy z ogona. Wątpię że tak bardzo różni się od marmurkowej że ta jest spokojna a mała agresywna. U mnie reszta ryb jest spokojna i hodowla bezstresowa, może ktoś hoduje marmurkowe w lekkim stresie przed większymi rybami i dlatego są spokojne. u mnie pstrążenice jako wyraz dobrego samopoczucia pływają także w środkowej tafli wody. U innego hodowcy tylko przy powierzchni i nie są agresywne-ma większe ryby innych gatunków.

 8. bluejola:

  bardzo, bardzo, exstra super ryby. Trzeba uważać bo niestety lubią wyskoczyć.

 9. szol:

  kupiłem pstrążenice ale sprzedawca nie wiedział czy marmurkowe ale innych pstrążenic nie ma w sprzedaży. Zastanawia mnie tylko czy nazwa nie jest pomylona i to nie pstrążeń albo topornica. Małe o złym samopoczuciu pstrążenice są srebrne?

 10. peta:

  ile musiał bym miec tych rybek w 112l akwa bo mam 3 i ciagle siedza schowane w roslinie i nic nie plywaja .?

 11. krysti:):

  do długi(dzięki serdecznie:DDDD)

 12. Długi:

  jeśli sama płetwa to odrośnie bez problemu.

 13. krysti:):

  ja dzisiaj sobie kupiłem dwie są takie piękne:DDDD... ale jedna z tych dwóch miała obgryziony ogon czy odrośnie? proszę o odpowiedź.polecam:)

 14. Piotrek:

  Ja niedawno kupowałem za 1 sztuke 10 zł DROGO :)

 15. M.:

  ile mniej więcej kosztują?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter