Pstrążenica marmurkowana

Opis

Pstrążenica marmurkowana – Carnegiella strigata. Gatunek ten polecany jest tylko akwarystom z dużym doświadczeniem. Na stary kontynent została sprowadzona w 1912 roku, jednakże nie rozprzestrzeniła się na dużą skalę. Jest gatunkiem nerwowym i bardzo delikatnym. Jej ciało ma bardzo specyficzny siekierkowaty kształt. Posiada oliwkowy grzbiet i połyskujące srebrzyście boki, pokryte brązowym marmurkowym rysunkiem. W górnej części ciała widnieje wyraźny wąski pasek, który przebiega od pokrywy skrzelowej do płetwy ogonowej. Rozróżnienie płci sprawia wiele kłopotów. Samce są nieco smuklejsze. W warunkach naturalnych uwielbiają przebywać w słońcu przy powierzchni wody.

Rodzina

Pstrążenicowate (Gasteropelecidae)

Pochodzenie

Dopływy górnej i środkowej części Amazonki oraz Gujana.

Długość

ok. 4,5 cm.

Odżywianie

Pokarmy żywe i płatkowane. Zjada pokarm unoszący się na powierzchni wody. Jeśli pokarm spadnie na dno, to na pewno nie zostanie zjedzony. Szczególnie chętnie spożywają owady.

Temperatura

22-28 C.

Warunki hodowlane

Potrafi wykonywać skoki nawet na kilka metrów, z tego powodu akwarium powinno być przykryte. Dobrze czuje się w akwarium gęsto porośniętym roślinnością, z korzeniami torfowymi oraz dnem na przemian otwartym i zarośniętym. Powinna mieć zapewnioną wolną przestrzeń do pływania. Parametry wody: pH 6,0-7,0; miękka do średnio twardej, 2-12 n.

Rozmnażanie

Jest t o zadnie bardzo trudne, które udaje się sporadycznie. Tarło odbywa się wśród drobnolistnych roślin w okolicach powierzchni wody. Dorosłe osobniki pożerają ikrę, dlatego dno akwarium powinno być zaopatrzone w siatkę ochronną. Przygotowujemy wodę miękką, lekko kwaśną, o temperaturze 24-30 C. Po około 1,5 doby larwy zaczynają się wylegiwać, a po około 5 dniach zaczynają swobodnie pływać. Karmimy je wrotkami.

21 komentarzy

 1. M.:

  mogą żyć razem z innymi gatunkami ryb?

 2. lolek:

  a czy nadają się do akwa 40l? rosną małe =)

 3. 19Leo94:

  Ja też polecam, kocham go :P

 4. 19Leo94:

  Ja mam bardzo polecam! Spokojna ładna i taka inna :P

 5. tomii:

  super wygladaja w malym stadku:)

 6. paulina:

  Troche dziwnak ta rybka:) Ale ładna:)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter