Prętnik wargacz

Opis

Prętnik wargacz - Colisa labiosa. Jest gatunkiem bardzo podobnym do prętnika pręgowanego, aczkolwiek można go odróżnić po ubarwieniu, które jest ciemne niebieskozielone pasy na czekoladowobrązowym tle, samce mają długą, pełną, spiczasto zakończoną płetwę grzbietową oraz, tak jak samicę, mniejszą głowę niż osobniki prętnika pręgowanego. Samice są zazwyczaj mniejsze, mniej jaskrawo ubarwione, o zaokrąglonym końcu płetwy grzbietowej. Starsze osobniki posiadają charakterystyczne grube wargi. Ciekawostką jest fakt, że prątnik wargacz i prątnik pręgowany krzyżują się, dając płodne potomstwo. W sprzedaży możemy spotkać również odmiany o barwie złotej i brzoskwiniowej. Z powodu stosunkowo małych wymagań nadaje się go hodowli przez początkujących akwarystów.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Występuje wzdłuż rzeki Irrawaddy, w Birmie.

Długość

Odnotowano okazy do 10-12 cm, jednak zwykle są mniejsze.

Odżywianie

Spożywa wszystkie pokarmy żywe i suche dostępne w sprzedaży.

Temperatura

Ryba ta toleruje zakres od 24ºC do 28ºC, lecz krótkotrwale znosi nieco wyższe lub niższe temperatury.

Warunki hodowlane

Do odpowiedniego rozwoju należy mu zapewnić niezbyt jasne oświetlenie, gęstą roślinność, wolne przestrzenie do pływania, delikatny filtr wody. Chętnie poszukuje schronienia pod pękami zwisających korzeni roślin wodnych lub pomiędzy korzeniami dekoracyjnymi. Dla prętnika wargacza parametry wody nie są istotne, jeśli jej ogólna jakość jest dobra. Odczyn pH powinien być neutralny, a woda miękka lub średnio twarda. Generalnie nadaje się do hodowli w zbiorniku wielogatunkowym.

Rozmnażanie

Po zbudowaniu gniazda z piany, tarło odbywa się pod nim. Samiec opiekuje się ikra i narybkiem przez kilka dni. Wylęg trwa około jedną dobę.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter