Opis
Prętnik wargacz - Colisa labiosa. Jest gatunkiem bardzo podobnym do prętnika pręgowanego, aczkolwiek można go odróżnić po ubarwieniu, które jest ciemne niebieskozielone pasy na czekoladowobrązowym tle, samce mają długą, pełną, spiczasto zakończoną płetwę grzbietową oraz, tak jak samicę, mniejszą głowę niż osobniki prętnika pręgowanego. Samice są zazwyczaj mniejsze, mniej jaskrawo ubarwione, o zaokrąglonym końcu płetwy grzbietowej. Starsze osobniki posiadają charakterystyczne grube wargi. Ciekawostką jest fakt, że prątnik wargacz i prątnik pręgowany krzyżują się, dając płodne potomstwo. W sprzedaży możemy spotkać również odmiany o barwie złotej i brzoskwiniowej. Z powodu stosunkowo małych wymagań nadaje się go hodowli przez początkujących akwarystów.
Rodzina
Labiryntowate.
Pochodzenie
Występuje wzdłuż rzeki Irrawaddy, w Birmie.
Długość
Odnotowano okazy do 10-12 cm, jednak zwykle są mniejsze.
Odżywianie
Spożywa wszystkie pokarmy żywe i suche dostępne w sprzedaży.
Temperatura
Ryba ta toleruje zakres od 24ºC do 28ºC, lecz krótkotrwale znosi nieco wyższe lub niższe temperatury.
Warunki hodowlane
Do odpowiedniego rozwoju należy mu zapewnić niezbyt jasne oświetlenie, gęstą roślinność, wolne przestrzenie do pływania, delikatny filtr wody. Chętnie poszukuje schronienia pod pękami zwisających korzeni roślin wodnych lub pomiędzy korzeniami dekoracyjnymi. Dla prętnika wargacza parametry wody nie są istotne, jeśli jej ogólna jakość jest dobra. Odczyn pH powinien być neutralny, a woda miękka lub średnio twarda. Generalnie nadaje się do hodowli w zbiorniku wielogatunkowym.
Rozmnażanie
Po zbudowaniu gniazda z piany, tarło odbywa się pod nim. Samiec opiekuje się ikra i narybkiem przez kilka dni. Wylęg trwa około jedną dobę.
0 komentarzy