Zasady doboru podłoża do akwarium

Zazwyczaj podłoże sporządzamy ze żwiru, grubego piasku, kamieni i ewentualnie korzeni. Właśnie od podłoża zależą w dużym stopniu własności biologiczne i chemiczne wody. Odpowiednie pod względem chemicznym i wielkości ziaren podłoże nie powoduje wzrostu twardości wody bądź zasadowości wody, zapewnia prawidłową wegetację roślin i nie powoduje gnicia ich korzeni, utrudnia rozwój bakterii chorobotwórczych i gnilnych oraz niepożądanych gatunków glonów. Kamienie i korzenie doskonale nadają się do stworzenia z nich kryjówek dla ryb, które takich potrzebują. Ułożenie podłoża zależy od osobistych preferencji, jednakże należy unikać nienaturalnych sposobów jego ukształtowania. Najlepiej tak ułożyć podłoże, aby tworzyło lekki spad. Spad ten pomaga w zbieraniu mułu w jednym, wygodnym do czyszczenia miejscu. Przy układaniu podłoża najpierw układamy kamienie, następnie warstwę żwiru, na samym końcu kładziemy piasek. Odwrotna kolejność może spowodować osiadanie kamieni i pękniecie dna akwarium, na skutek nacisku przez ziarna piasku lub żwiru.

 Poniżej opiszę podstawowe elementy podłoża:

 Żwir i piasek

Żwir jest zdecydowanie najczęściej stosowany jako podłoże w akwarium. Żwir stanowi podłoże do ukorzeniania się roślin, jednakże nie stanowi źródła substancji nieorganicznych i nie dostarcza roślinom żadnych związków odżywczych. W handlu spotykamy żwir o różnym stopniu granulacji. Najodpowiedniejszy żwir to taki, który w miarę upływu czasu staje się coraz bardziej zwarty, co poprawia warunki rozwoju roślin płytko korzeniących się. Żwir najdrobniejszy jest odpowiedni  dla rozwoju roślin. Jednak bardzo często ma ostre krawędzie i przez to nie jest odpowiedni dla niektórych ryb przydennych, ponieważ może powodować zadrapania ciała i skaleczenia wąsów. Gatunki ryb takie jak np.:  długonosy, węgorzyki i kiryski preferują podłoże złożone z drobnego żwiru. Żwir trochę grubszy ( wielkości ziarnka grochu) jest najczęściej stosowany w akwarystyce, ponieważ jego krawędzie są zaokrąglone i przez to nie kaleczą ryb akwariowych. Jeszcze grubszy żwir zazwyczaj stosuje się w akwariach dużych z dużymi rybami. Jeżeli woda powinna być zasadowa i twarda, należy sprawdzić czy żwir nie zawiera związków wapnia. Kolor i jaskrawość żwiru dostosowujemy do oświetlenia oraz gatunków hodowanych ryb i roślin akwariowych.  Ogólnie możemy założyć że najodpowiedniejszy żwir to taki, który mieści się w przedziale od 3 do 10 mm.

Drobny piasek nie jest lepszy od grubego, ponieważ utrudnia dopływ wody zawierającej składniki pokarmowe do korzeni roślin. W ekstremalnych sytuacjach może powodować proces gnilny niedotlenionych korzeni roślin. W podłożach złożonych z drobnego żwiru lub grubego piasku, należy raz na jakiś czas mieszać wierzchnią warstwę, aby nie dopuścić do wytworzenia się beztlenowych stref stanowiących ogniska gnilne materii organicznej. Możemy przyjąć że najodpowiedniejszy piasek mieści się w przedziale od 1 do 3 mm.

Kamienie i skałki

W handlu dostępne są zarówno naturalne i sztuczne o różnych rozmiarach i kształtach. Najczęściej są to łupki, granity i marmury. Nie wpływają one na właściwości chemiczne wody. Podobnie jak w przypadku żwiru unikamy skałek zawierających związki wapnia, chyba że hodowane przez nas ryby potrzebują twardej i zasadowej wody. Pamiętajmy żeby nasze kamienie nie posiadały zbyt ostrych krawędzi. Najodpowiedniejsze są kamienie o dużych i płaskich powierzchniach, ponieważ najłatwiej jest z nich stworzyć kryjówki dla ryb.

Korzenie

Pod tym pojęciem rozumiemy uniwersalny materiał do urządzania akwarium jakim jest drewno. Korzenie spełniają dwie podstawowe funkcje. Pierwsza funkcja to doskonałe właściwości dekoracyjne, natomiast drugą funkcją jest ich pożyteczna rola w akwariach zamieszkałych przez ryby i rośliny preferujące wodę o niewielkiej zawartości taniny. Bardzo często tanina zabarwia wodę, nadając jej kolor słabej herbaty.  Tanina występuje w bardzo wielu naturalnych środowiskach skąd pochodzą nasze ryby akwariowe. Drewno jest również uzupełnieniem diety niektórych gatunków ryb, takich jak np.: sumy i sumiki. Stanowi ono również bardzo dobre podłoże dla roślin takich jak np.: paproć jawajska.  W przypadku, gdy nie chcemy używać prawdziwego drewna możemy nabyć w sklepach ich sztuczne odpowiedniki z innego materiału np.: z porcelany. Do akwarium najlepiej pasują korzenie z drzew takich jak np.: dąb, olcha i wierzba. Jeżeli nie chcemy nabywać gotowych korzeni w sklepach akwarystycznych to możemy sami znaleźć i dostosować odpowiedni korzeń.  W tym przypadku przed włożeniem korzenia do akwarium musimy go odpowiednio dostosować. Przed włożeniem korzenia do akwarium usuwamy z niego korę i tak długo trzymamy w wodzie, aż nie będzie wypływał na powierzchnię. Następnie wygotowujemy je przez kilka godzin w roztworze soli kuchennej (0,5 kg/10 l wody), zwracając baczną uwagę aby całe były zalane wodą. Po wygotowaniu płuczemy korzenie bieżącą wodą.

Jako podłoża nie stosujemy:

- piasku morskiego (Jest zazwyczaj zbyt drobny i zawiera cząstki pokruszonych muszli)

- kamieni z wyraźnymi śladami związków metali.

- zbyt świeżych i niedostosowanych gałęzi i korzeni.

- różnego rodzaju ozdób, które zagłuszają naturalny charakter rzeczywistego środowiska.

150 komentarzy

 1. nowicjuszka:

  witam ... mam pytanko a raczej dylemat czy piasek kwarcowy moze byc stosowany do wszystkich rodzajow rybek ?? czy nie spowoduje ona wiekszych szkod niz cieszenia oka??

 2. nowicjuszka:

  witam ... mam pytanko a raczej dylemat czy piasek kwarcowy moze byc stosowany do wszystkich rodzajow rybek ?? czy nie spowoduje ona wiekszych szkod niz cieszenia oka??

 3. Akwarysta:

  @lol@ nie błoto się nie robi ponieważ jest to specjalny piasek a woda się zmętni ale po paru godzinach woda się sklaruje. PS:nie wpuszczaj ryb do wody puki się nie sklaruje!!!!

 4. lol:

  a czy jak sie wleje wode do akwarium z piaskiem to sie ni zrobi takie jakby blotko i ciemna woda..........prosze o pomoc ?

 5. akwarysta:

  @112 l@ ja mam akwarium 120 l mam około 4-5cm żwiru takiego średniej grubości wiec proponuje 3-4cm takiego drobnego i 4-5cm średniej grubości.

 6. 112 l:

  Jaką dać warstwę żwiru do 112 l

 7. lars999:

  Zakładam akwarium kupiłem piasek kwarcowy granulat 01-0.3mm. Czy może to zaszkodzić hodowli glonajada, kiryska lub innych ryb dennych. Chodzi o możliwość skaleczenia

 8. damianslabicki:

  Witam. Zakładam akwarium 120l (80 cm x 35cm podstawa)chciałbym aby moje podłoże było jasne (coś w stylu piasku kwarcowego). Jak wykonać takie podłoże i z czego a przedewszystkim w jakich ilościach aby nie uciekały roślinki bez przywizywania ich. Czytałem gdzieś poniżej że używa się sie ziemi ogrodowej jako podstawę. Czy można jej unikać? Pozdrawiam

 9. Monika :

  Podłoże- na pewno na sam początek powinniście kupić jakieś kamyki np. kolorowe lub żwirek. W sklepie zoologicznym powinni wam doradzić.Może być również zwykły kokos kupiony w zieleniaku za ok 2zł i niewielki fikuśny korzeń jakiegoś drzewa(sami możemy go znaleźć).Na sam początek kupione kamyki powinniście przemyć gorącą wodą i je odcedzić.Żwirek położyć na dno i zalać wodą poczekać aż się ustoi.Kokos-na samum dole tam gdzie są trzy dziurki powinniście odciąć je np. szlifierką na długość 40cm.środek wydłubać jeśli postawimy obciętym w duł to potrzebne nam jeszcze drzwi którymi będą wpływać rybki.odcinamy przednią część pod kątem prostym.teraz na pewno każda rybka się tam zmieści.Teraz powinniśmy wygotować go razem z naszym korzeniem ( pamiętając że korzeń powinien być suchy nie świeży )Naszego kokosa i korzeń gotujemy w mocno słonej wodzie przez ok 2godzimy aż przestanie farbować wodę.płukany go dokładnie aby nie był słony.teraz gdy już wszystko mamy gotowe wysypujemy żwirek i kamyki na dno sadząc w nich rośliny.Ustawiamy wszystko jak powinno być i wkładamy kokosa i korzeń.Wszystko powinno być na odpowiednim miejscu.Możemy dołożyć jeszcze kilka szklanych kulek czy innych rzeczy na ozdobę.Lub nazbierać kamyków.I gotowe.Mam nadzieję że pomogłam wam.;) Jeśli coś będzie nie jasnego piszcie do mnie to mój.

 10. nwy:

  jak chcecie sprawdzic czy kamyki sie nadaja do akwa slodkowodnego to potrzebujemy po 1 kamienie po 2 ocet polewamy kamienie octem i czekamy jak zaczynaja sie pienic albo syczec znaczy ze sie nie nadaja tylko te u ktorych nie zajdzie zadna reakcja z octem beda sie nadawaly :)

 11. pio:

  Mam pytanko czy można położyć takie warstwy podłoża (od spodu):complete substrate, żwir i na górę aquasubstareII ?

 12. meduza:

  Witam, co do pytań ile cm powinno wynosić podłoże ... według mnie (a mogę się mylić to powinno być przy najniższym punkcie ok 3 cm poziom powinien się podnosić do tylnej ścianki ... ile? hmm myślę, że to sprawa indywidualna w zależności od wielkości akwarium i upodobań. Takie ukształtowanie "terenu" ułatwi obserwacje i ściągnie zanieczyszczenia w dół zbiornika. Również pomoże przy dalszej aranżacji - na tył daje się większe roślinki wiec nie tylko wprawi ze będą jeszcze wyżej sięgać ale pomorze zakryć ich korzonki. Wybór podłoża jest bardzo ważny - ja osobiście wystrzegam się dużej granulacji jak i ostrych krawędzi. Bardzo ważny jest kolor podłoża. Rybki, które muszą się wybarwić np neonki potrzebują ciemnego podłoża. jeśli wybierzemy jednak jasne lub takie mamy zapewnijmy im ciemne kamienie lub tło - to sprawi że rybki będą spokojniejsze i ładniej się wybarwią.

 13. jolek:

  hm....u mnie nie jest napisene z czego ten zwirek...jak to mozna sprawdzic?

 14. rak:

  mam pytanie mam podłoże z kamyczków marmurkowych białych i pojawiły mi sie tam takie białe małe glizdy i nie wiem co to je czy to jest niebezpieczne dla ryb bardzo szybko się rozmnazają proszę o pomoc

 15. WsK:

  Jeśli ktoś chce uzyskać twardą wode polecam kwarc, ale z góry ostrzegam że podobnież rośliny w nim nie rosną.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter