Jaki zbiornik będzie dla nas najodpowiedniejszy?

W akwarystyce istniej wiele rodzajów zbiorników, w których możemy trzymać swoje rybki. Wszystkie mają jakieś zalety oraz wady i niejednokrotnie mamy problem w wyborze najodpowiedniejszego. Przy wyborze akwarium trzeba się kierować nie tylko wyglądem i tym jak będzie się prezentował w naszym mieszkaniu, ale przede wszystkim bezpieczeństwem hodowanych w nim stworzeń.

 

Akwarium klejone

W dzisiejszych czasach jest bezspornie najpopularniejszym rodzajem zbiornika. W przeciwieństwie do innych akwariów, można je dostać w każdym sklepie akwarystycznym. Równie dobrze można samemu skleić je w domu. Przeważnie są w kształcie prostopadłościanu, jednak coraz częściej zdarzają się w dziwaczniejszych kształtach. Wszystko zależy od tego gdzie mamy zamiar je postawić i jaki ma w nim panować wystrój. Akwarium klejone jest z pewnością najbardziej dekoracyjne ze wszystkich spotykanych na rynku. Dzieje się tak dzięki najlepszej przejrzystości wszystkich ścianek zbiornika oraz małej deformacji kształtów przez szyby.

Jak już wspomniałem wcześniej , akwarium takie można sobie samemu skleić posiadając trochę zdolności manualnych i chęci. Potrzebne są do tego odpowiednio grube szkło oraz klej silikonowy przeznaczony do klejenia akwariów. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Krawędzie szyb muszą być wycięte pod kątem prostym i dokładnie oszlifowane, aby ograniczyć ryzyko przeciekania w miejscach łączenia. Układ szyb względem siebie też nie może być przypadkowy. Szyby tworzące ściany usytuowane powinny być na szybie dennej, krótsze ścianki boczne między dłuższymi przednią i tylną. Kolejność klejenia szyb też nie jest bez znaczenia. Najpierw sklejamy szybę tylną z dnem, później boczne i na końcu przednią. Po sklejeniu akwarium powinno stać z dociskanymi ściankami przez przynajmniej dwie doby, po czym wykonujemy próbę szczelności. Jeżeli zbiornik przecieka (nawet minimalnie – jedna, dwie krople) uszczelniamy go klejem silikonowo-kauczukowym od wewnątrz. Grubość szyb potrzebnych do klejenia akwarium przedstawiona jest w tabeli poniżej (w mm).

 

Wysokość (cm)

Długość (cm)

50

60

70

80

90

100

110

120

130

40

5,1

5,6

6

6,3

6,5

6,7

6,9

7

7,1

50

5,8

6,5

7,2

7,7

8,2

8,4

8,7

8,9

9,1

60

6,5

7,5

8,5

9,3

9,7

10,2

10,7

11,1

11,4

70

7,3

8,2

9

10

10,9

11,6

12,2

12,7

13,1

80

8,2

8,8

9,3

11

12,2

13,1

13,7

14,3

14,9

 

Akwarium ramowe

Jest coraz mniej popularnym, ale nadal spotykanym rodzajem zbiornika, gdzie szklane szyby wprowadzone są w metalową lub wykonaną z tworzywa sztucznego ramę. Szczególnie przydatne jest, kiedy chcemy swoje akwarium zabudować lub gdy kleimy zbiornik o znacznych rozmiarach, ze względu na swój stelaż i zwiększona odporność na pękanie w porównaniu do akwarium klejonego.

Zbiornik taki możemy również skleić sami, stosując się do tych samych zasad co w przypadku poprzedniego akwarium. Należy jednak pamiętać, że tutaj trzeba wykonać też odpowiednią solidną ramę, zwracając uwagę na to by nie było brzydkich zgrubień na spawach lub nierówności i niedoskonałości w kawałku metalu. Prawidłowo sklejone akwarium ramowe powinno nam służyć przez długie lata.

 

Akwarium odlane ze szkła

Zbiornik ten jest bardzo rzadko spotykany w powszechnej akwarystyce. Spowodowane jest to wieloma jego wadami. Zbiornik odlewany jest mało odporny na pęknięcia. Nie zalecane jest używanie takich akwariów o pojemności większej niż 30 litrów, toteż znajduje ono zastosowanie do doświadczeń, jako porodówka dla żyworódek lub żłobek dla małych rybek. Rzadziej używane jest do obserwacji ze względu na to, że jego ścianki nie zawsze są równo odlane, co powoduje zniekształcenia i deformacje.

 

Akwarium z tworzywa sztucznego

Chyba najrzadziej spotykany rodzaj zbiornika. Jego ścianki wykonane są z przeźroczystych tworzyw sztucznych takich jak np. pleksiglas. Akwaria takie mogą być wykonywane w przeróżnych kształtach. Jednak z czasem ścianki w takich zbiornikach żółkną i bardzo szybko się rysują np. przy czyszczeniu glonów. Ich przejrzystość z czasem radykalnie maleje i dlatego w akwarystyce przestają być używane.

 

Kule

Są często spotykane w akwarystyce, szczególnie w zestawie ze złotą rybką. Akwaria takie ładnie się prezentują i można je oglądać ze wszystkich stron. Jednak coraz częściej są krytykowane przez akwarystów. Zbiorniki takie mają przeważnie małe pojemności co sprawia, że hodowane w niej rybki żyją na niewielkiej przestrzeni. Wpływa to niekorzystnie na ich rozwój i samopoczucie. Poza tym znajdujące się w niej ryby niejednokrotnie cierpią na choroby oczu spowodowane zniekształceniami powstałymi przez zaokrąglone szkło. Zbiornik taki ponadto jest dużo droższy niż zbiornik o podobnej wielkości tylko, że prostopadłościenny. Z tych wszystkich powodów zdecydowanie odradzam kule.

Autor: SikorP

254 komentarzy

 1. julu$11:

  Chciałam się spytać kiedy można czyścić akwarium 6 litrowe, bo czyszczę co miesiąc.

 2. lukasz:

  witam chce sam skleic sam akwarium o wym 160x60x30 czy moge to zrobic ze szkla hartowanego 5mm. czy nic sie nie stanie? stad moje pytanie poniewaz posiadam dwie tafle szkla 160x60 i chcialem je wykozystac. Pozdrawiam

 3. tehacjusz ?:

  Do Irka ja polecam prętniki karłowate cena u mnie to około 8 zł , sa ładne i moga byc w małym akwa :)

 4. Agatka151:

  Do Irka . Na początek proponuje kupno Bojownika wspaniałego - tyle ze lepiej samego bo ja miałam kiedys 4 samice i samca i samiec wszystkie mi zagryzł ;/ Ale jak koniecznie chcesz 2 to moze welony - chodz jak na mój gust są nudne a Bojownik ładny , kolory zmienia ;-) sama od 2 lat hoduje ;) Ja miałam na początku w 10 litrowym akwarium . I Mysle ze na 2 rybki spokojnie takie powinno wystarczyc.

 5. Irka:

  Myślę nad kupnem 2 rybek . Możecie mi doradzić : 1.Jaki gatunek jest ładny i dobry dla początkujących 2.Jakie wybrać akwarium i ile ma mieć l . Tylko nie piszcię że kulę bo fajnie wygląda , myślę że wy byście nie chcieli w niej mieszkać

 6. Dobry Wujek:

  Denerwują mnie wypowiedzi niektórych ludzi, którzy wyśmiewają się z niewiedzy innych zamiast nie marnować prądu na zbędne negacje i po prostu pomóc. Każdy się uczy... nikt od urodzenia nie ma wiedzy całkowitej. Morał? Każdy się kiedyś uczył...

 7. KAROL:

  Proszę o pomoc ! Wczoraj wpuściłem ryby do akwarium. Wszystko było dobrze, ale niektóre zaczęły wolniej pływać i zdechły. Straciłem już 4 z 10 rybek. Co mam z tym zrobić ???

 8. skalar:

  kokot dla mieczyków akwa min.100l

 9. MIŁOŚNIK RYB POTWORÓW:

  Czy w akwa 112 litrów ( 80X40X35 ) można trzymać : Kiryśnik czernoplamy 2 szt , motylowiec 2szt neon innesa ok 6-10 szt i czy neonki będą podgryzać płetwy motylowców ?

 10. As082:

  Do kokot:sluchaj w twoim akwa to wiesz co mozna trzymac??chomika

 11. Shark 01:

  Ja mam 2 kirysy żółtopase w aqwa 125 litrów

 12. Akwarysta:

  Do Marii:Uczciwy sprzedawca trafia się jeden na sto reszta po prostu chce coś sprzedać.

 13. kokot:

  czaść mam akwarium 20l. w nim mam 1 gupika 2 welony 1 glonojada 1 kiryska 2 mieczyki i chciał bym mieć 2 neony 2 molinezje i jeszcze 1 głupika. ile by można trzymać rybek w moim akwarium??

 14. początkująca xd:

  mam pytanie chce kupić akwarium ok 25 litrowe i zamierzam mieć 5 neonów 2 gupiki 2 skalary 2 glonojady i nie wiem czy będę miała jeszcze jakieś miejsce kiedy się rozmnozą

 15. Akwarysta Kula 5 xD :

  Jeśli chodzi o kule miałem gupiki w niej 5 litrów siódemkę , niestety po 5 latach przeżycia rybek musiałem oddać je bo z siedmiu zrobiło się aż 60 , a po za tym samiczki zdychały i gdy je wyciągałem to z brzucha przy naciśnięciu wychodziły młode ,więc jeśli ktoś decyduje się na GUPIKI to niech pamięta że gdy samce zapłodnią samice to samce trzeba oddzielić !!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter