Jaki zbiornik będzie dla nas najodpowiedniejszy?

W akwarystyce istniej wiele rodzajów zbiorników, w których możemy trzymać swoje rybki. Wszystkie mają jakieś zalety oraz wady i niejednokrotnie mamy problem w wyborze najodpowiedniejszego. Przy wyborze akwarium trzeba się kierować nie tylko wyglądem i tym jak będzie się prezentował w naszym mieszkaniu, ale przede wszystkim bezpieczeństwem hodowanych w nim stworzeń.

 

Akwarium klejone

W dzisiejszych czasach jest bezspornie najpopularniejszym rodzajem zbiornika. W przeciwieństwie do innych akwariów, można je dostać w każdym sklepie akwarystycznym. Równie dobrze można samemu skleić je w domu. Przeważnie są w kształcie prostopadłościanu, jednak coraz częściej zdarzają się w dziwaczniejszych kształtach. Wszystko zależy od tego gdzie mamy zamiar je postawić i jaki ma w nim panować wystrój. Akwarium klejone jest z pewnością najbardziej dekoracyjne ze wszystkich spotykanych na rynku. Dzieje się tak dzięki najlepszej przejrzystości wszystkich ścianek zbiornika oraz małej deformacji kształtów przez szyby.

Jak już wspomniałem wcześniej , akwarium takie można sobie samemu skleić posiadając trochę zdolności manualnych i chęci. Potrzebne są do tego odpowiednio grube szkło oraz klej silikonowy przeznaczony do klejenia akwariów. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Krawędzie szyb muszą być wycięte pod kątem prostym i dokładnie oszlifowane, aby ograniczyć ryzyko przeciekania w miejscach łączenia. Układ szyb względem siebie też nie może być przypadkowy. Szyby tworzące ściany usytuowane powinny być na szybie dennej, krótsze ścianki boczne między dłuższymi przednią i tylną. Kolejność klejenia szyb też nie jest bez znaczenia. Najpierw sklejamy szybę tylną z dnem, później boczne i na końcu przednią. Po sklejeniu akwarium powinno stać z dociskanymi ściankami przez przynajmniej dwie doby, po czym wykonujemy próbę szczelności. Jeżeli zbiornik przecieka (nawet minimalnie – jedna, dwie krople) uszczelniamy go klejem silikonowo-kauczukowym od wewnątrz. Grubość szyb potrzebnych do klejenia akwarium przedstawiona jest w tabeli poniżej (w mm).

 

Wysokość (cm)

Długość (cm)

50

60

70

80

90

100

110

120

130

40

5,1

5,6

6

6,3

6,5

6,7

6,9

7

7,1

50

5,8

6,5

7,2

7,7

8,2

8,4

8,7

8,9

9,1

60

6,5

7,5

8,5

9,3

9,7

10,2

10,7

11,1

11,4

70

7,3

8,2

9

10

10,9

11,6

12,2

12,7

13,1

80

8,2

8,8

9,3

11

12,2

13,1

13,7

14,3

14,9

 

Akwarium ramowe

Jest coraz mniej popularnym, ale nadal spotykanym rodzajem zbiornika, gdzie szklane szyby wprowadzone są w metalową lub wykonaną z tworzywa sztucznego ramę. Szczególnie przydatne jest, kiedy chcemy swoje akwarium zabudować lub gdy kleimy zbiornik o znacznych rozmiarach, ze względu na swój stelaż i zwiększona odporność na pękanie w porównaniu do akwarium klejonego.

Zbiornik taki możemy również skleić sami, stosując się do tych samych zasad co w przypadku poprzedniego akwarium. Należy jednak pamiętać, że tutaj trzeba wykonać też odpowiednią solidną ramę, zwracając uwagę na to by nie było brzydkich zgrubień na spawach lub nierówności i niedoskonałości w kawałku metalu. Prawidłowo sklejone akwarium ramowe powinno nam służyć przez długie lata.

 

Akwarium odlane ze szkła

Zbiornik ten jest bardzo rzadko spotykany w powszechnej akwarystyce. Spowodowane jest to wieloma jego wadami. Zbiornik odlewany jest mało odporny na pęknięcia. Nie zalecane jest używanie takich akwariów o pojemności większej niż 30 litrów, toteż znajduje ono zastosowanie do doświadczeń, jako porodówka dla żyworódek lub żłobek dla małych rybek. Rzadziej używane jest do obserwacji ze względu na to, że jego ścianki nie zawsze są równo odlane, co powoduje zniekształcenia i deformacje.

 

Akwarium z tworzywa sztucznego

Chyba najrzadziej spotykany rodzaj zbiornika. Jego ścianki wykonane są z przeźroczystych tworzyw sztucznych takich jak np. pleksiglas. Akwaria takie mogą być wykonywane w przeróżnych kształtach. Jednak z czasem ścianki w takich zbiornikach żółkną i bardzo szybko się rysują np. przy czyszczeniu glonów. Ich przejrzystość z czasem radykalnie maleje i dlatego w akwarystyce przestają być używane.

 

Kule

Są często spotykane w akwarystyce, szczególnie w zestawie ze złotą rybką. Akwaria takie ładnie się prezentują i można je oglądać ze wszystkich stron. Jednak coraz częściej są krytykowane przez akwarystów. Zbiorniki takie mają przeważnie małe pojemności co sprawia, że hodowane w niej rybki żyją na niewielkiej przestrzeni. Wpływa to niekorzystnie na ich rozwój i samopoczucie. Poza tym znajdujące się w niej ryby niejednokrotnie cierpią na choroby oczu spowodowane zniekształceniami powstałymi przez zaokrąglone szkło. Zbiornik taki ponadto jest dużo droższy niż zbiornik o podobnej wielkości tylko, że prostopadłościenny. Z tych wszystkich powodów zdecydowanie odradzam kule.

Autor: SikorP

254 komentarzy

  1. julia123:

    mam pytanie w 25l akwarium mam 2 małe skalary 2 mieczyki 2 neonki 2 glonjady i 1 molinezje \czy mam z duzo ryb z góry dzieki za odp

  2. mati:

    Do Wojtek / filtr denny jest najczesciej stosowanny i zalecany w krewetkariach .

  3. aka23:

    Witam. Mam zamiar kupić sobie akwarium ale nie wiem jakie i nie moge się zdecydować jakie rybki do niego włożyć. Pomóżcie!

  4. wojtek:

    W sprawach akwarystyki jestem zielony. Chcę kupić dzieciakowi akwarium - pomiędzy ok 25 -30l. - na większe nie mam w domu miejsca znalazłem taki zestaw: http://mcten.pl/akwaria-zestaw-akwarasd-320l-31x33x45cm-poj31l-czarny-p-2445.html?cPath=65 ale nie wiem czy filtr denny to dobry pomysł, bo jak rozumiem żeby coś z nim później zrobić trzeba rozmontować całe akwarium...Czy często zmienia się filtry w f. dennym? Czy do powyższego zestawu trzeba coś jeszcze dokupić? Może ew.zaproponujcie coś innegozy jest gdzieśw W-wie dobry sklep akwarystyczny z fachową obsługą - bo w takich ogólnych sklepach ze zwierzątkami to mam wrażenie sienie bardzo na rybkach znają...

  5. welonki i bojowniki:

    Odi456 krewetkarium to właściwie to samo co akwarium tylko ma filtr gąbkowy więc tak.

  6. odi456:

    Czy można trzymać rybki w krewetkarium? Proszę o szybką odpowiedź.

  7. mari:

    witam .dostalam w prezencie malutkie akwarium 6l dla dzieci.mam w nim dwie welonki.akw. ma filtr ale nie ma grzalki.welonki choruja i potem zdychaja.co robic sprobowac z gupikami i mieczykami-w tym malym a przyszlosci bedziemy szukac cos wiekszego.dla 2 par gupikow 2 par mieczykow i 2 glonojadow jakie mosi byc duze akw.dzieki z gory za rade.moje gg 19246675

  8. terra:

    MAM PYTANIE... 100L 3 bocje siatkowane oraz długonos ciernisty i 3 glonojady + kirysek czy nie za dużo towarzystwa przy dnie.. ?? czekam na odpowiedz (i czy przeliczając to wychodzi 80 L zajmowanego miejsca??)

  9. GG 3623558 :

    Hej, mam akwarium o wymiarach 50x30x40cm. Obecnie zamieszkuje je aż 10 rybek (3glonojady,2piskorki,3 niezidentyfikowane i 2bocje). Akwarium było napowietrzane obficie, ale roślinki rozpadały się i nie wytrzymywały dłużej niż parę dni. Czy jeśli odłączę napowietrzacz (mam zewnętrzny) i zostawię je tylko przy filtrze robiącym "sztuczny prąd-taki co wodę wypluwa, a jak dodasz końcówkę to powietrze wtłacza (niedołączona jest!)" to one się nie będą dusić? Zależy mi na roślinkach, bo nie mają gdzie się chować bo glonojady zajęły wszystkie kawałki kokosa... ale nie chce ich udusić przypadkiem=/

  10. gaulan :

    Proszę o szybką pomoc mam Akwa 200l i mam 3Xmoczarka i 3Xkabomba plus do tego 2Xkorzeń akwariowy a i tak przy obsadzie : sum rekini 2X brzank rekinia brzanka różowa pielęgnica sayca i \2X glnojadym :):) Mam Problem z glonami :(:(:(

  11. marcin:

    Jaki piasek kupić żeby roślinki się szybko przyjeły do akwarium bo piasek mam 2 i jeszcze się nie przyjeły po miesiącu.

  12. Wata:

    Ja Pamiętam Czasy jak Miałem 5 lat i dostałem pierwsze akwa prostokątne 15l bardzo się cieszyłem ale nie miałem rybek z mamą poszedłem Do sklepu Kupić Spodobał Mi Się Wtedy Samiec Gupik Hodowlana Odmiana Triangle Czerwona i Molinezja ostrousta ale mama Powiedziała w tedy ze lepiej bdzie jak dam tego gupika i kilka samiczek (pani jej tak w sklepie doradziła) więc kupiliśmy jak nam doradzono później Tak Się Rozmnożyły (chociaż zyski to przynosiło) że jak miałem 7lat to z akwa zrezygnowałem I wróciłem Do Tego W Wieku 12lat Wtedy Miałem Akwa 112l i lepiej się za to zabrałem Historia Toczy się dalej ale nie chce mi się... Pisać :)

  13. gryzoń:

    chcialbym troche zaoszczedzic na grzaniu i planuje przesunac akwarium pod sciane gdzie jest komin,czy cieplo nie zaszkodzi silikonowi??chodzi o akwarium 200litr.

  14. POSKOCZEK MÓŁOWY I KILL YOU:

    Do paweł : Skoro nie chcesz być złośliwy to nie mów nic co może obrazić drugą osobę to że nie wiedziałem tamtej żeczy to nie znaczy ze jestem od ciebie głubszy i szczeże mówiąc mógłbym cię zagiąć w sprawie potrzeb wielu gatunków ryb . PS. prawdę mowiąc jesteś CHYBA taki sam jak blink-blink którego komentarz jest kilkanaście komentarzy niżej .

  15. Yap:

    Dobry Wujek: Popieram cię. Ja zawsze pomagam, bo faktycznie, nikt nie wie wszystkiego. Ja mam już trochę czasu akwaria i uczyłam się na błędach. Niestety, kilka ryb nawet przypłaciło to życiem. A teraz dzielę się doświadczeniem z innymi;-)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter