Jak oświetlamy akwarium morskie?

Oświetlenie odgrywa bardzo istotną rolę w prawidłowym utrzymaniu akwarium morskiego. Za sprawą światła rośliny przeprowadzają fotosyntezę oraz jest możliwy obieg wszystkich związków pokarmowych krążących w oceanach i morzach. Akwarium morskie jest bardzo wrażliwe pod względem warunków świetlnych. Spektrum, typ oraz moc oświetlenia są bardzo ważne dla ryb, a przede wszystkim dla koralowców. Oświetlanie światłem słonecznym naszego zbiornika nie jest wskazane, ponieważ należy powstrzymywać wzrost glonów, aby nie zdominowały zbiornika. Właściwe oświetlanie musi uwzględniać naturalne cykle dobowe (dzień i noc) zwierząt rafowych. Nasze akwarium powinno być oświetlane przez ok. 10 do 15 godzin na dobę. Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że nie jesteśmy w stanie stworzyć takiego sztucznego oświetlenia, które byłoby identyczne jak naturalne oświetlenie słoneczne. W warunkach naturalnych intensywność oświetlenia może dochodzić nawet do 100 000 luksów (Luks – jednostka pomiarowa określająca natężenie światła). Za pomocą oświetlenia sztucznego możemy osiągnąć wartości rzędu 10000 – 50 000 luksów. Są to parametry zadowalające, ale pamiętajmy, że musimy wziąć pod uwagę głębokość zbiornika. Wraz ze zwiększającą się głębokością wody następuje spadek natężenia światła. Natężenie światła możemy mierzyć za pomocą luksomierza w wodoodpornej obudowie lub światłomierzem fotograficznym. Zapotrzebowanie na światło zależy również od rodzaju akwarium jakie mamy zamiar założyć. W zbiorniku półnaturalnym należy zapewnić oświetlenie maksymalnie przypominające warunki panujące na rafie koralowej. Umożliwi to bujny rozkwit glonów na których będą żerowały ryby. W przypadku gdy chcemy mieć w pełni kontrolowane i sterylne akwarium należy zapewnić tyle światła ile umożliwi obserwację ryb. Duże nadwyżki doprowadzą do rozwoju szkodliwych zielenic. Ponadto o wymaganej intensywności oświetlenia decyduje rodzaj hodowanych w nim organizmów morskich oraz strefa w której żyją w warunkach naturalnych. Z tej przyczyny przed zakupem oświetlenia należy wiedzieć jakie organizmy chcemy hodować w naszym zbiorniku. W prawidłowym oświetleniu oprócz natężenia światła bardzo ważny jest także skład widma ( jakość światła). Wyższe glony oraz rośliny potrzebują odpowiedniej barwy widma emitowanego przez światło. Zazwyczaj preferują fale o długości 450 i 650 nanometrów, a więc niebieska i czerwona część widma. W trakcie montowania oświetlenia nie należy zapominać o właściwej wentylacji pokrywy akwarium oraz o tym, że lampy i zaczepy powinny być zabezpieczone przed działaniem pary wodnej.

 

Lampy typu HQI

 

Są to bardzo profesjonalne lampy przystosowane do specyfiki akwarystyki morskiej. Emitują pełne spektrum światła. Emitują również duże ilości promieniowania UV, dlatego powinny pracować tylko ze specjalnymi filtrami ochronnymi. Możemy je włączyć w taki sposób, że przez pierwsze pół godziny świecą światłem niebieskim, a następnie włącza się właściwe światło dzienne. Kolejność gaszenia jest natomiast odwrotna. Dzięki takiemu systemowi zwierzęta nie stresują nagłym włączeniem światła oraz jest to korzystne dla ich ,,zegara” biologicznego. Na rynku ten typ oświetlenia jest dostępny w wielu wariantach i wersjach. Czas eksploatacji wynosi około dwóch lat. Lampa powinna być włączona około 10 godzin na dobę. Długość lampy (moc i ilość żarników) powinna być ściśle dostosowana do wielkości i głębokości zbiornika. Każde 10 cm wody w dół to 50% światła mniej. Im wyższe akwarium, tym oświetlenie powinno być mocniejsze. Najczęściej polecane są żarniki o temperaturze świecenia 10 000 K. Dla akwarium o długości 120 cm powinna wystarczyć jedna lampa o mocy 150 W. Należy pamiętać, aby były zawieszane minimum 30 cm nad lustrem wody, ponieważ emitują duże ilości ciepła.


Lampy fluorescencyjne (świetlówki)


Są dosyć często stosowane w akwarystyce morskiej. Możemy je z sukcesem stosować w hodowli małej grupy bezkręgowców oraz większości ryb. Natomiast nie są najlepszym rozwiązaniem stosowanie tego typu oświetlenia przy hodowli korali twardych oraz miękkich, ponieważ zazwyczaj kończy się to porażką. W akwariach rafowych najlepiej jest zastosować świetlówkę o wysokim udziale w widmie światła niebieskiego oraz lampę fluorescencyjną o widmie przypominającym światło dzienne. Ich ilość zależy oczywiście od wielkości i głębokości akwarium. Dobierając odpowiednią świetlówkę szczególną uwagę należy zwrócić na skład widma i natężenie światła. Na rynku dostępne są lampy w wielu rozmiarach i mocach. Najlepiej jest je umieścić na nad powierzchnią wody za pomocą stalowej linki lub łańcucha. Mieszkańcy morskich głębin wymagają oświetlenia o dużym udziale światła niebieskiego.


Pamiętajmy, że wraz z upływem czasu lampy tracą swoją wydajność. W ciągu roku ich zdolność oświetleniowa spada o około 40%. Z tej przyczyny należy je regularnie wymieniać.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter