Etapy zakładania akwarium słodkowodnego

Przed założeniem akwarium należy skompletować niezbędny sprzęt.

Poniżej przedstawiam podstawową listę zakupów niezbędną do założenia akwarium.

  • Stabilny mebel, na którym stanie akwarium (1 litr wody = 1 kg)
  • Akwarium
  • Materiał amortyzujący jako podkład pod akwarium (np.: płyta styropianowa)
  • Pokrywa na akwarium
  • Oświetlenie
  • Grzałka z termostatem
  • Termometr
  • Filtr podżwirowy lub innego rodzaju (kratki do filtra podżwirowego)
  • Pompka akwariowa
  • Węże doprowadzające powietrze z pompki
  • Kamień napowietrzający
  • Zawór przeciwdziałający zassaniu się wody do pompki
  • Żwir i kamienie
  • Dekoracje (np.: korzenie)
  • Rośliny żywe lub sztuczne
  • Rozdzielnik (w przypadku podłączenia wszystkich urządzeń w jednym miejscu)
  • Testy do wody
  • Sitka do odłowu ryb, pokarm akwariowych


W tym momencie nie kupujemy jeszcze ryb!


ETAP 1


Wybierz miejsce pod akwarium. Najlepsze miejsce to takie, które jest z dala od światła słonecznego, grzejników centralnego ogrzewania, miejsc, w których może być łatwo zbite. Akwarium nie może również stać w miejscu obok, którego jest duży ruch, ponieważ wpływa to stresująco na ryby. Można pod nogi podstawy podłożyć płytki rozprowadzające ciężar.

ETAP 2


Sprawdzamy czy akwarium stoi stabilnie oraz czy nie przecieka. Jeśli akwarium przecieka to uszczelniamy je specjalnym klejem lub wymień na nowe. Akwarium stawiamy na materiale amortyzującym.

ETAP 3

Jeśli zakupiłeś filtr podżwirowy to umieść kratkę na membranie filtra. Podłącz membranę do wężyków.

ETAP 4


Nowo zakupiony żwir wypłucz w wiaderku. Po wypłukaniu żwiru rozłóż go bezpośrednio na dnie akwarium lub na kratce. Najlepiej jeśli warstwa żwiru ma około 7,5 cm grubości.

ETAP 5

Korzenie i inne dekoracje czyścimy wyłącznie bieżącą wodą. Absolutnie nie używamy żadnych środków chemicznych. Formujemy korzenie i dekoracje według własnego uznania. Pamiętajmy jednak o stworzeniu kryjówek dla niektórych rodzajów ryb.

ETAP 6

Zakładamy grzałkę z termostatem tak, aby grzałka nie dotykała żwiru (najlepiej tak zamontować grzałkę, aby była jak najmniej widoczna). Termometr umieszczamy w miejscu nieco oddalonym o grzałki.

ETAP 7

Podłączamy kostkę do napowietrzacza za pomocą wcześniej zakupionego wężyka. Kostkę napowietrzającą najlepiej umieścić w tylnej części akwarium. W przypadku zastosowania filtra podżwirowego wolną końcówkę można wsunąć w komin filtra i pchnąć aż znajdzie się na poziomie podłoża. Jeśli będziemy używać głowicy pompującej lub filtra wewnętrznego po zamontowaniu wkładów filtracyjnych możemy zamontować sprzęt w akwarium.

ETAP 8

Na tym etapie można rozpocząć napełnianie akwarium wodą. Akwarium można napełniać za pomocą węża lub za pomocą wiadra. Wodę wlewamy delikatnie, żeby nie naruszyć podłoża. Można w tym celu zastosować kartkę papieru, którą usuwamy po napełnieniu akwarium do połowy. W trackie nalewania wody kontrolujemy jej temperaturę, aby uchronić rośliny od szoku termicznego.

ETAP 9

W tym momencie rozpoczynamy sadzenie roślin akwariowych. Najlepiej niższe rośliny sadzić w przedniej części zbiornika, a wyższe w tylniej. Pamiętajmy o pozostawieniu otwartej przestrzeni dla ryb.  Dolewamy wodę do linii około 2 cm od górnej krawędzi.

ETAP 10

Regulujemy strumień wypływający z filtrów, aby nie wytwarzały się zbyt duże wiry wodne. W celu zminimalizowania skutków parowania możemy położyć szybę na górę akwarium. Nakładamy pokrywę po wcześniejszym zainstalowaniu oświetlenia.

ETAP 11

Sprawdzamy czy urządzenia zostały prawidłowo podłączone. Jeżeli tak, to włączamy wszystkie urządzenia na około  tydzień - dwa przed wpuszczeniem ryb (oświetlenie na 12-14 godzin na dobę). Pozwoli to w ustabilizowania się środowiska w akwarium. W międzyczasie kontrolujemy sytuacje poprzez np.: mierzenie współczynnika pH, twardości wody oraz temperatury. Proces stabilizacji środowiska można przyspieszyć za pomocą odpowiednich uzdatniaczy. Ryby umieszczamy stopniowo po około 7-14 dniach od stworzenia akwarium.  Jak widać zakładanie akwarium nie jest takie trudne.

 

100 komentarzy

  1. Rybka:

    przeliczajcie sobie tak, że 1cm ryby to 0.5-1l wody, a w 20l akwa możesz trzymać z 15rybejk,i roślinke, ja zajmuję się akwarystyką od 4lat najpterw miałam kulę i bojownika ale teraz bende miała akwa 25-30l i zamieżam tam mięć: 5pawie oczka, 6 neony, 1 glonojad,3platki, 3 kirysy , 4 dania i roślinke na korzeniu może niebendzie tyle ryb ale sie jeszcze zastanowie a no i oczywiście musi być schronienienp. zamek z kryjówkami

  2. krzychu:

    Do willy odradzam takie tla strukturalne ponieważ woda znajdujaca sie po za tlem nie ma odpowiedniej cyrkulacji i z czasem gnije. Załóż czarne tło i bedzie gitara.

  3. Paludarium:

    Apek11- jeden bojownik będzie się bardzo dobrze czuł w takim litrażu [z całym wyposażeniem oczywiście]

  4. Apek11:

    Mam 20l akwarium ile moge trzymac rybek i jakie ?

  5. willy:

    mam pytanie cosadzicie o tłach wewnatrz akwarium,??polecacie czy odradzacie ??

  6. Paweł:

    czy w akwarium 60l mogę trzymać: 3 neony innesa 5 neonów czarnych 2 welony 2 kiryski 2 bocje wspaniałe 1 gurami dwuplamiste 1 gurami całujące 1 bojownik 1 glonojad 1 sum rekini 2 dania malabarskie 7 gupików jeśli nie to powiedzcie które mam oddać a które zostawić. Myślałem żeby oddać gurami i dania ale to pewnie za mało:( Proszę o szybką odpowiedź, z góry dziękuję:) P.S welonów nie oddam:)

  7. drim30:

    witam1 mam ciekawostke która może sie przydac nowe akwarium po urz adzeniu przez pierwsze 7-10 dni zostawiam w spokoju po 10 dniu zaczynam przez tydzien podmieniac ok 2 litrów wody dziennie ale dolewam tylko wode mineralna gazowana najtansza ze sklepu rośliny rosna i ukorzeniaja sie jak szalone(w tym czasie wyłączam napowietrzanie i filtry na około 4-6 godzin)!

  8. zielonazabka:

    kurrcze, szkoda, ze przeczytalam z 1-dniowym poslizgiem, juz 2 rybki papa, polak madry po szkodzie, teraz bede najpierw czytac tych co wiedza lepiej, pozdrawiam

  9. Paweł:

    ja wziąłem wodę ze studni przy domu bo tam jest bardzo czysta i przegotowaną i od razu wpuściłem rybki żadna mi nie zdechła

  10. Łazi:

    Na początek nie potrzebujesz testów ale pamiętaj o 2 tygodniowej inkubacji akwarium.

  11. początkujący:

    Witam wszystkich! Będę zakładał akwarium(50-100l)i mam zamiar mieć tam Neonki Inessa i Gupiki.Moje pytanie brzmi czy koniecznie muszę zakupić testy wody dla tych gatunków ryb?

  12. mariotu95:

    do poczatkujacyakwarysta: masz bardzo dobre"rozmieszczenie" bedzie z Ciebie dobry akwarysta. :)

  13. skalar:

    super artykuł dzięki - mam w planach założyć akwarium ze skalarami :)

  14. początkującyakwarysta:)):

    Mam akwa 200l i jestem początkujący,mam 11 lat.a w akwie mam:14 gupków w tym 2 kotne,2 młode skalary pasiasty i plamisty,2 samse pomarańczowych mlinezji,2 młode zwyczajne sumy,1 zwyczajny młody glonojad,który boji się wyjść z domku(tylko nieraz w nocy wychodzi na minutę,5 młodych mieczyków,1 Bojownik zwyczajny Czy to dobre rozmieszczenie??

  15. as:

    :) nom ja po pierwszym dniu wpuscilem rybki - dobrze ze tylko jedna mi zdechla :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter