Etapy zakładania akwarium słodkowodnego

Przed założeniem akwarium należy skompletować niezbędny sprzęt.

Poniżej przedstawiam podstawową listę zakupów niezbędną do założenia akwarium.

  • Stabilny mebel, na którym stanie akwarium (1 litr wody = 1 kg)
  • Akwarium
  • Materiał amortyzujący jako podkład pod akwarium (np.: płyta styropianowa)
  • Pokrywa na akwarium
  • Oświetlenie
  • Grzałka z termostatem
  • Termometr
  • Filtr podżwirowy lub innego rodzaju (kratki do filtra podżwirowego)
  • Pompka akwariowa
  • Węże doprowadzające powietrze z pompki
  • Kamień napowietrzający
  • Zawór przeciwdziałający zassaniu się wody do pompki
  • Żwir i kamienie
  • Dekoracje (np.: korzenie)
  • Rośliny żywe lub sztuczne
  • Rozdzielnik (w przypadku podłączenia wszystkich urządzeń w jednym miejscu)
  • Testy do wody
  • Sitka do odłowu ryb, pokarm akwariowych


W tym momencie nie kupujemy jeszcze ryb!


ETAP 1


Wybierz miejsce pod akwarium. Najlepsze miejsce to takie, które jest z dala od światła słonecznego, grzejników centralnego ogrzewania, miejsc, w których może być łatwo zbite. Akwarium nie może również stać w miejscu obok, którego jest duży ruch, ponieważ wpływa to stresująco na ryby. Można pod nogi podstawy podłożyć płytki rozprowadzające ciężar.

ETAP 2


Sprawdzamy czy akwarium stoi stabilnie oraz czy nie przecieka. Jeśli akwarium przecieka to uszczelniamy je specjalnym klejem lub wymień na nowe. Akwarium stawiamy na materiale amortyzującym.

ETAP 3

Jeśli zakupiłeś filtr podżwirowy to umieść kratkę na membranie filtra. Podłącz membranę do wężyków.

ETAP 4


Nowo zakupiony żwir wypłucz w wiaderku. Po wypłukaniu żwiru rozłóż go bezpośrednio na dnie akwarium lub na kratce. Najlepiej jeśli warstwa żwiru ma około 7,5 cm grubości.

ETAP 5

Korzenie i inne dekoracje czyścimy wyłącznie bieżącą wodą. Absolutnie nie używamy żadnych środków chemicznych. Formujemy korzenie i dekoracje według własnego uznania. Pamiętajmy jednak o stworzeniu kryjówek dla niektórych rodzajów ryb.

ETAP 6

Zakładamy grzałkę z termostatem tak, aby grzałka nie dotykała żwiru (najlepiej tak zamontować grzałkę, aby była jak najmniej widoczna). Termometr umieszczamy w miejscu nieco oddalonym o grzałki.

ETAP 7

Podłączamy kostkę do napowietrzacza za pomocą wcześniej zakupionego wężyka. Kostkę napowietrzającą najlepiej umieścić w tylnej części akwarium. W przypadku zastosowania filtra podżwirowego wolną końcówkę można wsunąć w komin filtra i pchnąć aż znajdzie się na poziomie podłoża. Jeśli będziemy używać głowicy pompującej lub filtra wewnętrznego po zamontowaniu wkładów filtracyjnych możemy zamontować sprzęt w akwarium.

ETAP 8

Na tym etapie można rozpocząć napełnianie akwarium wodą. Akwarium można napełniać za pomocą węża lub za pomocą wiadra. Wodę wlewamy delikatnie, żeby nie naruszyć podłoża. Można w tym celu zastosować kartkę papieru, którą usuwamy po napełnieniu akwarium do połowy. W trackie nalewania wody kontrolujemy jej temperaturę, aby uchronić rośliny od szoku termicznego.

ETAP 9

W tym momencie rozpoczynamy sadzenie roślin akwariowych. Najlepiej niższe rośliny sadzić w przedniej części zbiornika, a wyższe w tylniej. Pamiętajmy o pozostawieniu otwartej przestrzeni dla ryb.  Dolewamy wodę do linii około 2 cm od górnej krawędzi.

ETAP 10

Regulujemy strumień wypływający z filtrów, aby nie wytwarzały się zbyt duże wiry wodne. W celu zminimalizowania skutków parowania możemy położyć szybę na górę akwarium. Nakładamy pokrywę po wcześniejszym zainstalowaniu oświetlenia.

ETAP 11

Sprawdzamy czy urządzenia zostały prawidłowo podłączone. Jeżeli tak, to włączamy wszystkie urządzenia na około  tydzień - dwa przed wpuszczeniem ryb (oświetlenie na 12-14 godzin na dobę). Pozwoli to w ustabilizowania się środowiska w akwarium. W międzyczasie kontrolujemy sytuacje poprzez np.: mierzenie współczynnika pH, twardości wody oraz temperatury. Proces stabilizacji środowiska można przyspieszyć za pomocą odpowiednich uzdatniaczy. Ryby umieszczamy stopniowo po około 7-14 dniach od stworzenia akwarium.  Jak widać zakładanie akwarium nie jest takie trudne.

 

100 komentarzy

  1. misiek:

    Co do ilośći wody na rybę to sprawa naprawdę ma się cieżko.Bzdurą jest jak napisała "lolita",że 1cm ryby to 1 litr wody!!!Wychodzi ci z tego że 50 cm rybę można trzymać w 50 litrach wody!???He he.Co do zbrojników,to powiem tak mam obecnie 2 w 100litrach i mają się świetnie!Jak urosną to przerzutka do większego. Urządzanie akwarium to naprawdę indywidualny temat,każdy robi to według własnych upodobań. Osobiście zrezygnowałem z kostki napowietrzającej bo dzięki temu miałem tylko wzrost pH w akwarium. Woda napowietrza się poprzez ruch najskuteczniej,a nie poprzez "bąbelki"! Co do artukułu,to spoko,może być dla naprawdę początkujących,a z czasem każdy sam dojdzie do własnych przekonań i pomysłów...

  2. Oliwiaaa. ! :):

    Ja mam akwarium od ponad 2 lat. Ciągle poznaję świat ryb. Zaczynałam z książeczką informacyjną firmy "tetra" . wlałam wodę i trochę środków, i ryby. .. i nic im nie jest.. ! :)

  3. Kris_bytom:

    Wpuscilem ryby zaraz po zakupie akwa,fakt ze wlalem do wody pol tablicy Mendelejewa ale zadna z rybek mi nie zdechla. Sprzedawcy w zoologicznych maja bardzo uboga wiedze na tematy akwarystyczne. wciaz ucze sie i poznaje cos nowego.TAKIE fora sa niezbedne!!!

  4. Luki:

    NIE POLECAM hodowli Głupików. Dla mnie te ryby się za szybko/za często/ w dużych ilościach rozmnażają. Nie ma co z tym robić.

  5. Betta spendens:

    a ja to rybki wpuściłem odrazu po założeniu aqwa i ŻADNA rybka nie zdechła... i zaraz nawet się gupiki urodziły :)

  6. lolita:

    nie trzymajcie glonojadow w akwa ponizej 100l bo jest zbyt malo miejsca.najgorzej jak jeszcze sa inne ryby.1l to 1cm ryby dla przypomnienia poczatkujacym.poszukajcie troche na necie jak dalej nie kumacie.

  7. alf:

    moim zdaniem najlepszy układ to mój własny,a mianowicie;2 molinezje,2 mieczyki,2 gupiki,5 neonow czerwonych,mułojad,glonojad,3 fantomy i jeden miedzik akwarium 150l,rybki zżyły sie ze sobą mam akwa w niezmienionym stanie od 1,5 roku.nie chce rozmnazania dlatego małe gupiki zjada miedzik.cieszy moje oko polecam fajny układ z jedną sugestią;rybki tylko od jednego sprzedawcy.spróbujcie.

  8. Brujah:

    No cóż... Dodałem rybki pierwszego dnia (nie zapoznałem się zawczasu z tym artykułem). Teraz tylko mam nadzieję że przeżyją...

  9. koczkodan33:

    Zaplanowałem sobie akwarium 45l i chce tam umieścić w nim takie rybki: 10 neonek czerwonych 10 hokejówek 2 danio pręgowane 1 glonojad zbrojnik 1 kirysek lamparci Dno ma być piaszyczyste, a rośliny to kabomby i mchy. Skałka z piaskowaca. Czy może coś zmienić, a może coś nie tak?? Piszcie!!

  10. Lasso:

    Jarek ty chyba masz coś z głową. Przerybienie masz takie że się w głowie nie mieści. Na zbrojnika potrzebne jest akwa 100L

  11. Jarek:

    Ja mam akwarium 60l a w nim mam nastepujace rybki: 3 kiryski pstre,1 suma,1zbrojnika,7neonow innessa,2 bocje wspaniale i 25 gupikow. Mysle o zmianie akwarium na wieksze a konkretniej o 112l lub 130 myslicie ze to wystarczy bo gupiki niebawem znowu beda miec mlode...

  12. Lotka:

    Mam pytanko: Czy tworząc podłoże dla roślinek mozna dać warstwę czarnej ziemi? Jeśli tak to która to ma być warstwa z kolei i jakiej grubości?

  13. Rybalt:

    xxpaulaxx1: masz racje ale zapewniam cie, ze moze gora 10% ludzi przeczyta twoj komentarz do konca. Problem z wszystkimi nowymi kandydatami na akwarystow polega na tym, ze wogole nie czytaja i rzadko mysla. Sa tylko dobrzy w kupowaniu rybek w sklepie na tempo a potem w spuszczaniu ich w kiblu i w marudzeniu. Sztuka czytania albo kumania cos z tego co sie czyta niestety w narodzie zanika. A kare za to ponosza rybki i to kare smierci. Szacuneczek

  14. Rybalt:

    ArO: poczytaj na necie, wszystkie informacje mozna latwo znalezc, dlaczego inni maja za ciebie robote odwalac, szacunek

  15. ArO:

    Witam jakie rybki i w jakiej ilości mogę dać do akwarium o pojemności 60l ? Jakie rośliny i jakie dodatki ? Moje gg: 21814934 Proszę o odpowiedź.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter