Pleśniawka

Opis

Jest to choroba spowodowana utrzymywaniem ryb w zbyt niskiej temperaturze. WywoÅ‚ujÄ… jÄ… grzyby z rodzajów Saprolegnia i Achlya. Najczęściej dotyka ona odmiany weloniaste o dÅ‚ugich pÅ‚etwach, ale jest ona chorobÄ… wszystkich gatunków. Ryby chorujÄ… na pleÅ›niawkÄ™ w przypadku wystÄ…pienia kilku czynników inwazyjnych. Mimo wystÄ™powania grzyba w wodzie do ataku na osobniki dochodzi jeÅ›li sÄ… one osÅ‚abione po transporcie, zestresowane, zarażone bakteriami lub wirusami lub równoczeÅ›nie wystÄ™puje zbyt wysokie lub zbyt niskie pH wody i substancje toksyczne. Należy pamiÄ™tać, że ryby czÄ™sto chorujÄ… na pleÅ›niawkÄ™ po walkach godowych, kiedy dochodzi do uszkodzenia ciaÅ‚a. Do pleÅ›niawki ikry dochodzi, gdy jest ona niezapÅ‚odniona lub martwa. Do takich przypadków dochodzi, gdy ikra jest zamulona lub odciÄ™ta od tlenu. JeÅ›li grzyb rozwinie siÄ™ na martwych jajeczkach ikry, atakuje on również zapÅ‚odnione i żywe ziarenka. Do rozwoju choroby na ikrze przyczynia siÄ™ Å›wieża, nieodstaÅ‚a woda i zbyt duża ilość rozkÅ‚adajÄ…cych siÄ™ substancji organicznych.

Objawy

Jeśli grzyb zaatakuje ciało ryby to jest on zauważalny w postaci cienkich, nitkowatych, brunatnobiałych lub szarawych strzępków. Jeśli wyjmiemy ryb z wody to można rozróżnić grzyb Saprolegnia, który jest obślizgłą zlepioną masą, natomiast grzyb Achlya ma postać krótkich strzępek podobnych do filcu.

Leczenie

Najskuteczniejszym sposobem na uodpornienie ryb na grzyba jest odpowiednia dieta i czynniki Å›rodowiskowe. JeÅ›li ryby sÄ… zdrowe, dobrze odżywione i utrzymane w odpowiednich warunkach to pomimo obecnoÅ›ci grzyba pleÅ›niawki w Å›rodowisku nie chorujÄ… na niÄ…. By uniknąć inwazji grzybów z rodzajów Saprolegnia i Achlya należy regularnie usuwać ze zbiornika zalegajÄ…ce resztki pokarmu, kaÅ‚u, martwe ryby i roÅ›liny. Zbyt niskie lub zbyt wysokie pH wpÅ‚ywa niekorzystnie na ochronne wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci Å›luzu, co sprawia, że grzyby majÄ… uÅ‚atwionÄ… drogÄ™ do ataku ryby. Ryby, u których doszÅ‚o do zaawansowanego stadium choroby należy wyeliminować z hodowli. U pozostaÅ‚ych osobników należy zastosować leczenie profilaktyczne. Należy zacząć od wyeliminowania przyczyny zarażenia. JeÅ›li chorobÄ™ wywoÅ‚aÅ‚y bakterie należy zastosować Å›rodki bakteriostatyczne. Jako kuracje stosuje siÄ™ kÄ…piele w różnych roztworach. Umieszczamy chore ryby w zbiorniku leczniczym i podnosi siÄ™ stopniowo przez 2 dni optymalnÄ… temperaturÄ™ dla danego gatunku i utrzymujemy jÄ… w czasie leczenia. Woda musi być natleniana. JeÅ›li pleÅ›niawka dotknęła wartoÅ›ciowe ryby to kÄ…piel w roztworze poprzedza siÄ™ pÄ™dzlowaniem bardziej stężonym roztworem kÅ‚Ä™bków grzyba, ale należy unikać zetkniÄ™cia ze skórÄ… ryby. Do pÄ™dzlowania stosuje siÄ™ nastÄ™pujÄ…ce Å›rodki lecznicze w stężeniu: A) chromian rtÄ™ci – roztwór 1 ml na 10 l wody B) dwuchromian potasu – 1 g na 100 ml wody C) mertiolat – 100mg na 100 ml wody D) rywanol – 100mg na100 ml wody E) trypaflawina 100 mg na 200 ml wody F) nadmanganian potasu – 100mg na 100 ml wody G) jodyna 1 ml na 10 ml wody. Do zwalczania pleÅ›niawki stosuje siÄ™ nastÄ™pujÄ…ce preparaty lecznicze: A) formalina, bÅ‚Ä™kit metylowy, zieleÅ„ malachitowa wolna od cynku- (FMC) – do sporzÄ…dzenia roztworu macierzystego FMC stosuje siÄ™: 100 ml formaliny, 370 mg bÅ‚Ä™kitu metylowego, 370 mg zieleni malachitowej. Taki roztwór (1-1,2 ml na 100 l wody lub 20-25 kropli na 100 l wody) stosuje siÄ™ podczas kilkudniowej kÄ…pieli w osobnym akwarium bez podÅ‚oża i roÅ›lin, a po trzech dniach dodaje siÄ™ 2/3 dawki. B) sól kuchenna – roztwór 20 mg na 1 l wody stosowany w kÄ…pieli od 15 do 40 minut w zależnoÅ›ci od wytrzymaÅ‚oÅ›ci ryby. C) Bicyklina-5 – w stężeniu 1500000 j.m. na 10 l wody do stosowania w dÅ‚ugotraÅ‚ej kÄ…pieli D) siarczan miedzi – jako roztwór 1 g na 10 l wody podczas kÄ…pieli przez 10-30 minut, stosowanej 2-3 razy w tygodniu aż do znikniÄ™cia pleÅ›ni. E) dwuchromian potasu – w roztworze 4-5 g na 100 l wody stosowany w kÄ…pieli przez 7-10 dni F) nadmanganian potasu – w roztworze 1 g na 100 l wody stosowany podczas kÄ…pieli przez 30-90 minut, 2-3 razy w tygodniu, aż do znikniÄ™cia pleÅ›ni. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium sÅ‚odkowodne. H. Frey, Akwarium sÅ‚odkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

77 komentarzy

  1. joanna1:

    Witam. niedawno w moim akwarium na roślinach kamieniach i szybie pojawiły sie czrne plamki wyglądają jak jakiś grzyb. co to może byc?

  2. Mateusz.R:

    ludzie opamiętajcie się nie kupujcie niczego bo to strata pieniędzy najlepsze lekarstwo to sól kuchenna zastosowanie na pleśń ja jak widze że coś mi się pojawia na rybie to ją daje do osobnego akwariómu a jak jest dużo to sypie sól do tego samego akwarium co sobie żyją . Ja daje trzy łyżki kopiaste soli na 50L. a 100L to sześć łyżek wiadomo że w szklance trzeba rozpuścić i tak zostawiam na jeden tydzień po trzech dniach zobaczycie różnice że się poprawia pozdro dla miłośników ryb akwariowych

  3. klaudia80:

    Najlepiej iśc do sklepu zologicznego i kupić Healthosan . Moja rybka też to miała użyłam zeszło i już nie wychodzi . Mam nadzieję że pomogłam

  4. Beti007:

    Mojej rybce przydarzyło się coś takiego(jest to rybka Danio):Żyła sobie z innymi rybkami w akwarium(też Danio)i zauważyłam że ma obgryziony ogon ale tak jakoś po 3 dniach zauważyłam że ma na ogonku taką jakby watę(na razie ta wata jest mała)i myślę że to jest pleśniawka.Dałam ją do innego akwarium(na razie normalnie się zachowuje;je,pływa.Nie wiem jak ją leczyć.Proszę o jakieś dobre rady i sposoby na leczenie.Z góry dziękuję.

  5. Martita:

    Moje stadko molinezji zachorowało na pleśniawkę. Zwiększyłam temperaturę wody i zrobiłam im płukankę z soli. Pomogło. Jedna straciła ogon przez tę chorobę, ale żyła jeszcze długo i pływała bez ogona:)

  6. Mateusz81:

    Mój kirysek co minutę robi zeza to znaczy oko daje tak że ma całe białe to choroba ?

  7. max:

    mam 120l akw. wielogatunkowe i cenne ryby duże trzy letnie 2 sumy rekinie parę dużych gurami i prętniki.te ryby które wymieniłem są chore . leki nie działają. ryby giną przez uduszenie ponieważ mają zamknięty pysk i próbują skakać zdechły już dwa gurami złoty i niebieski proszę o pomoc.mam naprawdę duży problem.

  8. luksik:

    witam.mój skalar dostał plesniawki uzdatniłem troche wode podniosłem temp z 25 na 27 i powoli znika .pzdr

  9. luksik:

    witam.mój skalar dostał plesniawki uzdatniłem troche wode podniosłem temp z 25 na 27 i powoli znika .pzdr

  10. Basia:

    Witam:) Mam dwie welonki z tym, że u jednej z nich zauważyłam dziś białe nitki w okolicy płetw ogonowych:/ Rybka zachowuje się tak jak wcześniej, je normalnie i nie wiem czy mam ją odizolować od tej drugiej i w ogóle jakie leczenie zastosować aby nie było gorzej i najważniejsze aby ta druga rybka się nie zaraziła... Byłabym wdzięczna za pomoc, dodam że temperatura w akwarium utrzymuje się w granicach 22-25 stopni. Mam w domu również CMF, które już kiedyś stosowałam u bojownika jednak nie pomogło:(

  11. demetra:

    Mój bojownik dostal pleśniawke na ogonie, leczylam ja, prze bity tydzien bylo w slojku z roztworem CMF ale mi sie nadal nie udało, jest tak zle, ze juz widac osci i ten grzyb ja pozera, co mam zrobic!!!

  12. pomoc:

    Do hakil twoja ryba ma złe warunki

  13. hakil:

    moja rybka ma taką białą kropke na pyszczku i sie zastanawiam czy to nie jest czasami ta choroba. Jestem nowy i nie znam się woda ma 19 stopni mam tylko 1 rybke - welonke. narazie nie mam filtru ani nic bo jest nowa (3 tygodnie ma ) prosze napiście czy ona ma plleśniawke czy co to ta kropka (ona miała tą kropke jak ją dostałem na urodziny w kwietniu)

  14. klunton:

    ja miałem u siebie pleśniawkę (3 molinezje żaglopłetwe). za wszelką cenę chciałem uniknąć podawania leków, więc wyszperałem w necie, że zwiększenie temperatury pomaga (temp akwa była w granicach 24-26 oC). zwiększyłem temperaturę do 29 - 30 oC i pomogło! po 3 dniach nie było śladu po chorobie! teraz utrzymuję temp w okolicach 28 - 29 oC.

  15. choroba ryb:

    cześć mam na imię marzena od niedawna ma akwarium i już dwa razy mamją moje rybki pleśniawkę lecze to środkami na pleśń ale to nic nie skutkuje więc proszę o dobrą rade.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter