Pleśniawka

Opis

Jest to choroba spowodowana utrzymywaniem ryb w zbyt niskiej temperaturze. Wywołują ją grzyby z rodzajów Saprolegnia i Achlya. Najczęściej dotyka ona odmiany weloniaste o długich płetwach, ale jest ona chorobą wszystkich gatunków. Ryby chorują na pleśniawkę w przypadku wystąpienia kilku czynników inwazyjnych. Mimo występowania grzyba w wodzie do ataku na osobniki dochodzi jeśli są one osłabione po transporcie, zestresowane, zarażone bakteriami lub wirusami lub równocześnie występuje zbyt wysokie lub zbyt niskie pH wody i substancje toksyczne. Należy pamiętać, że ryby często chorują na pleśniawkę po walkach godowych, kiedy dochodzi do uszkodzenia ciała. Do pleśniawki ikry dochodzi, gdy jest ona niezapłodniona lub martwa. Do takich przypadków dochodzi, gdy ikra jest zamulona lub odcięta od tlenu. Jeśli grzyb rozwinie się na martwych jajeczkach ikry, atakuje on również zapłodnione i żywe ziarenka. Do rozwoju choroby na ikrze przyczynia się świeża, nieodstała woda i zbyt duża ilość rozkładających się substancji organicznych.

Objawy

Jeśli grzyb zaatakuje ciało ryby to jest on zauważalny w postaci cienkich, nitkowatych, brunatnobiałych lub szarawych strzępków. Jeśli wyjmiemy ryb z wody to można rozróżnić grzyb Saprolegnia, który jest obślizgłą zlepioną masą, natomiast grzyb Achlya ma postać krótkich strzępek podobnych do filcu.

Leczenie

Najskuteczniejszym sposobem na uodpornienie ryb na grzyba jest odpowiednia dieta i czynniki środowiskowe. Jeśli ryby są zdrowe, dobrze odżywione i utrzymane w odpowiednich warunkach to pomimo obecności grzyba pleśniawki w środowisku nie chorują na nią. By uniknąć inwazji grzybów z rodzajów Saprolegnia i Achlya należy regularnie usuwać ze zbiornika zalegające resztki pokarmu, kału, martwe ryby i rośliny. Zbyt niskie lub zbyt wysokie pH wpływa niekorzystnie na ochronne właściwości śluzu, co sprawia, że grzyby mają ułatwioną drogę do ataku ryby. Ryby, u których doszło do zaawansowanego stadium choroby należy wyeliminować z hodowli. U pozostałych osobników należy zastosować leczenie profilaktyczne. Należy zacząć od wyeliminowania przyczyny zarażenia. Jeśli chorobę wywołały bakterie należy zastosować środki bakteriostatyczne. Jako kuracje stosuje się kąpiele w różnych roztworach. Umieszczamy chore ryby w zbiorniku leczniczym i podnosi się stopniowo przez 2 dni optymalną temperaturę dla danego gatunku i utrzymujemy ją w czasie leczenia. Woda musi być natleniana. Jeśli pleśniawka dotknęła wartościowe ryby to kąpiel w roztworze poprzedza się pędzlowaniem bardziej stężonym roztworem kłębków grzyba, ale należy unikać zetknięcia ze skórą ryby. Do pędzlowania stosuje się następujące środki lecznicze w stężeniu: A) chromian rtęci – roztwór 1 ml na 10 l wody B) dwuchromian potasu – 1 g na 100 ml wody C) mertiolat – 100mg na 100 ml wody D) rywanol – 100mg na100 ml wody E) trypaflawina 100 mg na 200 ml wody F) nadmanganian potasu – 100mg na 100 ml wody G) jodyna 1 ml na 10 ml wody. Do zwalczania pleśniawki stosuje się następujące preparaty lecznicze: A) formalina, błękit metylowy, zieleń malachitowa wolna od cynku- (FMC) – do sporządzenia roztworu macierzystego FMC stosuje się: 100 ml formaliny, 370 mg błękitu metylowego, 370 mg zieleni malachitowej. Taki roztwór (1-1,2 ml na 100 l wody lub 20-25 kropli na 100 l wody) stosuje się podczas kilkudniowej kąpieli w osobnym akwarium bez podłoża i roślin, a po trzech dniach dodaje się 2/3 dawki. B) sól kuchenna – roztwór 20 mg na 1 l wody stosowany w kąpieli od 15 do 40 minut w zależności od wytrzymałości ryby. C) Bicyklina-5 – w stężeniu 1500000 j.m. na 10 l wody do stosowania w długotrałej kąpieli D) siarczan miedzi – jako roztwór 1 g na 10 l wody podczas kąpieli przez 10-30 minut, stosowanej 2-3 razy w tygodniu aż do zniknięcia pleśni. E) dwuchromian potasu – w roztworze 4-5 g na 100 l wody stosowany w kąpieli przez 7-10 dni F) nadmanganian potasu – w roztworze 1 g na 100 l wody stosowany podczas kąpieli przez 30-90 minut, 2-3 razy w tygodniu, aż do zniknięcia pleśni. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

77 komentarzy

 1. joanna1:

  Witam. niedawno w moim akwarium na roślinach kamieniach i szybie pojawiły sie czrne plamki wyglądają jak jakiś grzyb. co to może byc?

 2. Mateusz.R:

  ludzie opamiętajcie się nie kupujcie niczego bo to strata pieniędzy najlepsze lekarstwo to sól kuchenna zastosowanie na pleśń ja jak widze że coś mi się pojawia na rybie to ją daje do osobnego akwariómu a jak jest dużo to sypie sól do tego samego akwarium co sobie żyją . Ja daje trzy łyżki kopiaste soli na 50L. a 100L to sześć łyżek wiadomo że w szklance trzeba rozpuścić i tak zostawiam na jeden tydzień po trzech dniach zobaczycie różnice że się poprawia pozdro dla miłośników ryb akwariowych

 3. klaudia80:

  Najlepiej iśc do sklepu zologicznego i kupić Healthosan . Moja rybka też to miała użyłam zeszło i już nie wychodzi . Mam nadzieję że pomogłam

 4. Beti007:

  Mojej rybce przydarzyło się coś takiego(jest to rybka Danio):Żyła sobie z innymi rybkami w akwarium(też Danio)i zauważyłam że ma obgryziony ogon ale tak jakoś po 3 dniach zauważyłam że ma na ogonku taką jakby watę(na razie ta wata jest mała)i myślę że to jest pleśniawka.Dałam ją do innego akwarium(na razie normalnie się zachowuje;je,pływa.Nie wiem jak ją leczyć.Proszę o jakieś dobre rady i sposoby na leczenie.Z góry dziękuję.

 5. Martita:

  Moje stadko molinezji zachorowało na pleśniawkę. Zwiększyłam temperaturę wody i zrobiłam im płukankę z soli. Pomogło. Jedna straciła ogon przez tę chorobę, ale żyła jeszcze długo i pływała bez ogona:)

 6. Mateusz81:

  Mój kirysek co minutę robi zeza to znaczy oko daje tak że ma całe białe to choroba ?

 7. max:

  mam 120l akw. wielogatunkowe i cenne ryby duże trzy letnie 2 sumy rekinie parę dużych gurami i prętniki.te ryby które wymieniłem są chore . leki nie działają. ryby giną przez uduszenie ponieważ mają zamknięty pysk i próbują skakać zdechły już dwa gurami złoty i niebieski proszę o pomoc.mam naprawdę duży problem.

 8. luksik:

  witam.mój skalar dostał plesniawki uzdatniłem troche wode podniosłem temp z 25 na 27 i powoli znika .pzdr

 9. luksik:

  witam.mój skalar dostał plesniawki uzdatniłem troche wode podniosłem temp z 25 na 27 i powoli znika .pzdr

 10. Basia:

  Witam:) Mam dwie welonki z tym, że u jednej z nich zauważyłam dziś białe nitki w okolicy płetw ogonowych:/ Rybka zachowuje się tak jak wcześniej, je normalnie i nie wiem czy mam ją odizolować od tej drugiej i w ogóle jakie leczenie zastosować aby nie było gorzej i najważniejsze aby ta druga rybka się nie zaraziła... Byłabym wdzięczna za pomoc, dodam że temperatura w akwarium utrzymuje się w granicach 22-25 stopni. Mam w domu również CMF, które już kiedyś stosowałam u bojownika jednak nie pomogło:(

 11. demetra:

  Mój bojownik dostal pleśniawke na ogonie, leczylam ja, prze bity tydzien bylo w slojku z roztworem CMF ale mi sie nadal nie udało, jest tak zle, ze juz widac osci i ten grzyb ja pozera, co mam zrobic!!!

 12. pomoc:

  Do hakil twoja ryba ma złe warunki

 13. hakil:

  moja rybka ma taką białą kropke na pyszczku i sie zastanawiam czy to nie jest czasami ta choroba. Jestem nowy i nie znam się woda ma 19 stopni mam tylko 1 rybke - welonke. narazie nie mam filtru ani nic bo jest nowa (3 tygodnie ma ) prosze napiście czy ona ma plleśniawke czy co to ta kropka (ona miała tą kropke jak ją dostałem na urodziny w kwietniu)

 14. klunton:

  ja miałem u siebie pleśniawkę (3 molinezje żaglopłetwe). za wszelką cenę chciałem uniknąć podawania leków, więc wyszperałem w necie, że zwiększenie temperatury pomaga (temp akwa była w granicach 24-26 oC). zwiększyłem temperaturę do 29 - 30 oC i pomogło! po 3 dniach nie było śladu po chorobie! teraz utrzymuję temp w okolicach 28 - 29 oC.

 15. choroba ryb:

  cześć mam na imię marzena od niedawna ma akwarium i już dwa razy mamją moje rybki pleśniawkę lecze to środkami na pleśń ale to nic nie skutkuje więc proszę o dobrą rade.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter