Pleśniawka

Opis

Jest to choroba spowodowana utrzymywaniem ryb w zbyt niskiej temperaturze. Wywołują ją grzyby z rodzajów Saprolegnia i Achlya. Najczęściej dotyka ona odmiany weloniaste o długich płetwach, ale jest ona chorobą wszystkich gatunków. Ryby chorują na pleśniawkę w przypadku wystąpienia kilku czynników inwazyjnych. Mimo występowania grzyba w wodzie do ataku na osobniki dochodzi jeśli są one osłabione po transporcie, zestresowane, zarażone bakteriami lub wirusami lub równocześnie występuje zbyt wysokie lub zbyt niskie pH wody i substancje toksyczne. Należy pamiętać, że ryby często chorują na pleśniawkę po walkach godowych, kiedy dochodzi do uszkodzenia ciała. Do pleśniawki ikry dochodzi, gdy jest ona niezapłodniona lub martwa. Do takich przypadków dochodzi, gdy ikra jest zamulona lub odcięta od tlenu. Jeśli grzyb rozwinie się na martwych jajeczkach ikry, atakuje on również zapłodnione i żywe ziarenka. Do rozwoju choroby na ikrze przyczynia się świeża, nieodstała woda i zbyt duża ilość rozkładających się substancji organicznych.

Objawy

Jeśli grzyb zaatakuje ciało ryby to jest on zauważalny w postaci cienkich, nitkowatych, brunatnobiałych lub szarawych strzępków. Jeśli wyjmiemy ryb z wody to można rozróżnić grzyb Saprolegnia, który jest obślizgłą zlepioną masą, natomiast grzyb Achlya ma postać krótkich strzępek podobnych do filcu.

Leczenie

Najskuteczniejszym sposobem na uodpornienie ryb na grzyba jest odpowiednia dieta i czynniki środowiskowe. Jeśli ryby są zdrowe, dobrze odżywione i utrzymane w odpowiednich warunkach to pomimo obecności grzyba pleśniawki w środowisku nie chorują na nią. By uniknąć inwazji grzybów z rodzajów Saprolegnia i Achlya należy regularnie usuwać ze zbiornika zalegające resztki pokarmu, kału, martwe ryby i rośliny. Zbyt niskie lub zbyt wysokie pH wpływa niekorzystnie na ochronne właściwości śluzu, co sprawia, że grzyby mają ułatwioną drogę do ataku ryby. Ryby, u których doszło do zaawansowanego stadium choroby należy wyeliminować z hodowli. U pozostałych osobników należy zastosować leczenie profilaktyczne. Należy zacząć od wyeliminowania przyczyny zarażenia. Jeśli chorobę wywołały bakterie należy zastosować środki bakteriostatyczne. Jako kuracje stosuje się kąpiele w różnych roztworach. Umieszczamy chore ryby w zbiorniku leczniczym i podnosi się stopniowo przez 2 dni optymalną temperaturę dla danego gatunku i utrzymujemy ją w czasie leczenia. Woda musi być natleniana. Jeśli pleśniawka dotknęła wartościowe ryby to kąpiel w roztworze poprzedza się pędzlowaniem bardziej stężonym roztworem kłębków grzyba, ale należy unikać zetknięcia ze skórą ryby. Do pędzlowania stosuje się następujące środki lecznicze w stężeniu: A) chromian rtęci – roztwór 1 ml na 10 l wody B) dwuchromian potasu – 1 g na 100 ml wody C) mertiolat – 100mg na 100 ml wody D) rywanol – 100mg na100 ml wody E) trypaflawina 100 mg na 200 ml wody F) nadmanganian potasu – 100mg na 100 ml wody G) jodyna 1 ml na 10 ml wody. Do zwalczania pleśniawki stosuje się następujące preparaty lecznicze: A) formalina, błękit metylowy, zieleń malachitowa wolna od cynku- (FMC) – do sporządzenia roztworu macierzystego FMC stosuje się: 100 ml formaliny, 370 mg błękitu metylowego, 370 mg zieleni malachitowej. Taki roztwór (1-1,2 ml na 100 l wody lub 20-25 kropli na 100 l wody) stosuje się podczas kilkudniowej kąpieli w osobnym akwarium bez podłoża i roślin, a po trzech dniach dodaje się 2/3 dawki. B) sól kuchenna – roztwór 20 mg na 1 l wody stosowany w kąpieli od 15 do 40 minut w zależności od wytrzymałości ryby. C) Bicyklina-5 – w stężeniu 1500000 j.m. na 10 l wody do stosowania w długotrałej kąpieli D) siarczan miedzi – jako roztwór 1 g na 10 l wody podczas kąpieli przez 10-30 minut, stosowanej 2-3 razy w tygodniu aż do zniknięcia pleśni. E) dwuchromian potasu – w roztworze 4-5 g na 100 l wody stosowany w kąpieli przez 7-10 dni F) nadmanganian potasu – w roztworze 1 g na 100 l wody stosowany podczas kąpieli przez 30-90 minut, 2-3 razy w tygodniu, aż do zniknięcia pleśni. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

77 komentarzy

 1. Artur:

  Leczyłem swoją rybę chorą na pleśniawkę,niestety nie udało mi się.Ostrzegam codziennie obserwujcie swoje ryby,tak jak ja.I nie kupujcie żadnych preparatów najlepsze jest kalium.Weźcie słoik(czysty), nalejcie do niego wody akwarium wrzuccie jedną tabletkę i odczekajcie 5 minut.Potem dobrze obserwujcie rybę.

 2. Proszę odpiszcie:

  Mam problem z moimi karasiami 3 sztuki są aktywne nie mają zadnych plamek tylko w tylnej płetwie mają czerwone żyły są normalnie aktywne jedzą ale nie wiem co z tymi płetwami odpiszcie woojtko22@tlen.pl !

 3. Michał:

  do Moja Rybka: Może poprostu zmienia barwę?

 4. Moja rybka:

  Kiedy zmieniałam wodę rybce i spowrotem ją włożyłam do akwarium zauważyłam że w okolicach ogona ma jakieśczerwone kreski coś takiego jakby się zkaleczyła. Nie wiem może ja ją uszkodziłam przy zmienianiu wody . Ona nie pływa tylko prusza się za pomocą płetw a ogon jest taki dziwny. Nie wiem co jej jest. Pomocy !

 5. Pax:

  Witam mam problem iż na resztce jedzenia zrobiła się pleśniawka i przesiała się niechcący na rośliny jak sie tego pozbyc?

 6. BartoszS:

  Ja po zmianie akwarium na inne ryby (mięsożerne) na które poszło 70 zł + rośliny 40 zł = 110 zł miałem tą chorobę, spustoszyła całe Aqua. Zresztą weterynarz dawał jakiś lek itd. ale z góry powiedział że akwa jest już do wyrzucenia ;/ i tak było. NIE ŻYCZĘ NIKOMU TEJ CHOROBY W AKWA !!

 7. DombeR:

  witam w swojej wieloletniej zabawie w akwarystykę nie mialem takiego przypadku najpierw ospa a pare dni puzniej plesniawka a dokupiłem pare rybek w sklepie zoologicznym w hiper markecie były zarażone

 8. karolina labuda:

  mam glonojada na którym pojawiła się plama biała przy oku,to chyba pleśniaka ale nie jestem pewna. czy inne ryby też się zarażą? odpowiedzi proszę pisać na nk imię i nazwisko karolina labuda takie czerwone zdjęcie z twarzą seleny gomez

 9. grf:

  witam wczoraj zauważyłem u mojej samicy mieczyka takie białe kropki dzisiaj ma ich więcej i nie wiem co to jest czy ospa rybia czy pleśniawka dalltego prosze o pomoc

 10. Wojciech Sawicki pisać na n-k gierałtów:

  Witam proszę o udzielenie i pomocy bo ja się w tym nie łapie mam oczko wode i 8 karasi ozdobnych 1 się zkaleczył ale to nie jest całkiem białe ale jak strup jakas na tym małża plis pomoc!!!!!!

 11. wojtek fan ŁKS:

  do wszystkich jestem za ŁKS wiem jak pomóc wziąc słoik 1l i każdą rybę do niego przelac potem wsypac sól i niech rybka posiedzi 5-10 min. nie zawsze pomaga ale często można próbowac wiele razy tylko ryby nie męczyc co jakiś czas zależy często gdzie jest nalot np. na oku to w takim przypadku trzeba podiąc decyzje czy chcemy żeby ryba żyła ale najprawdopodobnie straciła oko czy umarła i nie straciła oka popieram 1 wariant ŁKS RZĄDZI

 12. wika:

  mam nowe akwarium a w nim takie ryby: 2 mieczyki 1 bojownika 2 półdziubki 1 welonona Ostatnio mieczyki dostały białych plamek na ciele jeden z nich juz zdechł drugi jakoś wolno pływa,niestety to samo stało się z bojownikiem najpierw biał obgryziony cały ogon teraz już zdechł prosze o pomoc

 13. help:

  moje rybki mają coś w rodzaju białego pyłku na calym ciele i jedna zaraża sie od drugiej,potem zdychają,plywają jak narąbane.pomocy!!!

 14. Bojowniczy:

  Nie no tak to nie moze byc ja myslalem ze tylko moj bojownik ma takie cos a tu pelno rybek tak ma i nikt nie wie co i jak:/ niech to w dupe musze zakupic jakis lek moze to podziala

 15. martyna:

  Cześć mam problem na oku mojego bojownika pojawiło się coś w rodzaju bańki/bombla.Nie wiem co robić zaóważyłam ,żę na drugim oku też się to pojawia co powinnam zrobić? i jaki lek dać tej rybce? proszę pomużcie!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter