Pleśniawka

Opis

Jest to choroba spowodowana utrzymywaniem ryb w zbyt niskiej temperaturze. WywoÅ‚ujÄ… jÄ… grzyby z rodzajów Saprolegnia i Achlya. Najczęściej dotyka ona odmiany weloniaste o dÅ‚ugich pÅ‚etwach, ale jest ona chorobÄ… wszystkich gatunków. Ryby chorujÄ… na pleÅ›niawkÄ™ w przypadku wystÄ…pienia kilku czynników inwazyjnych. Mimo wystÄ™powania grzyba w wodzie do ataku na osobniki dochodzi jeÅ›li sÄ… one osÅ‚abione po transporcie, zestresowane, zarażone bakteriami lub wirusami lub równoczeÅ›nie wystÄ™puje zbyt wysokie lub zbyt niskie pH wody i substancje toksyczne. Należy pamiÄ™tać, że ryby czÄ™sto chorujÄ… na pleÅ›niawkÄ™ po walkach godowych, kiedy dochodzi do uszkodzenia ciaÅ‚a. Do pleÅ›niawki ikry dochodzi, gdy jest ona niezapÅ‚odniona lub martwa. Do takich przypadków dochodzi, gdy ikra jest zamulona lub odciÄ™ta od tlenu. JeÅ›li grzyb rozwinie siÄ™ na martwych jajeczkach ikry, atakuje on również zapÅ‚odnione i żywe ziarenka. Do rozwoju choroby na ikrze przyczynia siÄ™ Å›wieża, nieodstaÅ‚a woda i zbyt duża ilość rozkÅ‚adajÄ…cych siÄ™ substancji organicznych.

Objawy

Jeśli grzyb zaatakuje ciało ryby to jest on zauważalny w postaci cienkich, nitkowatych, brunatnobiałych lub szarawych strzępków. Jeśli wyjmiemy ryb z wody to można rozróżnić grzyb Saprolegnia, który jest obślizgłą zlepioną masą, natomiast grzyb Achlya ma postać krótkich strzępek podobnych do filcu.

Leczenie

Najskuteczniejszym sposobem na uodpornienie ryb na grzyba jest odpowiednia dieta i czynniki Å›rodowiskowe. JeÅ›li ryby sÄ… zdrowe, dobrze odżywione i utrzymane w odpowiednich warunkach to pomimo obecnoÅ›ci grzyba pleÅ›niawki w Å›rodowisku nie chorujÄ… na niÄ…. By uniknąć inwazji grzybów z rodzajów Saprolegnia i Achlya należy regularnie usuwać ze zbiornika zalegajÄ…ce resztki pokarmu, kaÅ‚u, martwe ryby i roÅ›liny. Zbyt niskie lub zbyt wysokie pH wpÅ‚ywa niekorzystnie na ochronne wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci Å›luzu, co sprawia, że grzyby majÄ… uÅ‚atwionÄ… drogÄ™ do ataku ryby. Ryby, u których doszÅ‚o do zaawansowanego stadium choroby należy wyeliminować z hodowli. U pozostaÅ‚ych osobników należy zastosować leczenie profilaktyczne. Należy zacząć od wyeliminowania przyczyny zarażenia. JeÅ›li chorobÄ™ wywoÅ‚aÅ‚y bakterie należy zastosować Å›rodki bakteriostatyczne. Jako kuracje stosuje siÄ™ kÄ…piele w różnych roztworach. Umieszczamy chore ryby w zbiorniku leczniczym i podnosi siÄ™ stopniowo przez 2 dni optymalnÄ… temperaturÄ™ dla danego gatunku i utrzymujemy jÄ… w czasie leczenia. Woda musi być natleniana. JeÅ›li pleÅ›niawka dotknęła wartoÅ›ciowe ryby to kÄ…piel w roztworze poprzedza siÄ™ pÄ™dzlowaniem bardziej stężonym roztworem kÅ‚Ä™bków grzyba, ale należy unikać zetkniÄ™cia ze skórÄ… ryby. Do pÄ™dzlowania stosuje siÄ™ nastÄ™pujÄ…ce Å›rodki lecznicze w stężeniu: A) chromian rtÄ™ci – roztwór 1 ml na 10 l wody B) dwuchromian potasu – 1 g na 100 ml wody C) mertiolat – 100mg na 100 ml wody D) rywanol – 100mg na100 ml wody E) trypaflawina 100 mg na 200 ml wody F) nadmanganian potasu – 100mg na 100 ml wody G) jodyna 1 ml na 10 ml wody. Do zwalczania pleÅ›niawki stosuje siÄ™ nastÄ™pujÄ…ce preparaty lecznicze: A) formalina, bÅ‚Ä™kit metylowy, zieleÅ„ malachitowa wolna od cynku- (FMC) – do sporzÄ…dzenia roztworu macierzystego FMC stosuje siÄ™: 100 ml formaliny, 370 mg bÅ‚Ä™kitu metylowego, 370 mg zieleni malachitowej. Taki roztwór (1-1,2 ml na 100 l wody lub 20-25 kropli na 100 l wody) stosuje siÄ™ podczas kilkudniowej kÄ…pieli w osobnym akwarium bez podÅ‚oża i roÅ›lin, a po trzech dniach dodaje siÄ™ 2/3 dawki. B) sól kuchenna – roztwór 20 mg na 1 l wody stosowany w kÄ…pieli od 15 do 40 minut w zależnoÅ›ci od wytrzymaÅ‚oÅ›ci ryby. C) Bicyklina-5 – w stężeniu 1500000 j.m. na 10 l wody do stosowania w dÅ‚ugotraÅ‚ej kÄ…pieli D) siarczan miedzi – jako roztwór 1 g na 10 l wody podczas kÄ…pieli przez 10-30 minut, stosowanej 2-3 razy w tygodniu aż do znikniÄ™cia pleÅ›ni. E) dwuchromian potasu – w roztworze 4-5 g na 100 l wody stosowany w kÄ…pieli przez 7-10 dni F) nadmanganian potasu – w roztworze 1 g na 100 l wody stosowany podczas kÄ…pieli przez 30-90 minut, 2-3 razy w tygodniu, aż do znikniÄ™cia pleÅ›ni. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium sÅ‚odkowodne. H. Frey, Akwarium sÅ‚odkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

77 komentarzy

  1. ola:

    Przede wszystkim należy podnieść temperature wody. Neonki muszą mię ok. 25 st. Radze też zmienić lub przyjżeć się pracy filtra bez jego porządnej pracy to męczarnia i choróbska rybek gwarantowane. Neonki są to naprawde wrażliwe rybki.

  2. trzymajcie_się_rybki:

    Mam parę pytań. Założyłam akwarium 50x30x30 miesiąc temu. Mam w nim 8 danio (tęczowe i pręgowane), 5 neonków, 2 mieczyki i glonojada. Neonki są niewielkie i zauważyłam, że boją się danio. Podczas karmienia większośc pokarmu zjadają danio a neonki uszczkną jedynie co nieco. Zaczęłam sypac odrobinę więcej pokarmu, by coś zostawało również dla neonek. Niestety pokarm na dnie szybko pleśnieje. Na ściankach zauwżyłam białe niteczki - chyba również pleśni. Jedna rybka miała białe kropeczki i padła. Czy to pleśniawka? Jak uchronic pozostałe? Ponadto po dokupieniu nowej roślinki pojawiły mi się małe ślimaczki. Co mam robic? Oczywiście całe akwarium na dniach idzie do generalnego czyszczenia. Jednakże nie wiem co dalej, jaki pokarm dawac neonkom, zeby coś również dla nich zostało? Dodam,ze woda ma 23stopnie. Akwarium jest oświetlane. Bardzo proszę o rady!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter