Płaskobok tępogłowy

Opis

Płaskobok tępogłowy - Metynnis hypsauchen. Panuje powszechny pogląd, że płaskobok jest piranią, nic bardziej mylnego – jest spokojną, stadną rybą z rodziny kąsaczowatych. Nazewnictwo tego gatunku przysparza wiele nieporozumień. Jednym z nich są synonimy M. hypsauchen i M. schreitmulleri uważa się za oddzielne gatunki. Angielska nazwa Silver Dolar przypisywana jest przedstawicielom wielu gatunków.

Rodzina

Kąsaczowate

Pochodzenie

Zachodni region dorzecza Amazonki, dorzecze Rio Paraguay, Orinoko i Gujany.

Długość

Osiąga długość około 15 centymetrów.

Odżywianie

Jego dieta powinna zawierać głównie składniki roślinne. Lubi skubać świeżą sałatę, przyjmuje również pokarmy w płatkach, granulkach, pokarm żywa, liofilizowany oraz mrożony.

Temperatura

Toleruje parametry wody od 23 do 27 C.

Warunki hodowlane

Powinno się zapewnić odpowiednio duże akwarium z wystarczającą przestrzenią do pływania. Jest gatunkiem, którego składnik diety stanowią rośliny, dlatego też akwarium należy zdobić roślinami sztucznymi lub niejadalnymi przez ryby. Jeśli umieścimy w zbiorniku kamienie, skałki, korzenie to można zrezygnować z roślin. Parametry wody nie stanowią wytycznika w hodowli, jednak powinna ona być miękka i lekko kwaśna.

Rozmnażanie

Akwarium przygotowane do rozmnażania powinno zawierać miękką i kwaśną wodę, wzbogaconą garbnikami. Można początkowo lekko przyciemnić światło w akwarium, a następnie stopniowo zwiększać jego ilość. Złożone jajeczka (ok. 2000) na pierzastych liściach powoli opadają na dno, gdzie będą ignorowane prze rodziców. Wylęg młodych płaskoboków trwa około trzy dni.

40 komentarzy

 1. eniu:

  piękne rybki ja mam parkę i mam żywe rośliny i są całe mam je z danio ,górami. Są kochane

 2. ????:

  Czym karmicie urozmaicacie dietę rozumiem sałata ale czy można dawać coś więcej oprócz tabletek płatków itp. chodzi mi czy groszek można dawać itp.

 3. MAREK:

  MAM 5 SZTUK,SĄ PIĘKNE ALE JEDEN MA BIELMO NA OKU Z JEDNEJ STRONY I NIE WIEM CZY MAM TYM SIĘ PRZEJMOWAĆ?

 4. gracek1231:

  ja mam 2 ale kupię są więcej są super extra

 5. zyga:

  Wcięły nawet kryptokoryne i anubias, ale nie żałuje są super

 6. SilverDolarre:

  Świetny gatunek,mam 5 takich w akwarium 200 l. Pięknie sie prezentują.ich wymiary to mniej-więcej 10 cm.Przy zmoenianiu wody najdłużej zajmuje mi złapanie ich. :-)

 7. Borys:

  Mam je od 13 LAT.ok 12 szt.nadal są jak dzikie konie na wybiegu.Akwarium 500 L.Bardzo lubią zieloną sałatę i zielony groszek konserwowy,bardzo dobrej jakości (potrafią to wyczuć:).Wtedy rosliny mają w akwarium mają większe szanse .

 8. dladek:

  To prawda są piękne i pływają stadnie ja mam jednego płaskoboka który żyje już ponad 10 lat miałem dwójkę ale jeden po 5 latach zachorował i padł, teraz dokupiłem 3 młode

 9. natterea:

  Ludzie ogarnijcie się w opisie tej rybki napisane jest ze jest to ryba ławicowa a wy chwalicie sie ze macie 1 szt. OGARY męczycie ją. ja zanim kupie jakąkolwiek rybke najpierw dużo czytam o jej wymaganiach itd.A wy szkoda gadac oddajcie je albo dokupcie im toważystwo ;p

 10. jarecki_69:

  właśnie zakupiłem \"nowe\" akwa 150l i w nim silver dolara piękna rybka spokojna pisza wymiar max15 moja ma około 20 i jest cholernie bystra szybka Pozdro

 11. xxx:

  hej wam, ja mam 1 płaskoboka i jak narazi niewcina mi roślin,mam dosc duze akwa i rosliny tez duze i grube. fajna rybka ,kazdy mysli ze to pirania:)

 12. Paweł:

  Witam was mam 20sztuk tych przepięknych ryb rosna pieknie nie sa zdziczałe zyja w zgodzie z innymi mieszkancami zaczynają sie wycierac lecz nie widze ikry czemu??? czy ktos wie???

 13. rafikrafiki:

  Rybki są super. Jedyny problem to, że wcinają roślinki. Moim zdaniem lepiej umieszczać je w akwarium bez roślinek. Wyobrażam sobie jak urosną, wtedy na pewno pożrą wszystkie roślinki :)))

 14. PONISHER:

  Jak poznac plec????????

 15. PONISHER:

  Jak poznac plec????????

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter