Prystelka barwna

Opis

Prystelka barwna - Pristella maxillaris. W literaturze akwarystycznej można ją spotkać pod swoją dawna nazwą Pristella riddlei. Powinna być hodowana w większej ławicy. Najładniejsze ubarwienie może uzyskać w hodowana w wodzie alkalicznej, twardej z jasnym oświetleniem.

Rodzina

Kąsaczowate.

Pochodzenie

Dolny bieg Amazonki (Brazylia), Gujana, Wenezuela.

Długość

Dorasta do 5 cm.

Odżywianie

Zjada większość pokarmów dostępnych w sprzedaży.

Temperatura

Dolnej granicy, takiej jak 21 C należy unikać, natomiast górna , czyli 28 C jest zalecana w celach rozrodczych.

Warunki hodowlane

Prystelka barwna najlepiej toleruje wodę miękką i lekko kwaśną, ale można zastosować drobne odstępstwa od tych parametrów. Jasne oświetlenie i ciemne podłoże pozwolą uwydatnić jej piękne barwy. Jest rybą ławicową, więc wymaga wolnej przestrzeni do pływania, otoczonej roślinnością.

Rozmnażanie

Gdy prystelki dobiorą się w pary to rozmnażanie nie przysparza większych trudności. Jeżeli nie dobiorą się w pary, to rozmnożenie nie powiedzie się. Jest gatunkiem rozrzucającym ikrę. Wylęg młodych trwa około dobę.

10 komentarzy

 1. dawidgg5:

  Moje prystelki są prześladowane przez gupika.

 2. drim30:

  ciekawa rybka mi sie skumplowała z jarzeńcami i kilka dni po kupnie zatrzely sie trzeć kilka dni widziałem wylęg ale chyba ramirezy sobie z nim poradziły

 3. k.gardenman:

  w łodzi łatwo ją znaleźć w sklepie ostatnio widziałem na ul. Szafera

 4. mike:

  jest to rybka stadna więc zaleca się trzymanie co najmniej 10-12 sztuk ;) chodzi o naturalne zachowanie rybek, które pływają ławicowo, poważnie fajna zabawa takie oglądać :)

 5. KAWON:

  ja właśnie dziś kupiłem 7 sztuk za 1.50zł za sztuke w Sztumie

 6. kkk:

  Są w większości sklepów akwarystycznych. Bardzo ładna rybka-w akwarium mam takich 6.

 7. groszek:

  Jest tych rybek pełno i je rzadko kupują. Kosztują ok 3zł.

 8. lukasz :

  Mi szwagier takie kupił lecz tez zostala sama ale juz dlugo zyja sama i nic jej nie jest dbam o wode temp itp wiec jest git i tez wlasnie chcialem dokupic jej druga do towarzystwa lecz nie znalazlem.

 9. Danio:

  to dokup bo też ci zdechnie i będzie koniec z taką piękną rybką,... ale powiem szczerze że nie widziałem jeszcze takich rybek w sklepach (B

 10. przemasc1:

  bardzo żywo pływa po akwarium,niestety została mi tylko jedna

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter