Neon Innesa

Opis

 Neon Innesa ( Paracheirodon innesi ) może występować również po nazwą Bystrzyk Neonowy. Jest pierwszym poznanym gatunkiem neona. Do Europy został sprowadzony przez  Augusta Rabaut, któremu wskazali go tubylcy zamieszkujący Amazonię. Już w 1936 gatunek ten wzbudził sporo sensacji. Również w 1936 roku został on przywieziony do Niemiec, a stamtąd na pokładzie sterowca ,,Hindenburg” do Stanów Zjednoczonych. Tam został po raz pierwszy naukowo opisany. Początkowo osiągał dosyć wysokie ceny, ponieważ nie posiadano wiedzy na temat rozmnażania, wiec wszystkie osobniki były przywożone z Ameryki Południowej. Z czasem akwarystyka rozwinęła się i rozmnażanie tego gatunku neonów nie sprawiało już problemu. Obecnie prawie wszystkie sprzedawane neony pochodzą z hodowli, a w większości sklepów dostępne są osobniki zarówno młode, jaki i dorosłe. Jest gatunkiem popularnym wśród akwarystów. Popularność swą zawdzięcza niezwykłemu ubarwieniu ciała.  Neon Innesa jest gatunkiem bardzo podobnym do neona czerwonego. Oba gatunki ryb rozróżnić można po czerwonym pasku, który u neona innesy przechodzi tylko do połowy ciała, a u neona czerwonego ciągnie się od ogona, aż do głowy. Innesa jest gatunkiem wytrzymalszym i łatwiejszym w hodowli, niż neon czerwony. W trwającej od wielu lat hodowli neony nabrały znacznej odporności w stosunku do właściwości wody i warunków panujących w akwariach. Samice rozpoznajemy po bardziej zaokrąglonym brzuchu. Jest gatunkiem długowiecznym, często dożywa nawet 10 lat. Przebywa głównie w środkowych partiach akwarium.

Rodzina

kąsaczowate

Pochodzenie

Zachodnie Peru, szeroko rozprzestrzeniony w dorzeczu Amazonki.

Długość

W akwariach do 4 cm, w naturze największy znaleziony osobnik miał tylko 22,2 mm.

Odżywianie

Drobny pokarm płatkowy, drobne preparaty, a ponadto mrożone lub żywe malutkie wodne bezkręgowce takie jak: dafnie, larwy komarów i ochotek, pokarmy płatkowane.

Temperatura

Od 22 do 25 C. Toleruje również nieznacznie niższe temperatury.

Warunki hodowlane

Toleruje prawie każdą wodę, jednakże najlepiej jak jest to woda miękka do średnio twardej. Neon Innesa lepiej adoptuje się do różnych odczynów pH, niż neon czerwony. Pamiętajmy jednak, że nie zniosą zaniedbywania podmiany wody, czego często wynikiem jest słabe natlenienie i duża zawartość azotanów. Światło niezbyt jaskrawe. Gatunek ten nadaje się do akwarium towarzyskiego, jeśli nie zamieszkują w nim duże ryby, ponieważ neony mogłyby stać się ich pożywieniem. Neon Innesa nie wymaga zbyt dużej uwagi akwarysty, ale powinien być hodowany w większym stadzie. Gatunek ten źle znosi zbyt jasne podłoże i oświetlenie. Bardzo dobrze czuje się w akwarium z bujną roślinnością i wolna przestrzenią do pływania. Jest rybą dosyć spokojną, ale wrażliwą na zmiany parametrów wody.

Rozmnażanie

Profesjonaliści bez problemu rozmnażają te ryby, natomiast trudniej jest je rozmnożyć w warunkach domowych. Potrzebuje bardzo miękkiej i kwaśnej wody z dodatkiem garbnika. Na czas tarła akwarium zaciemniamy. Jest gatunkiem rozrzucającym i zjadającym ikrę. Młode wylegają się po około 24 godzinach. Narybek karmimy pokarmem w płynie lub w formie pyłu.

520 komentarzy

 1. edfsdf:

  ile neonkow mozna dac do akwariu 120L?

 2. Bartek:

  Mam 7 neonków w akwarium 25l i żaden mi jeszcze nie zdechł (2 wyskoczyły, było ich 9),

 3. Calathea:

  ja trzymam bojownika z skalarami, gurami, sumami i glonojadami i wcale nie ma bójek.

 4. L@la:

  Ile neonków mogę trzymać w 63l akwarium?

 5. Seba:

  Ja mam w 25 litrach 6 Brzanek różowych i 5 Neonków. Brzanki się w ogóle nie interesują Neonkami. Myślę, że wszystkie rybki są szczęśliwe. Tak bynajmniej wynika z mojej obserwacji.

 6. Neonki:

  Neonki najczęściej w zoologicznych są dość słabe i szybko zdychają trzeba po prostu znaleźć dobry sklep akwarystyczny. Po drugie lepiej kupić najpierw inne ryby odczekać troche i dopiero kupić neonki, ponieważ wolą one dojrzałą wodę. Wiem że mnie pewnie skrytykujecie ale moim zdaniem 6 neonków w 30l spokojnie można trzymać... Życze spokojnej hodowli i polecam ich hodowle bo są to bardzo fajne i naprawdę mało wymagające rybki

 7. Pollew:

  Witam ,czy jest mozliwe aby skalary ktore za dnia KOMPLETNIE nie zwracaja uwagi na neonki ,aby w nocy je jadly ? pozdrawiam

 8. mudżyn:

  ostatnio tenczanka neonowa wykończyła mi 6 neonów inessa i dwie rozbory.

 9. anka1611:

  Czy moge miec w akwa 30l 2 neonki? Wiem ze to ryby stadne i nie jestem pewna czy nie bd sie czuły samotnie z gor dzieki ;P

 10. nynaa ;):

  Mam 12l akwarium i tam 5 neonków innesa i parke gupików i niegotowe akwarium 60l co robić?? Rodzice nie pozwalają mi zalać 60l a gupiki zostawie w 12l a do 60l dokupie 6-7 kirysków panda

 11. db:

  Do karol : to akwa to w sam raz dla tych 4 neonków - a skalary to duże rybki i chcą mieć dużo wody. Na 20 litrów to z biedą jednego bojownika samca bo dla 6 neonków to już za mało.

 12. karol:

  Ja mam 4 neonki z 2 skalarami w akwarium 20 l

 13. Anonim:

  Neony innesa są bardzo pięknymi rybami. Można uzyskać różne kolory linii nabocznej, w zależności od tego, jak pada światło. Mnie udało się już zobaczyć błękitny, szmaragdowy, turkusowy, a nawet fioletowy. Spróbujcie.

 14. Do nowicjuszka- Gupikowa:

  Mogą to być Gupiki a ta srebrna rybka to nie wiem co to może być

 15. Gupikowa:

  Czy neonki są fajne???? Czy ta odsada jest dobra do aqua 72l??? 10x Neon Inessa 5x Tetra Niebieska 5x Gupik Pawie Oczko 3x jakaś mała rybka np.Mieczyk 4x Kirysek Panda Proszę o szybką odpowiedź!!!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter