Neon czerwony (neon axelroda)

Opis

Neon czerwony (neon axelroda) - Paracheirodon axelordi. Dorównuje neonowi innesa urodą, przypomina go też wielkością i kształtem. W ubarwieniu podobny jest do neona innesa, od którego różni się większą ilością czerwieni w dolnej połowie ciała, a także szerszym błyszczącym pasem. Dzięki żywym kolorom stał się jednym z najpopularniejszych ryb akwariowych. Został odkryty w 1956 roku w górnym biegu Rio Negro. Odkrycie to stanowiło dla akwarystów na całym globie ogromną sensację. Nazwano go axelrodi na cześć amerykańskiego akwarysty i ichtiologa doktora Herberta R. Axelroda. Jest gatunkiem zgodnym i płochliwym. Przebywa głównie w środkowej warstwie wody. Należy go hodować w stadzie, a tym liczniejsze stado, tym większy efekt wizualny. Samiec jest z reguły mniejszy i smuklejszy od samicy. Większość ryb dostępnych w sprzedaży pochodzi z odłowów. Najładniej ryby te prezentują się w akwariach mocno zacienionych i z ciemnym podłożem.

Rodzina

Kąsaczowate (Characidae)

Pochodzenie

Zamieszkuje dorzecze Amazonki.

Długość

około 5 cm.

Odżywianie

Pokarmy płatkowane, dafnie, larwy komarów i ochotek. Pokarm musi być odpowiedniej wielkości oraz powinien być maksymalnie urozmaicony.

Temperatura

24-27 C.

Warunki hodowlane

Jest uważny za gatunek trudniejszy w hodowli od neona innesa. Akwarium powinno być średnie lub duże, częściowo dobrze zarośnięte szerokolistnymi roślinami pływającymi. Oświetlenie nie powinno być zbyt jaskrawe, a podłoże i dekoracje powinny być możliwie ciemne. Parametry wody: pH 5,0-6,5; miękka 3-8 n. W zbyt twardej wodzie mogą mieć problemy z nerkami. Nie należy wprowadzać neona do nowo utworzonego akwarium, warto poczekać do czasu ustabilizowania się całego systemu.

Rozmnażanie

Ze względu na bardzo wysokie wymagania odnośnie parametrów wody, gatunek ten jest trudny do rozmnożenia. Może wyprodukować do 500 jaj. Najłatwiej doprowadzić do tarła od października do kwietnia. Do tarła wybieramy tylko te ryby, które wykazują wzajemne zainteresowanie sobą i chęć do tarła. Parę umieszczamy w akwarium o pojemności około 15 litrów z siatką ochronną na dnie, ustawione w spokojnym miejscu. Para przystępuje zwykle do tarła po 3-5 dniach i zazwyczaj odbywa się przed świtem. Jeżeli po 6 dniach nie nastąpiło tarło to parę przenosimy do zbiornika ogólnego i w przyszłości próbujemy z inaczej zestawioną parą. Po zakończeniu tarła usuwamy dorosłe osobniki, a akwarium tarliskowe mocno przyciemniamy. Młode wylęgają się po około 24 godzinach. Młode najlepiej jest karmić larwami solowca lub widłonogów. W odpowiednich warunkach osiągają dojrzałość płciową po około 6-8 miesiącach (samce trochę później)

170 komentarzy

 1. Dominika:

  Jak wygląda spleśniała ikra!?

 2. DoświadczonaAkwarystka.:

  Do: Wikusia19 Jest taka zasada: na 1cm ryby przypada 1l wody. Nie mozna trzymać zbrojnika w tak małym akwarium. Moj proponowany zestaw dla Ciebie to: -10 neonków czerwonych lub inessa - 3 kiryski ( jest wiele gatunków ) - 4 molinezje ( ostrouste, żaglopłetwe lub baloniaste ) P.S. Wiesz do ilu cm dorastają skalary?! Więcej niż 15cm. Minimalny zbiornik dla nich to 100l do zbrojnika to samo. Zastanow się i poczytaj o rybach które chcez umieścić w swoim akwarium :-)

 3. p.Agassiza:

  K S -mogę fote 0_0

 4. Kibic:

  Mam problem z neonem czerwonym, mianowicie mam ok 10 szt. i wszystkie siedzą w koncie w akwarium. Baniak 112l średnio zarośniety

 5. Pawlo:

  mogę mieć cztery czerwone i cztery innaski , kirysek metaliczny 2 sztuki i zbrojinik akwa 60 l

 6. ReMiTeRiO:

  Witam. Jakie fajne rybki moge dodać do Neon czerwony ok.12 rybek Akwarium ma ok 80L.

 7. mela:

  mojego neonka zassał filtr... mam teraz tylko dwa neonki, dwa gupiki i taką większą białą lecz spokojną rybkę... co mogę dokupić??

 8. sa:

  nie

 9. K S:

  mam akwarium 3000tys litrów i trzymam tam 1200 neonek 200 gupików i 900 mieczyków,50 glonojadów ,34 kiryski różne gatunki i 1000 gurami i pielęgnice pawiookie z 800 sztuk

 10. ...:

  jak często trzeba te rybki karmić??

 11. iga:

  jak rozpoznać samca i samicę?

 12. wikusia19:

  kupiłam akwa 72l. i chcem mieć takie ryby: 5xgupik,5xneon czerwony,2xskalar,4xsumik szklisty,1xglonojad zbrojnik, 2xkirysek lamparci,4xmieczyk. i nie wiem czy będzie przerybione i czy np moge dokupic jeszcze jakieś rybki albo z jakichś zrezygnować. plis napiszcie w komentarzu : )

 13. oliwia lew:

  czy jeśli neon jest gruby to samica?

 14. Darek1985:

  Neonki są stadnymi rybami miałem kiedyś neonki ale kiedyś były rybkami z wyższej pulki i miałem tylko cztery sztuki neonków

 15. salomon:

  miałem 5 neonek i 2 z nich zassał mi filtr

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter