Neon czarny (bystrzyk czarny, axelroda)

Opis

Neon czarny (bystrzyk czarny)- Hyphessobrycon herbertaxelrodi. Nazwa neon czarny jest nieco myląca, ponieważ różni się bardzo od neona Inessa. Posiada charakterystyczny dwubarwny pas, który przebiega od pokryw skrzelowych aż do nasady płetwy ogonowej. Jego grzbiet jest brunatno oliwkowy z ciemniejszym zarysem łusek, brzuch srebrzysty. Górna część tęczówki błyszczy czerwono. Jest efektownym gatunkiem, szczególnie, gdy jest utrzymywany w większym stadku. Dorosłe samce są smuklejsze od samic. Zamieszkuje głównie środkową strefę akwarium.
Ryby wyłowione w warunkach naturalnych są zdecydowanie bardziej wymagające odnośnie parametrów wody, od większości dostępnych w handlu. Ze względu na łatwość rozmnożenia i piękny wygląd cieszy się ogromnym zainteresowaniem kupujących. Jest jedną z najczęściej hodowanych ryb. Do zalet tego gatunku należą spokojny charakter, oraz łatwe utrzymanie w zbiorniku, jeśli ogólna jakość wody jest dobra. Neon czarny jest idealnym gatunkiem dla początkujących akwarystów. Należy jednak pamiętać, że nie można go trzymać w akwarium z osobnikami agresywnymi. Choć w hodowli otrzymuje się dużą liczbę narybku to nie udało się jeszcze otrzymać odmian o innych płetwach lub barwach.

Rodzina

Kąsaczowate.

Pochodzenie

Rio Taquari, region Mato Grosso w Brazylii.

Długość

Do 5 centymetrów, zwykle mniejsze.

Odżywianie

Zjada różne pokarmy suche i żywe. Aby mogły osiągnąć kondycję rozrodczą powinny dostawać możliwie urozmaicony pokarm.

Temperatura

23-27 C.

Warunki hodowlane

Jest to gatunek ławicowy, który musi mieć zapewnioną wolną przestrzeń do pływania otoczoną kępkami roślinności. Najlepiej wygląda w miękkiej wodzie z dodatkiem garbników. Źle czuje się w świeżo założonym zbiorniku, akwarium powinno funkcjonować przynajmniej na miesiąc prze wpuszczeniem. Ciemne podłoże i niezbyt jaskrawe światło to elementy uwydatniające piękne barwy neona czarnego.

Rozmnażanie

Akwarium tarliskowe powinno być ustawione w spokojnym miejscu, ponadto mocno zacieniamy ten zbiornik. Dorosłych w tym zbiorniku nie karmimy. W akwarium tarliskowym temperatura powinna wynosić 26 C. Dla tego rozrzucającego ikrę neona najlepsza jest miękka i kwaśna woda. Po tarle dorosłe osobniki odławiamy zdezynfekowaną siatką, a zbiornik zaciemniamy całkowicie. Młode wylęgają się po około półtorej dnia. Narybek należy karmić bardzo drobnym pokarmem żywym takim jak np.: larwy solowca. Są bardzo żarłoczne i szybko rosną. W optymalnych warunkach młode osiągają dojrzałość płciową w wieku około 5-6 miesięcy.

47 komentarzy

 1. Kirysek123:

  Do miron. te rybu wymienione w twojej propozycji są do wiekszegom akwa. przynajmniej 200l.

 2. PROFESIONALISTA:

  ja mam 14 w 200L akwa a nie jak inni 25 L i 20 pare neonków OSZALELIŚCIE!!!!!!

 3. Miron:

  Dziękuję. A jakby tak po 10 jarzeńców, bleherków, neonów czarnych i czerwonych??? Zależy mi na odpowiedzi, ponieważ właśnie jestem o krok od założenia akwarium. Czy może być na przykład 112l.?

 4. mateuszko:

  Miron, 200 litrow minimum

 5. coel:

  Witam mam akwa 240l mam w nim kiryski,Guraminy dorosłe, bocje, parke bojowników, 4 kiryśniki i opaczka, czy któraś z tych ryb może zrobić krzywde neonką?? chce kupic stadko około 10-15 szt

 6. Miron:

  W ilu litrach moge mieć 55 małych (2-3 cm) rybek. Z góry dzięki za odpowiedź.

 7. haha:

  u mnie po 4,50zl , zal

 8. Animal:

  Agi-może są w ciąży

 9. agi:

  Kto mi powie, dlaczego moje wczoraj kupione neonki czarne maja gigantyczne brzuchy?? Czy są przejedzone??? Czy co???

 10. Rafał Wałbrzych:

  do Gdyż bardzo często pływają z innymi neonami i z innymi bystrzykami

 11. Misia:

  Hej ludzie,pomocy!Mam 70l,tam 9 neonów innesa,2 kosiarki,glonka i bojownika.Ile jeszcze mogę mieć neonów i jakich?Chyba że wogóle jeszcze jakieś inne ryby?

 12. Zady i Walety:

  Eeeeeee, ludzie i ludziska, mam taki problem. Jeden Neon ma na łebie taką czarną plamkę. Mam nadzieję że to nie jest jakaś choroba grzybicza? Ktoś wie o co chodzi?

 13. Ulfik:

  Ja mam duże akwarium i 17 rybek, przez 2 miechy nie miałem czasu podmienić wody a one zdrowe... bo mają warunki, bo filtr dobry i wody dużo więc wolniej się brudzi. Znaczy żeby nie było że tak zawsze, to była wyjątkowa sytuacja. ;)

 14. kat:

  pewnie w pokoju 1m na 1m też byś przeżyła, ale co to za życie. Ja zaczynałem w 12l akwarium. Miałem kilka neonków i kilka danio- wszystkie sobie żyły ale jak one się cieszyły jak je przeniosłem do 120l

 15. Matisek:

  To że nic im nie ma nie znaczy że nie jest im ciasno... to jak mówić "nie biorę leków więc jestem zdrów".

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter