Kirysek Panda (pandowaty)

Opis

Gatunek ten najlepiej czuje się w dużej grupie osobników. Posiada charakterystyczny oraz niezwykle efektowny deseń. Przez oko przebiega czarna smuga, a na trzonie ogonowym zauważalna jest czarna plama. Płetwa grzbietowa również jest koloru czarnego. Reszta ciała ubarwiona jest na beżowo. Jest to typowa ryba denna.

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

wschodnia część Peru.

Długość

do 6 cm.

Odżywianie

Pokarm pobiera z dna akwarium. Chętnie spożywa tabletki pokarmowe oraz skąposzczety. Prawidłowe odżywianie odgrywa bardzo ważną rolę w hodowli tego gatunku.

Temperatura

22-26 C.

Warunki hodowlane

Doskonale czuje się w jasnych zbiornikach z piaszczystym i miękkim podłożem. W akwarium rośliny pływające nie mogą całkowicie zasłonić dostępu do powierzchni wody, ponieważ kirysek panda dodatkowo oddycha przez jelito. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinami z boków oraz z tyłu. Akwarium o długości co najmniej 50-60 cm. Woda: czysta, 4-15°n, o pH 6,0-7,1. Elementy podłoża nie mogą posiadać ostrych krawędzi, ponieważ gatunek ten posiada bardzo delikatne wąsy.

Rozmnażanie

Do tarła należy podnieść temperaturę do około 29-30°C. Samica przykleja zapłodnione jaja do różnych stałych elementów w akwarium. Zdjęcie: Użytkownik Marcindow.

49 komentarzy

 1. Anka, katowice:

  Jeżeli mój kirysek jest jakiś nieruchawy i gruby to co mu jest? Akwa zalane w sobotę, kirysek jest u mnie od środy, ciągle się chowa, mało je, a w akwa wszystko w porządku, temp. ok. 25, a wcześniej robił coś dziwnego z drugim kiryskiem tego samego gatunku, czy jest w ciąży?

 2. Pit:

  Jak odróżnić pandę od kolumbijskiego?

 3. Rifi:

  mam tego kiryska możecie mi powiedzieć jakie ak. będzie dla niego odpowiednia

 4. HiWay:

  Chyba najładniejszy Kirysek. Wg mnie oczywiście :) I moja rada: Ludziki nie trzymajcie Kirysków gdy macie akwarium wyłożone grubym żwirem/grysem o ostrych krawędziach. Kiryski będą sobie raniły wąsy. Polecam drobny żwir rzeczny i piasek lub inne "sypkie" podłoże.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter