Kirysek Panda (pandowaty)

Opis

Gatunek ten najlepiej czuje się w dużej grupie osobników. Posiada charakterystyczny oraz niezwykle efektowny deseń. Przez oko przebiega czarna smuga, a na trzonie ogonowym zauważalna jest czarna plama. Płetwa grzbietowa również jest koloru czarnego. Reszta ciała ubarwiona jest na beżowo. Jest to typowa ryba denna.

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

wschodnia część Peru.

Długość

do 6 cm.

Odżywianie

Pokarm pobiera z dna akwarium. Chętnie spożywa tabletki pokarmowe oraz skąposzczety. Prawidłowe odżywianie odgrywa bardzo ważną rolę w hodowli tego gatunku.

Temperatura

22-26 C.

Warunki hodowlane

Doskonale czuje się w jasnych zbiornikach z piaszczystym i miękkim podłożem. W akwarium rośliny pływające nie mogą całkowicie zasłonić dostępu do powierzchni wody, ponieważ kirysek panda dodatkowo oddycha przez jelito. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinami z boków oraz z tyłu. Akwarium o długości co najmniej 50-60 cm. Woda: czysta, 4-15°n, o pH 6,0-7,1. Elementy podłoża nie mogą posiadać ostrych krawędzi, ponieważ gatunek ten posiada bardzo delikatne wąsy.

Rozmnażanie

Do tarła należy podnieść temperaturę do około 29-30°C. Samica przykleja zapłodnione jaja do różnych stałych elementów w akwarium. Zdjęcie: Użytkownik Marcindow.

49 komentarzy

 1. Maciej7599:

  Hej mam pytanie niestety nie mam w swoim akwa żwiru tylko kamyki nie są one ostre. Czy one się nadają dla 3 Kirysków panda. Pozdrawiam:-)

 2. maciek390:

  Jak myślicie mam w akwarium czarny bazalt.Czy gdy w puszcze tam kiryski panda nie poranią się o niego?

 3. skalar:

  DO akwarysta: ja mam dwóch i zbierają pokarm który opadnie na dno

 4. akwarysta:

  one czyszczą akwa??

 5. Kamil:

  wlasnie zakupilem dzis 5 tych pieknych okazow bardzo ruchliwe i nadaja przyjemny charakter w akwarium:> 54l obsada 20 neonow tetra 5 pand niestety 3 otoski i mala kolonia red fire do tego 3 amularie mam nadzieje ze nie przesadzilem pozdrawiam

 6. samo:

  do azjabiotop: taki jest najlepszy

 7. Azjabiotop:

  Czy do takich ryb może być żwir 2-4mm??

 8. jhuihuh:

  gdzieś 60l

 9. igorr20:

  jakie trzeba mieć akwa do 6 sztuk kirysków pandy?

 10. jhuihuh:

  mam 2 kiryski panda,i one są take śliczne i wbrew prawu czyszczą inne rybki!

 11. Panda:

  Panda są piękne!!! Polecam.

 12. Andzia98984:

  Czemu nie ma tu opisu kiryska julii. Ma ktoś może takiego kiryska ?

 13. Michał:

  Mi się wydaje, że kirysek panda to najładniejszy kirysek. Mój kirysek jest bardzo odważny i szybki.

 14. Paweł:

  świetne rybki mam je od roku.Bardzo towarzyskie i ciągle pływają w stadzie.Zawsze podczas karmienia wypływają nawet jeżeli się gdzieś schowają.Wspaniałe rybki.Polecam.

 15. kasia:

  Pandy sa super ale jeszcze ladniesze sa kiryski kolumbijskie,wygladaja bardzo podobnie tylko dodatkowo maja jeszcze jeden czarny pas idacy od glowy do pletwy. Swietne rybki.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter