Kirysek Panda (pandowaty)

Opis

Gatunek ten najlepiej czuje się w dużej grupie osobników. Posiada charakterystyczny oraz niezwykle efektowny deseń. Przez oko przebiega czarna smuga, a na trzonie ogonowym zauważalna jest czarna plama. Płetwa grzbietowa również jest koloru czarnego. Reszta ciała ubarwiona jest na beżowo. Jest to typowa ryba denna.

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

wschodnia część Peru.

Długość

do 6 cm.

Odżywianie

Pokarm pobiera z dna akwarium. Chętnie spożywa tabletki pokarmowe oraz skąposzczety. Prawidłowe odżywianie odgrywa bardzo ważną rolę w hodowli tego gatunku.

Temperatura

22-26 C.

Warunki hodowlane

Doskonale czuje się w jasnych zbiornikach z piaszczystym i miękkim podłożem. W akwarium rośliny pływające nie mogą całkowicie zasłonić dostępu do powierzchni wody, ponieważ kirysek panda dodatkowo oddycha przez jelito. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinami z boków oraz z tyłu. Akwarium o długości co najmniej 50-60 cm. Woda: czysta, 4-15°n, o pH 6,0-7,1. Elementy podłoża nie mogą posiadać ostrych krawędzi, ponieważ gatunek ten posiada bardzo delikatne wąsy.

Rozmnażanie

Do tarła należy podnieść temperaturę do około 29-30°C. Samica przykleja zapłodnione jaja do różnych stałych elementów w akwarium. Zdjęcie: Użytkownik Marcindow.

49 komentarzy

 1. Wojo:

  Pomocy kupiłem 4 i po kilku dniach mi 2 zdechły. Co robić? Karmię je JBL Novo fect no i stosuje ketpang. Mam 60L. Wode filtruje JBL e 701.

 2. Filip:

  Miałem dwa i bardzo je lubiłem. ładnie sobie radziły, niestety po niecałych dwóch miesiącach od zakupu padł mi filtr i bardzo szybko z wody zrobił się muł. Padło mi kilka rybek, a te dwa kiryski jako pierwsze. Teraz już wszystko jest w normie i chyba kupię kolejne, bo brakuje mi takich pand śmigających po akwarium :) *Bardzo lubiły się ganiać, nawet bardziej niż sumatry ;p*

 3. Bartrek:

  zapytaj w sklepie na szkolnej

 4. kirysek:

  gdzie mogę je kupić w bielsku-białej ?

 5. MIchał105:

  ja sobie dzisiaj kupiłem dwa kiryski pandy i jednego mi wznosi do góry nieda rade sobie siedzieć na dnie jak ktos sie zna bardzo dobrze na rybach prosze niech do mnie napisze na gg 43953050

 6. Michał:

  ja mam 100 kirysków bo mi się rozmnożyły

 7. Danio1507:

  Do crazyakwa: jeśli spełnisz wszystkie ich potrzeby to nie widzę w tym przeszkód. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

 8. crazyakwa:

  Czy mogę dać 4 te kiryski w akwa 140l. o długości 80cm?

 9. TT kirysek TT:

  miałem dwa ale jeden mi zdechł wiec dokupiłem pstrego i spiżowego a potem spiżowego albinosa ale panda mi zdechł :( ale kupię nowego :)

 10. Jowisz:

  @Rafał Ten kirysek nie jest najczęściej spotykany, myślę że częściej spotyka się pstrego i spizowego, ale rzadka odmiana to też raczej nie jest. W dużych sklepach nie powinno być problemu z kupieniem go.

 11. Danio1507:

  Do Rafał: Według mnie najbardziej dostępną i najtańszą odmianą kiryska jest kirysek spiżowy. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

 12. akarystyk96:

  Dlaczego nie napisaliście że jest jadowity

 13. Rafał :

  czy panda jest najbladziej dostępną odmiana kiryska bo sporadycznie widzę je w sklepach

 14. Maciej7599:

  Do:maciek 390. Ja też mam ten podkład w akwarystycznym sklepie kiryski pływają tam i raczej nie widać aby coś złego im się działo.

 15. łuki:

  ja mam 2 kiryski panda 4 mieczyki i 2 platynki/oraz bojownika wspaniałego w 25l akwa czy nie jest w nim za dużo ryb.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter