Kirysek lamparci

Opis

Kirysek lamparci - Corydoras julii. Jest jednym z trzech gatunków (C. julii, C. leopardus i C. trilineatus), które jest ciężko od siebie odróżnić. Ogólnie każdy gatunek ma srebrzyste ubarwienie w czarne kropki, paski na głowie, ciele i płetwach ogonowych oraz posiada czarną większą plamkę na płetwie grzbietowej. C. leopardus ma najdłuższy ze wszystkich pyszczek, a jego plamki oraz środka pozioma linia boczna są intensywniejsze niż C. julii. Cechą odróżniającą C. trilineatus od tych dwóch gatunków to czarne cętki na głowie ułożone w nieregularne linie lub siatkowy wzorek. Również te gatunki dadzą się odróżnić po kraju pochodzenia: C. trilineatus pochodzi z Peru, Kolumbii i Ekwadoru, C. leopardus występuje w Peru i Brazylii, natomiast C. julii jedynie w Brazylii.

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

Brazylijska część Amazonki.

Długość

Osiąga około 6 cm długości.

Odżywianie

Zjada wszystkie pokarmy, szczególnie opadające na dno.

Temperatura

Powinna się mieścić w zakresie 23-26 C

Warunki hodowlane

Preferuje wolną przestrzeń do pływania z kryjówkami i miejscami żerowania. Dno zbiornika powinno byś wysypane drobnym żwirem lub piaskiem. Nie ma szczególnych wymagań co do parametrów wody, aczkolwiek odczyn pH i twardość wody nie powinna przyjmować skrajnych wartości, w szczególności jeśli chcemy rozmnażać z powodzeniem te ryby.

Rozmnażanie

Doprowadzenie do tarła nie jest najłatwiejsze, ale jeśli to się uda to przebieg jest podobny do wszystkich gatunków Corydoras (patrz C. aeneus).

40 komentarzy

 1. Renia:

  Cześć mam Kiriski które są u mnie trzy lata.

 2. Gumbas Gdańsk:

  Ewa dokup sobie jeszcze ze trzy. Będziesz miała sympatyczne stadko. Te rybki są bardzo wdzięczne i co równie ważne pożyteczne, bo pożerają ślimacze jaja złożone np. na żwirze. Poza tym na twoim miejscu nie dokupowałbym kolejnych kirysów innego gatunku. Raczej skupiłbym się na innej dennej rybce, jeżeli o takowym sposobie egzystencji rybki myślisz. Polecam piskorki. Wielka frajda jak zobaczysz wieczorem kilka wężyków, których za dnia w ogóle nie widać :)))

 3. Firra:

  H2O u mnie w Sosnowcu kosztuje 12 zł

 4. sandi:

  h20 te rybki sa dosc tanie w sklepie zoologicznym od 4-13 zł

 5. Ewa:

  czy ten kirysek może być razem z innym gat kiryska i najlepiej jakim? ile szt trzeba go kupić jeśli mam 2 pstre w akwa 88 l?

 6. adams:

  witam. mam pytanie czy mozna trzymac takiego kiryska z sumem rekinim? mam obawy,ze ten sum zrobi mu krzywde (kirysek jest maly ma okolo 2 cm) prosze o odpowiedz

 7. qaziopx:

  Justyna, mogą.

 8. H2O:

  ile kosztuje taki kirysek?

 9. !qu@n@:

  na pewno może bo kiryski oddychają powietrzem atmosferycznym (oczywiście za potrzebą).

 10. Justyna:

  Czy ten kirysek może być trzymany z rybami labiryntowymi(słabe natlenianie)?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter