Kirysek lamparci

Opis

Kirysek lamparci - Corydoras julii. Jest jednym z trzech gatunków (C. julii, C. leopardus i C. trilineatus), które jest ciężko od siebie odróżnić. Ogólnie każdy gatunek ma srebrzyste ubarwienie w czarne kropki, paski na głowie, ciele i płetwach ogonowych oraz posiada czarną większą plamkę na płetwie grzbietowej. C. leopardus ma najdłuższy ze wszystkich pyszczek, a jego plamki oraz środka pozioma linia boczna są intensywniejsze niż C. julii. Cechą odróżniającą C. trilineatus od tych dwóch gatunków to czarne cętki na głowie ułożone w nieregularne linie lub siatkowy wzorek. Również te gatunki dadzą się odróżnić po kraju pochodzenia: C. trilineatus pochodzi z Peru, Kolumbii i Ekwadoru, C. leopardus występuje w Peru i Brazylii, natomiast C. julii jedynie w Brazylii.

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

Brazylijska część Amazonki.

Długość

Osiąga około 6 cm długości.

Odżywianie

Zjada wszystkie pokarmy, szczególnie opadające na dno.

Temperatura

Powinna się mieścić w zakresie 23-26 C

Warunki hodowlane

Preferuje wolną przestrzeń do pływania z kryjówkami i miejscami żerowania. Dno zbiornika powinno byś wysypane drobnym żwirem lub piaskiem. Nie ma szczególnych wymagań co do parametrów wody, aczkolwiek odczyn pH i twardość wody nie powinna przyjmować skrajnych wartości, w szczególności jeśli chcemy rozmnażać z powodzeniem te ryby.

Rozmnażanie

Doprowadzenie do tarła nie jest najłatwiejsze, ale jeśli to się uda to przebieg jest podobny do wszystkich gatunków Corydoras (patrz C. aeneus).

40 komentarzy

 1. lacky:

  co wy piszecie,przecież to ryby stadne powinno ich być przynajmniej 5

 2. fish 72:

  Do Adam:ja takie mam 5 sztuk- są super! naprawdę fajne rybki i do tego te nietypowe pomarańczowe płetwy...ale jeszcze nie wiem jaki to gatunek.

 3. Nati :):

  Do Adam: może były to strumieniowe

 4. Adam xD:

  ja bym kupił 5 to takie sympatyczne rybki miałem kiedyś takie z pomarańczowymi płetwami i w marmurkowe, żółto-białe wzorki. ktoś wie może jaki to gatunek? jeśli lamparcie to sie nie zgadzam-cały dzień mi buszowały po dnie xD

 5. Nati :):

  Do Pomocy!: możesz trzymać kiryski z tymi rybami, ale pamiętaj kup min.2

 6. Pomocy!:

  Czy ten kirysek może być z: Bojownikem Syjamskim x4 (Samiec i 3 samice) Neonami diamentowymi x10 Piskorkami x2 Zwinnikiem Blahera x 6 Brzanką Pięciopręg x6 Pielęgniczka żółta x4 Danio x6 W 170l akwa oczywiści.

 7. Ann3000:

  Dwa dni temu, gdy podniosłam pokrywę akwarium jeden kirysek wyskoczył i wpadł za szafkę od akwarium. Przesunąć szafkę nie było tak łatwo, a stres, że rybka "za burtą" rósł z każdą sekundą :) Na szczęście udało się rybkę odłowić z podłogi podbierakiem i odstawić do domu :)

 8. nitka:

  jacek raczej nie

 9. Ann3000:

  2 kiryski pstre mam od miesiąca, a 2 lamparcie od ponad tygodnia. Różnica w ich zachowaniu jest bardzo duża. Pstre cały czas buszują przy podłożu - świetne rybki, natomiast lamparcie choć największe ze wszystkich moich rybek cały dzień siedzą schowane, dopiero po ciemku wypływają i coś tam szukają do jedzenia.

 10. arek:

  lamparcie kiryski to kiepscy zbieracze lepsze są np.pstre, ciągle buszują po dnie, a lamparcie siedzą i dopiero po ciemku co nieco przeszukują.

 11. grz3chu:

  bojownik 09 ja mam 3 kiryski pstre, 2 albino i 2 lamparcie i się tolerują niema żadnych problemów

 12. bojownik 09:

  Czy moge trzyma kiryski lamparcie z kirysami spiżowymi czy nie bedą sie zabiajaĆ??????????????

 13. jacek:

  czy różne gatunki kirysków mnożą się między sobą np. pstry i lamparci ?

 14. mops:

  Koledzy pomóżcie, mam w domu kiryska i niewiem jak rozróżnić samca od samicy?

 15. !!!!!MICHAŁ!!!!!:

  Ale fajnuśki.Coś czuje że odwiedze sklep zoologiczny bo bardzo chciałbym miec taką rybke

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter