Kirysek lamparci

Opis

Kirysek lamparci - Corydoras julii. Jest jednym z trzech gatunków (C. julii, C. leopardus i C. trilineatus), które jest ciężko od siebie odróżnić. Ogólnie każdy gatunek ma srebrzyste ubarwienie w czarne kropki, paski na głowie, ciele i płetwach ogonowych oraz posiada czarną większą plamkę na płetwie grzbietowej. C. leopardus ma najdłuższy ze wszystkich pyszczek, a jego plamki oraz środka pozioma linia boczna są intensywniejsze niż C. julii. Cechą odróżniającą C. trilineatus od tych dwóch gatunków to czarne cętki na głowie ułożone w nieregularne linie lub siatkowy wzorek. Również te gatunki dadzą się odróżnić po kraju pochodzenia: C. trilineatus pochodzi z Peru, Kolumbii i Ekwadoru, C. leopardus występuje w Peru i Brazylii, natomiast C. julii jedynie w Brazylii.

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

Brazylijska część Amazonki.

Długość

Osiąga około 6 cm długości.

Odżywianie

Zjada wszystkie pokarmy, szczególnie opadające na dno.

Temperatura

Powinna się mieścić w zakresie 23-26 C

Warunki hodowlane

Preferuje wolną przestrzeń do pływania z kryjówkami i miejscami żerowania. Dno zbiornika powinno byś wysypane drobnym żwirem lub piaskiem. Nie ma szczególnych wymagań co do parametrów wody, aczkolwiek odczyn pH i twardość wody nie powinna przyjmować skrajnych wartości, w szczególności jeśli chcemy rozmnażać z powodzeniem te ryby.

Rozmnażanie

Doprowadzenie do tarła nie jest najłatwiejsze, ale jeśli to się uda to przebieg jest podobny do wszystkich gatunków Corydoras (patrz C. aeneus).

40 komentarzy

 1. Piciu:

  Czy ta rybka dogada się z 4 piskorkami cierniooczkami i ile można by mieć ich w 60l?

 2. kacperos:

  Jacek a jak twoje kiryski składają ikre co trzeba?

 3. jacek:

  a moje kiryski lamparcie co tydzien skladaja ikre

 4. kacperos:

  mam 2 kirysy lamparcie samca i samice i wypływają ciągle na góre są fajne a lubią życ w grupie

 5. Wojti:

  Ja kumiłem pareke takich za 6 zł. A do tego są wielkie. Samiec ma 7 cm a samica 5 albo 6 cm.

 6. Locdog:

  do Olol: kiryski dodatkowo oddychają przez jelita, więc pobierają tlen atmosferyczny :)

 7. Alcatraz:

  Witam! Mam pytanko czy w 112l mogę trzymać 4 kiryski lamparcie, 4 barwniaki szmaragdowe, 4 otoski, 6 tetr cesarskich, 4 szczupieńczyki Dageta, 2 zwinniki nadobne, 2 bystrzyki pięknopłetwe, 6 neonów, i 4 zwinniki blechlera ? Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam =]

 8. KOKOSZEK:

  jA KUPIŁEM ZA 8 ZŁ.

 9. Olol:

  Potrzebuje pomocy D: Tydzien temu kupilam 2 kiryski. Jeden niedawno zaczal sie dziwnie zachowywac. Najpierw plywal przy samej powierzchni i ciagle wychylal dziobek po powietrze. Wymienilismy wiec gabke w filtrze, bo moze bylo juz mu za malo tlenu. Niestety i to nie pomoglo. Aktualnie kirysek lezy bokiem na przyssawce od filtra i lapie glebokie chalsty wody. Martwie sie bardzo. Drugi kirysek ma sie dobrze. Jest trzymany w 150l z trzcinowcem, 2 glonojadami i stadem brzanek. Moze ktoras brzanka go zaatakowala i cos mu zrobila? Dodam, ze jak na poczatku byly tylko kirysy, glonojady i trzcinowiec to mialy sie bardzo dobrze i zadna rybka nie wykazywala dziwnych zachowan. Prosze o szybka pomoc D:

 10. Ra:

  Doradźcie jakie jeszcze ryby mogłyby być w akwarium 112 litrów? Mam już 11 neonów czerwonych, 4 otoski i 7 kirysków trójpręgich. Odpadają wszelkie mieczyki, gupiki, danio i pielęgniczki. Co pływałoby bardziej w górnej i środkowej części akwarium i byłoby kolorowe?

 11. groch:

  Zależy od sklepu. Ale zazwyczaj od 10zł wzwyż.

 12. Alvin:

  Kirysek z charakterystycznymi pomarańczowymi płetwami to zapewne Corydoras sterbai - Kirysek Sterby bądź Kirysek pomarańczowokolcowy. Osiąga on długość około 6-8 cm. Różne źródła różnie podają :) Może ktoś orientuje się ile kosztuje?

 13. ed:

  robert mam takiego kosztował 19,90!!! Co!!! JA za 4 zł. kupiłem

 14. robert:

  mam takiego kosztował 19,90!!!

 15. Wiol:

  Czy ktoś wie ile dni potrzeba, żeby z jajka wykluły się kiryski? Raz mi się udało(trafiło się ślepej kurze...), ale nie wiem, bo nie liczyłam dni. :(

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter