Hokejówka amazońska i krótkopręga

Opis

Hokejówka amazońska i krótkopręga – Thayeria boehlkei i obliqua. Hokejówka amazońska jest rybą spokojną i stosunkowo mało wymagająca, przez co doskonale nadaje się do akwariów wielogatunkowych. Jest bardzo blisko spokrewniona z hokejówką krótkopręgą. Oba gatunki możemy rozróżnić poprzez różnicę w długości czarnego paska. Hokejówka krótkopręga posiada czarny pasek zaczynający się na krańcu dolnego płata płetwy ogonowej i rozciągającego się najwyżej do środkowej części ciała, natomiast u hokejówki amazońskiej pasek ten biegnie aż do pokrywy skrzelowej. Hokejówki pływają w bardzo charakterystyczny sposób- głowa jest wyraźnie wyżej niż płetwa ogonowa. Taki sposób pływania ułatwia im żerowanie pod lustrem wody i wychwytywanie opadających owadów oraz ich larw. Samce są bardziej smukłe, natomiast samice mają bardziej zaokrąglony brzuch. Jest zdecydowanie rybą stadną i bardzo dynamiczną. Z względu na swój ciekawy rysunek na ciele, hokejówki mogą tworzyć doskonały kontrast z innymi kąsaczowatymi. Swoją nazwę zawdzięczają właśnie charakterystycznemu rysunkowi przypominającemu kij hokejowy.

Rodzina

Kąsaczowate

Pochodzenie

Dorzecze górnej Amazonki. W naturalnym środowisku bytuje w dużych grupach w pobliżu brzegów, żerując w toni wodnej i pod powierzchnią.

Długość

Około 7-8 cm, zazwyczaj jednak mniejsza.

Odżywianie

Większość pokarmów dostępnych w handlu. Bardzo chętnie zjadają larwy komarów, ochotek, wodzieni, a także ich postacie dorosłe opadłe na powierzchnię wody. Doskonałym pożywieniem są dla nich muszki owocowe. Bardzo chętnie spożywają również pokarmy mrożone, plankton zwierzęcy, doniczkowce, rureczniki oraz pokarmy sztuczne. Żerują głównie przy powierzchni i w toni wodnej, a w płytkich zbiornikach zjadają również pokarm opadający na dno, jeżeli jest widoczny.

Temperatura

Od 23 do 28 C.

Warunki hodowlane

Akwarium gęsto obsadzone roślinami z pozostawioną przestrzenią do pływania. W zbiorniku najlepiej hodować je w dużej grupie. Hokejówka preferuje wodę miękką i lekko kwaśna. Akwarium musi być bardzo dobrze natlenione. Hodowla hokejówek wymaga akwarium z pokrywą, ponieważ jest to ryba nadzwyczaj skoczna. W naturze ryby te skaczą czasami nawet na 2 metry ponad wodę. Zdarza się, że w stadzie znajdzie się osobnik agresywnie odnoszący do innych hokejówek. Taki osobnik potrafi odpędzać inne osobniki od pokarmu. Sam zajęty odpędzaniem również nie go nie spożywa. Zachowania takie zanikają w większej grupie, ponieważ agresja danego osobnika rozkłada się na większą ilość ryb. Za towarzyszy mogą mieć niezbyt duże ryby o spokojnym usposobieniu.

Rozmnażanie

Rozmnożenie hokejówek nie jest zadaniem łatwym. W celu doprowadzenia do tarła należy zwiększyć ilość dostarczanego pokarmu. Dojrzałe do tarła samice posiadają wyraźnie zaokrąglone i uwypuklone brzuszki. Zbiornik tarliskowy musi być bardzo czysty, odkażony oraz dosyć duży. Woda powinna być świeża o temperaturze 27-28, dobrze napowietrzona oraz lekko kwaśna. W tym zbiorniku nie karmimy dorosłych osobników. W akwarium tarliskowym można zamontować ruszt ikrowy. Do tarła dobieramy jedną parę tarlaków lub grupę z przewagą samców. Do tarła przystępują zazwyczaj późnym popołudniem lub wieczorem. Przebiega ono w sposób bardzo burzliwy. Ikrę rzucają partiami po całym zbiorniku. Hokejówki składają ikrę, a następnie z chęcią ją zjadają, dlatego zaraz po tarle odławiamy dorosłe osobniki. Z uwagi na fakt, że samce w trakcie tarła wydalają bardzo duże ilości spermy, wskazana jest częściowa wymiana wody po tarle, aby zapobiec zmętnieniu wody. Woda ta powinna być przygotowana wcześniej o identycznych parametrach. Ikra hokejówek jest bardzo wrażliwa na światło, dlatego przysłaniamy akwarium. Młode wylegają się po około 15 godzinach. Narybek zaczyna pływać po około 4 dniach. W tym momencie możemy stopniowo rozpocząć odsłanianie akwarium. Małe hokejówki karmimy wrotkami i pantofelkami. Później możemy podawać im larwy solowców i zooplankton. W odpowiednich warunkach młode rosną stosunkowo szybko. Po kilku tygodniach mogą mieć nawet 1 cm długości. Dojrzałość płciową osiągają po upływie około 8 miesięcy.

38 komentarzy

 1. manoo:

  za niedługo będziecie dawać do kuli 1l 5 welonek, 5 skalarów i 5 hokejówek, a może jeszcze karpia?? Pomyślcie za nim kupicie tą piękną rybkę, bo ona podrzebuje minimum 50l, i jest to ryba stadna min. 8 sztuk!

 2. piotrek_34:

  Kupiłem 4 szt do akwarium 250 litrów po jednej dobie została jedna, reszte wcieło?

 3. Łysy:

  Mam akwarium 180l ile mam ich mieć?

 4. Rafcio:

  A ja sie pomyliłem do neona czarnego dokupiłem hokejówki, po przybyciu do domy zauważyłem różnice-neon ma czerwone brwi, a co do tego paska to myślałem, że ze starości zanikł i taką niespodzianke sobie zrobiłem...

 5. piotrek:

  Mam 60 l akwarium (neonki, molinezje, 2 brzanki różowe, 2 platki) .Kupilem 4 hokejówki. Włożylem torebkę do akwarium na 20 minut, przełożyłem po tym czasie do akwarium ( bez wody, odłowilem do siatki) , zdechły po godzinie!!! Co się stało?

 6. Danio:

  po pierwsze nie kupuj kilka a po drugie nie w takim małym akwa. może dostały szoku termicznego...

 7. Madziusia123:

  ja: Wspaniałe warunki. Stadna rybka w tak małym akwarium. Lepiej włóż ją do szklanki! Boże oddaj tą rybke bo ją męczysz! W takich warunkach!

 8. ****:

  kupiłam dwie hokejówki i zdechły mi obie tego samego dnia (2 dni po kupieniu)mam 45 l akwarium

 9. Monik:

  mam 4 rybki tego gatunku, żyją z neonkami i bojownikiem, ale od kilku dni zauważylam ze podgryzaja neonki. juz załatwily mi dwie neonki. To całkiem normalne jest czy ja cos robie nie tak? prosze o rade.

 10. fiźka:

  czy w 50l można trzymać hokejówki?

 11. do ja:

  hokejówka to ryba stadna polecam kupić większe akwa i.. kilka hokejówek!:)

 12. Krzysztof:

  Ja mam 15 szt.od dwóch lat żadna nie padła żyją sobie w 200 l razem z neonem innesą i rozborami klinowymi,bardzo fajne do akwa z stadnymi rybkami

 13. piotrek 25:

  mam 18 i pieknie poruszaja sie w lawicy

 14. ecikgfc:

  hokejówka w kuli boże niedługo to ludzie będą trzymać w kulach skalary

 15. Sylwia z Koszalina:

  Miałam 4 sztuki.Jedna z nich była bojowo nastawiona do innej hokejówki i ja zżarła .zostały mi 3 i nie wiem o z nimi zrobić?A faktycznie ładnie wyglądają.Proszę o rade!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter