Miedzik obrzeżony

Opis

Miedzik obrzeżony - Hasemania nana. Swoją nazwę zawdzięcza barwom ciała oraz srebrzystym końcom płetw. W różnych książkach akwarystycznych możemy spotkać się z różnym nazewnictwem tej samej ryby. Określana jest jako Hasemania marginata, Hasemania melanura, Hemigrammus nanus. Miedzik jest raczej spokojną rybą, odpowiednią do towarzyskiego akwarium. Jego płetwy grzbietowe, odbytowe i ogonowe zakończone są białymi plamkami. Cechą charakterystyczną jest fakt, że samice mają zakończenia żółtawe, dzięki czemu możemy rozróżnić płeć. W okresie tarła miedziki obierają sobie terytorium i samce robią się bardziej intensywnie ubarwione. Zamieszkuje głownie środkową strefę wody. Dobrze się czuje w średnio oświetlonym akwarium, które uwydatnia jego kolory. W przeciwieństwie do innych kąsaczowatych miedzik obrzeżny jest pozbawiony płetwy tłuszczowej.

Rodzina

Kąsaczowate.

Pochodzenie

Wschodnia Brazylia (dorzecze Rio Sao Francisco). Wstanie dzikim zamieszkuje w niewielkich oraz szybko płynących potokach, z dobrze natlenioną wodą.

Długość

Do 4,5-5 centymetrów, zwykle mniejsze.

Odżywianie

Spożywa większość pokarmów.

Temperatura

22-28 C.

Warunki hodowlane

Dobrze czuje się w zbiorniku mieszanym, z innymi spokojnymi rybami. Piękne barwy uwidaczniają się dopiero po zakończonej sukcesem aklimatyzacji. Gatunek ten wymaga wolnej przestrzeni do pływania oraz schronienia w gąszczu roślin. Najlepiej się czuje w wodzie lekko kwaśnej, miękkiej, z dodatkiem garbników, dobrze napowietrzonej. System filtracyjny powinien być wydajny, a woda dosyć mocno napowietrzana. Szczególnie korzystnie prezentuje się w akwarium z ciemnym podłożem oraz rozproszonym oświetleniem.

Rozmnażanie

Do tarła dojdzie tylko w wodzie miękkiej, kwaśnej, z dodatkiem garbników w temperaturze 28 C. Należy również zapewnić kępki pierzastych roślin, w których miedzik będzie mógł rozrzucić ikrę. Tarło zwykle następuje wieczorem, w nieco przytłumionym świetle. Może wyprodukować nawet 300 jaj. Rodzice mogą zjadać ikrę. Wylęganie trwa około jednego dnia. Pierwszym pokarmem młodych powinny być larwy solowca. W miarę wzrostu należy podawać coraz większy pokarm. Wychów i karmienie młodych nie powinny sprawiać większych problemów.

56 komentarzy

 1. Edyta:

  Miedziki to zorganizowana mafia. Po środku akwarium ok. 7cm od dna zawsze pływał co najmniej jeden miedzik, to był "strażnik". Strażnicy się zmieniali. Żaden z neonów i zwinników jarzeniec nie mógł wypłynąć wyżej.Nawet na karmienie. Neony i jarzeńce były stłoczone w jednym z rogów akwarium i pilnowane przez jednego z miedzików.Miedzików było tylko TRZECH. Oddałam do sklepu.

 2. XaXares:

  Mam pytanie czy miedzik może być z molinezją ? bo miałem 2 miedziki i 1 molinezje i ta molinezja je chyba pozabijała

 3. XaXares:

  Mam pytanie kupiłem 2 dni temu 2 miedzik i mam molinezję ostroustą. Czy miedzik może być z molinezją?

 4. zdesperowana:

  mam pytanie, w moim akwarium od ponad roku pływa sobie kilka miedzików. od niedawna jednej samicy na brzuchu wyrósł jakby guz. znacznie odbiega kolorem (jest jakby różowy) i stanowi 1/3 jej ciała...

 5. ac:

  od jakiegoś roku mam w akwarium wśród innych ryb kilka miedzików. jak na stosunkowo małe akwarium samiec ma jakieś 4 cm, samiczka jest mniejsza. prawda, jest strasznie terytorialny, ale nie zdarzyło się ,żeby zatłukł inną rybę. czasami pogoni neona albo samca titejki, ale poza tym ok. jest moim ulubieńcem i za nic nie oddałabym go z powrotem do sklepu :)

 6. Zar_2004:

  U mnie bojowa sztuka wytukła 15 swoich pobratymców. Zobaczymy czy w większym stadzie około 20 kąsaczowatych ( inessa i miedzik) też dojdzie do takiej sytuacji. Duża agresja i terytorializm !

 7. hks:

  Bardzo ruchliwa ryba, w szczególności samce, samice są spokojne. Zaczepia i goni samice, a także inne ryby jak neon, mieczyk, danio, gupiki. Piękna rybka, ale niestety chyba będę musiał ją oddac, bo zamęczy na śmierc inne rybki...

 8. OIiwer:

  Wczoraj kupiłem sobie miedzika i 2 żabki miedzik nie podgryza ryb trzymam go z neonem gupikami skalarami i mniejszymi rybami.FAJNA RYBKA POLECAM.

 9. jurkin:

  Od dwóch dni mam w 112L cztery miedziki, dwa samce i dwie samiczki, rybki są bardzo ładna, ale pomału zaczynam myśleć jak to ich oddać z powrotem do sklepu, samce z terroryzowali wszystkie ryby, sześć neonów czerwonych, sześc jarzeńców i dwa gupiki razem z samicami miedzików pochowało się po krzakach.

 10. Rafał Wałbrzych:

  To są szybkie,stadne rybki i raczej nie pasują do skalarów.Mam 10 miedziaków z neonkami razkorami oraz hokejówkami i krzywda nikomu się niedzieje.Ewentualnie zabawnie leją się między sobą.

 11. Janko_Muzykant:

  nigdy wiecej tych terrorystow :-) ganialy siebie non stop, zaganialy inne rybki lawicowe, neonki nie mialy z nimi zycia - tylko spokojne kiryski wydawaly sie miec wszystko gdzies. kazda sztuka obrala sobie wlasny kat w aqua, ktory chyba sobie zarezerwowala i nie pozwalala innym sie zblizyc - nie polecam tych rybek

 12. 80l:

  czy w 63l mogą sie rozmnożyć?????

 13. Dominik98:

  Mam 6 sztuk tych miedzików i są w 60l z trzema gupikami i pięcioma hokejówkami, są towarzyskie i nie atakują żadnej z ryb.Czasami jak się czegoś przestraszą to tworzą taką jakby ławice, ale tylko na chwile. Polecam tą rybkę początkującym akwarystom.

 14. 80L:

  do sam:W jakim zbiorniku trzymasz te ryby?

 15. aw:

  Ja mam 3 miedziki, 3 zwinniki czerwonouste, 3 bystrzyki barwne, 2 ramirezki, kardynalka, 5 neonków, molinezje (ostala się) 2 glonojady albinosy i miedziki oczywiście byly agresywne (tak mi poszly chyba brzanki wysmukle) ale odkąd jest wiecej ryb w akwa to juz daly sobie spokój

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter