Skrzeczyk pręgowany

Opis

Skrzeczyk pręgowany - Trichopsis vittatus. Skrzeczyk został po raz pierwszy sprowadzony do Europy w 1899 roku. Jest rybą płochliwą. Barwa żółtawa z zielonkawo połyskującymi łuskami: wzdłuż boków podłużne ciemne pręgi, płetwy są czerwonawe. Samiec jest smuklejszy i bardziej barwny, płetwy ma wydłużone. Skrybami spokojnymi, często kryją się między roślinami. Samce w podnieceniu mogą wydawać skrzeczące dźwięki. Łatwo się krzyżują z bliskimi krewnymi, wydając na świąt . płodne hybrydy. Możemy w sklepach spotkać sporą liczbę form barwnych.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Występuje w ciepłych i płytkich wodach Półwyspu Malajskiego i Indonezji.

Długość

Osiąga wielkość około 6 cm.

Odżywianie

Pokarm powinien być żywy, ale nawet suszony jest dobrze przyjmowany.

Temperatura

Temperatura powinna wynosić 22-24ºC.

Warunki hodowlane

Wymaga średniego, gęsto zarośniętego akwarium o niezbyt głębokiej wodzie (do 25 cm). Odczyn i twardość wody nie mają większego znaczenia (pH około 7, twardość 5-16ºN).

Rozmnażanie

Tarło odbywa się w gęsto zarośniętym zbiorniku przy temperaturze wody około 30ºC. Samiec buduje małe i łatwo rozpadające się gniazdo. Samiec pilnuje ikry i narybku. Wylęg trwa około jeden dzień. Młode są bardzo małe i wymagają drobnego żywego pokarmu (pierwotniaki). W miarę wzrostu podajemy larwy skorupiaków, a następnie drobny plankton.

5 komentarzy

 1. Szybkihomar:

  Ja chce sobie kupić skrzeczyka. Ale czy mogą mieć średnią roślinność i niższą temperature do rozmnażania?

 2. welonki i bojowniki:

  Max oczywiście, że tak,ale niewolno trzymać go z rybami weloniastymi bo je zatłucze.

 3. Neonka:

  tak, jest to rybka z rodziny "bojownikowate" (Belontiidae)

 4. kamcia:

  niee...

 5. max:

  jest on pokrewny z bojownikim?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter