Brzanka purpurowa

Opis

Brzanka purpurowa - Barbus nigrofasciatus. Jest gatunkiem jednym z najbardziej lubianych przez hodowców. Nieporównywalnym widokiem jest ławica samców w przytłumionym świetle. Ten niepowtarzalny spektakl można oglądać dzięki intensywnemu ubarwieniu na głowie i karku samców brzanek purpurowych. Tylko samiec posiada żywe czerwone ubarwienie. Najintensywniejsze ubarwienie występuje w okresie kiedy samce szykują się do rozrodu. Z tego powodu najlepiej jest hodować ławicę złożoną z obu płci. Ten gatunek brzanki jest bardzo wrażliwy na stres i zmianę środowiska, dlatego też tak ważny jest ostrożny transport ze sklepu, a następnie odpowiednie oswajanie rybek z nowym akwarium. Intensywne hodowle i prace nad odmianami dały efekt coraz bardziej barwnych i o weloniastych płetwach brzanek purpurowych. Czasami mogą podgryzać rośliny akwariowe.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Powolne górskie potoki w Sri Lance.

Długość

Około 6,5 centymetrów.

Odżywianie

Spożywa każdy pokarm, szczególnie żywy, jej dieta powinna zawierać składniki roślinne.

Temperatura

22-26°C, nieco wyższa w okresie godowym.

Warunki hodowlane

Podobnie jak inne gatunki brzanki lubi zacienione strefy roślinne z możliwością swobodnego pływania. Woda akwariowa powinna być lekko kwaśna i miękka. W zimie dobrze jest obniżyć temperaturę do około 20-22 C. Pozwala to na utrzymanie ryb w odpowiedniej kondycji. W okresie letnim ponownie podnosimy temperaturę do zalecanej.

Rozmnażanie

Brzanki purpurowe również rozrzucają swoją ikrę, zazwyczaj nad ranem w gęstej roślinności, a następnie zjadają ją. Twarda woda osłabia zapłodnienie ikry. Przy sprzyjających warunkach wylęgu rybek można spodziewać się po jednym dniu. Młode brzanki należy karmić po kilku dniach, jak zaczną swobodnie pływać. Młodym najlepiej jest podawać drobne pokarmy żywe.

17 komentarzy

 1. Antonio Banderas:

  Drogi Robercie: Azaliż będziesz miał kilka gatunków podobnych brzanek, po parce z gatunku, to jak najbardziej możesz zrobić taki układ. Brzanki się lubią, bez względu na gatunek, będą pływały razem.

 2. niezarejestrowany użytkownik:

  czy można je trzymać z mieczykami Hellera, molinezjami, neonami, kiryskami spiżowymi i glonojadami? Proszę o odpowiedź.

 3. Agacia. :

  Ile trzeba ich mieć.? I czy mogą być z innymi rybami.? Proszę o dpowiedz. :)

 4. akwarystyka to moja pasja:

  Ile litrów na jedną brzankę purpurową

 5. Miki's cch:

  Można je trzymać z welonami i skalarami.? Prosze o szybką pomoc

 6. moj stary ;D:

  mam takie dwie w akwa 25 l z 2 malymi sumika mi glonojadami i 2 brzankami purpurowymi... te ryby psuja caly wystroj ..sa ochydne.. wygladaja jak karpie.... ;/

 7. Michaszek1985:

  do roberto ja mam rozne rodzaje brzanek i jest ok 2 purpurowe 2 rozowe 2 rekinie 2 brokatowe i 9 sumatr w tym 2mszyste 3albinosy do tego 3 bocje wspaniale. razem tworza wesola gromagke w akwa 112l Pozrawiam!!!

 8. roberto:

  witam. mam pytanie. chce zalozyc akwa i zastanawiam sie czy jak bym mial po parce kilku rodzai brzanek czy to dobry pomysl jest. chcial bym aby bylo roznorodnie a nie chce przerybiac akwa a czytalem tez ze brzanki w duzyl lawicach lubia byc.

 9. Danio:

  tolerancyjne, wytrzymałe rybki lecz płochliwe mam 5 sztuk od roku i wg. mnie to są good fish...

 10. hodowca amator:

  u mnie w wodziu sa po 3 zl takie po ok. 1cm u mnie zaczely sie rozmnazac ok po roku gdy mialy juz po 3-4cm ... w obronie ikry samiec atakowal sumatry

 11. krysti:):

  też mam pururowe, ale jeszcze małe,bardzo łagodne rybki a trzymam je z rybami o weloniastych płetwach czyli skalarach i nic a nic im nie robioł polecam te rybki;)))

 12. EKOLOG:

  Słyszałem że podobno nie powinno się ich trzymać z innymi gatunkami, ale nie jestem pewne wiecie jak jest w internecie.

 13. Sexi John:

  5 zł

 14. pilka:

  ile one kosztują

 15. kuba:

  mam parkę tych brzanek i nie mogę się doczekać tarła.Są piękne.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter