Brzanka czarnoplama

Opis

Brzanka czarnoplama - Barbus filamentosus. Jest gatunkiem bardzo popularnym wśród akwarystów od ponad 40 lat. Brzanki czarnoplame jako dorosłe osobniki są dość okazałych rozmiarów. Jest bardzo aktywną rybką, dzięki swoim połyskującym łuskom uwydatnionym w półmroku możemy podziwiać jej wdzięki. Samce są bardziej efektowniejsze niż samiczki. Mimo swoich mniejszych rozmiarów, mają jednak wydłużoną płetwę grzbietową i intensywniejsze ubarwienie. Specyficznym elementem samców podczas tarła są wyrastające w okolicach pyska i na pokrywach skrzelowych guzki godowe, czyli białe narośle. Nie należy tego traktować jako choroby, tylko jako gotowość do tarła! Młode brzanek czarnoplamych są znacznie odmienne od swoich rodziców, ponieważ posiadają trzy pionowe paski, natomiast u dorosłych osobników występuje czarna plama w pobliżu nasady ogona. Cechą charakterystyczną odróżniającą ten gatunek od innych jest brak wąsików.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Sri Lanka; południowe i południowo-zachodnie Indie.

Długość

Do 15 centymetrów, zazwyczaj jednak mniejsze; samiczki większe od samców.

Odżywianie

Zjada każdy pokarm.

Temperatura

20-24°C, toleruje jednak również wyższe temperatury, szczególnie w celach rozrodczych.

Warunki hodowlane

Brzanka czarnoplama potrzebuje większej przestrzeni do pływania oraz gęstych stref roślinnych niż pozostałe gatunki brzan. Zalecane jest niezbyt jaskrawe światło. Woda w akwarium powinna być miękka i mieć odczyn lekko kwaśny.

Rozmnażanie

Po rozrzuceniu przez brzankę ikry lub tarlaków w gęste rośliny, hodowca powinien przełożyć do innego zbiornika ikrę lub tarlaki. W zależności od temperatury wody wylęganie trwa od półtorej do dwóch dni.

8 komentarzy

 1. mateusz:

  Kupie brzankę czarnoplama pisać email mateusz_dj@vp.pl

 2. baleron:

  Świetne zdjęcia.Mam takie rybki i nie wiedziałem co to jest,no ale te foty wszystko wyjaśniają.pozdro.

 3. Akwarysta "starej daty":

  Na brzany rekinie minimum 120 l, a i to przymało. Niestety, teraz tacy "akwaryści" traktują ryby jako zabawki i dekoracja do szpanowania. 30 l nadaje się na mizube cube z krewetkami i razborkami Galaxy, nie na tak duże zwierzątka (dorastają do 30 cm). W takich momentach zastanawiam się, czemu robicie im krzywdę. Z niewiedzy czy raczej z powodu chęci szpanu i niechęci do nauki na własnych i cudzych błędach? Szkoda, że nikt nie myśli, jak czuje się RYBA...

 4. Pysia1995:

  Ja mam 2 brzanki rekinie i 2 brzanki wysmukłe w akwa 30l, jeszcze mam dużo innych rybek. Na razie brzanka rekinia ma tylko 5 cm, ale jak urośnie to zamienie ją na mniejsza rybkę.

 5. Rosalie pl:

  Extra! Tego mi trzeba! tylko jakie duże akwa???

 6. natalcia:

  daj jej jeść to przestanie je podgryzać

 7. grener:

  Te ryby są znane z tego poczytaj dokładniej. Nie powinny przebywać z rybami które maja długie pletwy.

 8. Aga:

  Moja brzanka podgryza pletwy innym ryba:-( czemu?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter