Błyszczyk parański

Opis

Błyszczyk parański - Moenkhausia sanctaefilomenae. W akwariach hodowców europejskich pojawił się około roku 1956. Samice różnią się od samców wyraźnie uwypuklonym brzuchem. Błyszczyk parański jest gatunkiem spokojnym, trzymanym z reguły w większych stadkach w towarzystwie innych kąsaczowatych o podobnych rozmiarach i wymaganiach. Dobrze czuje się w obszernych zbiornikach z ciemnym dnem. Zdecydowanie woli pokarm żywy pokarm, zwłaszcza zooplankton. Blisko spokrewniony i bardzo podobnym gatunkiem jest błyszczyk ogonoplamy, zwany czasami szklaną tetrą, osiągający 12 cm długości.

Rodzina

Kąsaczowate.

Pochodzenie

Wschodnia Boliwia, zachodnia Brazylia, Paragwaj i wschodnie Peru.

Długość

Do 6 cm, zwykle jednak mniejsze.

Temperatura

22-27 C.

Warunki hodowlane

Jest odpornym gatunkiem, bez większych wymagań co do jakości wody, zarówno pod względem twardości, jak i odczynu pH. Potrzebuje otwartej przestrzeni do pływania oraz roślinności , w której będzie miał schronienie.

Rozmnażanie

Dojrzewające młode samice należy odłączyć od samców na okres około trzech tygodni i obficie karmić. Gdy tylko osiągną gotowość tarłową (oznaką jest mocno zaokrąglony brzuch) łączymy je w pary z samcami, umieszczając w małych 10-litrowych zbiornikach wyposażonych w siatkę ochronną. Do akwariów wstawiamy również kępki roślin. Temperatura wody powinna wynosić 24 C, pH 6,5 – 7,0, a twardość do 1 dCH. Wodę taką można otrzymać przez zmieszanie w równych proporcjach wody przegotowanej z deszczową. Do wody dodajemy ekstrakt z torfu. Błyszczyk parański jest bardzo płodny. Okres inkubacji ikry trwa 24 godziny. Świeżo wyklute larwy są wyjątkowo małe, muszą być karmione drobniutkimi, przesianymi larwami solowca, larwami widłonogów, wrotkami lub hodowanymi pantofelkami. Nawet odpowiednio karmione młode rosną bardzo powoli.

16 komentarzy

 1. Dżondżej :D:

  Mogę je trzymać ze zbrojnikami?

 2. Pytek:

  Witam, czy ktoś trzyma je z krewetkami? Mam 3 sztuki są bardzo żarłoczne więc zanim wpuszczę krewecie chciałem się upewinć.

 3. Joe 21:

  ja planuje kupić takich 40 sztuk. na akwarium 200l. a cena ich to chyba jakieś 2,50. tylko nie wiem czy gdy bede miał ich az tyle to czy nie bedzie róznego rodzaju walk. wczesniej mialem 4 sztuki i 2 neonki no i niestety neonki przegrały.I w moim przypadku to tylko neonki im przeszkadzały.ale moge o nich powiedziec ze są cool rybki. takie mini płotki :d

 4. Tomek354:

  Błyszczyki można trzymać z bojownikami. ;]

 5. Dżondżej :D:

  są super! mam je od kilku dni 5szt. mam także 5szt. błyszczyków czerwonych i 5 szt. kirysków panda. fajnie się ścigają i pływają między kamieniami. POLECAM!

 6. marcello:

  dzisiaj kupiłem 10 szt. tak dla ciekawości by poobserwować ich zachowania w moim 350 l baniaczku... jak się będą dobrze zachowywać ;-) to dokupię drugie tyle :-)

 7. krysti:):

  ja też mam dwie sztuki w akwarium 35l i nie wadzą żadnym rybkom a te inne rybki mają po 2cm te rybki to: 2 gupiki,4 krewetki,2 razbory hengela(najmniejsze rybki)i 7 neonków innesa polecam te rybki początkującym akwarystom i nie tylko!

 8. natalia:

  polecam,mam takie 2 rybki i są bardzo miłe w srodowisku innych rybek..:)

 9. XL:

  średnia cena ich to ????

 10. aga:

  jak rozróżnić samca od samicy bo ja mam 2 błyszczyki i nie wiem czy to jest para czy nie

 11. Alfa:

  Czy błyszczyki parańskie można trzymać razem z bojownikami syjamskimi w akwarium o pojemności 65l?

 12. Major:

  mój jest jakiś dziwny bo cały czas pływa w jednym miejscu i nic więcej... ale wszystko ma dobre strony - nie jest kłopotliwy w hodowli:)

 13. Ziomciu76:

  Mam je też 2 sztuki, są bardzo ciekawskie, kiedy siedzę przy akwarium, jeden z nich ustawia się na wprost mojej twarzy i się przygląda, czasem przeganiając inne ryby żeby zwrócić na siebie uwagę.

 14. MiWa:

  Obecnie mam sześć takich rybek i okupują górną strefę akwarium. Dobrze sobie żyją z parką miedzików obrzeżonych i trzema neonami innesa. Polecam każdemu początkującemu i nie tylko akwaryście.

 15. akwarysta:

  super rybcia

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter