Drobnoustek Beckforda

Opis

Drobnoustek Beckforda - Nannostomus beckfordi. Wszystkie drobnoustki są rybami płochliwymi, które nie powinny przebywać z agresywnymi gatunkami. Drobnoustek Beckforda jest najbardziej tolerancyjny z powszechnie dostępnych i co za tym idzie, najłatwiejszy w hodowli. Bardziej wymagającymi gatunkami są: drobnoustek dwupręgi, ukośnik ozdobny, drobnoustek pięcioplamy, drobnoustek Harrisona, drobnoustek obrzeżony, drobnoustek trójpręgi, drobnoustek jednopęgi.

Rodzina

Kąsaczowate.

Pochodzenie

Środkowa Amazonka, dolne dorzecze Rio Negro i Gujany.

Długość

Odnotowano okazy do 6,5 cm, zwykle jednak dorasta do 5 cm.

Odżywianie

Zjada większość drobnych pokarmów, w szczególności drobny pokarm żywy.

Temperatura

Toleruje temperatury z zakresu 23-27 C.

Warunki hodowlane

Nie wymaga gęstej obsady roślinnej, jak inne drobnoustki. Preferuje natomiast wodę miękką, kwaśną, najlepiej z dodatkiem garbników oraz niezbyt jaskrawe oświetlenie.

Rozmnażanie

Nie jest łatwo rozmnożyć ten gatunek w domowych warunkach. Należy zapewnić niezbyt jaskrawe światło, miękką, kwaśną wodę, gęstą roślinność oraz podwyższoną temperaturę do około 30 C. Są to ryby rozrzucające i pożerające ikrę. Wylęg trwa od jednego do trzech dni.

6 komentarzy

 1. koti84:

  zakupiłem 6 szt. do 60 l. akwarium,dzień po zakupie podałem żywy pokarm a na następny dzień dominujący samiec goni cały czas za samiczką, która od czasu do czasu składa po kilka jajeczek, faktycznie rozrzuca ikre po całym aka. w opisie jest że trudno ją rozmnożyć w domowych warunkach? Moje akwarium nie przygotowywałem specjalnie pod tą rybkę, nie robiłem żadnych pomiarów wody itp. temperatura 26 C. Albo mam szczęście albo wystarczy dobrze nakarmić i zapewnić dobre warunki. Jak sie coś wykluje to napisze. Pozdrawiam wszystkich zapaleńców akawarystyki.

 2. LuL:

  spoko ryby miałem takich kilka z 4lata temu,są świetne polecam...:)TSK

 3. mateo200:

  Na początku nie byłem do nich przekonany ale chciałem dac jakies bezpieczne kąsacze do pielęgniczek i padło na nie.Teraz nie żałuje i miło mnie zaskoczyły,fajne rybki.

 4. Sebik:

  no rzeczywiście szkoda bo też takie dwa miałem i kupa śmiechu jest przy tym jak dwa samce płyną koło siebie i wzajemnie sie przepychają

 5. basia0406:

  miałam takie, szkoda, że nie ma zdjęcia jak rywalizują ze sobą dwa samce

 6. Boruc:

  Podobny troche do neona...

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter