Zwinnik nadobny

Opis

Hemigrammus pulcher. Charakterystyczną cechą tej ryby jest barwa zmieniająca się w zależności od kąta padania światła. Pysk ryby ma czarne zabarwienie a boki szarozielone. Grzbiet natomiast jest brązowozielony a brzuch jasny. Górna połowa tęczówki oka jest koloru czerwonego a dolna niebieskozielonego. U nasady ogona znajduje się złoty pas, poniżej którego ku tylnej krawędzi płetwy grzbietowej ciągnie się ciemna klinowata plama. Płeć ryby rozróżniamy w oparciu o wielkość i ubarwienie ryb. Samiec jest drobniejszy i nieco smuklejszy od samicy oraz jaskrawiej ubarwiony.

Rodzina

Kąsaczowate

Pochodzenie

Ameryka Południowa. Ryba ta zamieszkuje głównie peruwiańską część dorzecza górnej Amazonki. Występuje najczęściej w mniejszych rzekach lub rozlewiskach na obszarach leśnych.

Długość

Do 4,5 cm

Odżywianie

Rybom można podawać drobny pokarm żywy, mrożony lub suchą karmę w postaci płatków.

Temperatura

Przedział temperatur tolerowanych przez ten gatunek to 22-27°C

Warunki hodowlane

Optymalny odczyn Ph wody to 6,0 do 7,3 a twardość ogólna 2-10°dGH. Ryby te w pełni wybarwiają się jedynie w wodzie o doskonałej jakości oraz wymaganych dla nich parametrach. Pełnemu wybarwieniu sprzyja również przytłumione oświetlenie oraz ciemne podłoże. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinami, również pływającymi, które dają cień. Minimalna wielkość akwarium to 60x30x30 cm. Ryby te mają one silnie rozwinięty instynkt stadny dlatego powinny być hodowane w grupie minimum 5 osobników. W akwarium biotopowym południowoamerykańskim mogą być hodowane z innymi kąsaczami, sumikami lub pielęgnicami. Natomiast w akwarium wielogatunkowym towarzyskim czuja się najlepiej z rybami o podobnym usposobieniu i wymaganiach środowiskowych.

Rozmnażanie

W celu rozmnożenia tych ryb potrzebne jest wyszukanie dobranej pary tarlaków. Należy przygotować starannie umyte akwarium o wymiarach minimum 50x30x30 cm. Na jego dnie powinien znaleźć się dobrze wypłukany oraz wygotowany drobny żwir rzeczny. Tak przygotowany zbiornik należy zalać wodą o twardości 3-4 °dGh oraz odczynie Ph od 6,0 do 6,5. Następnie w akwarium tarliskowym umieszcza się rośliny o drobnym, gęstym ulistnieniu np. wywłócznik, które powinny zostać wcześniej poddane dezynfekcji. Na powierzchni powinny znaleźć się rośliny pływające dające cień. Do przygotowanego w ten sposób, dojrzewającego minimum 4 dni akwarium o temperaturze wody 26-27°C wpuszcza się wybraną parkę tarlaków. Tarło następuje najczęściej kolejnego dnia wcześnie rano. Po złożeniu ikry w celu ochronienia jej przed zjedzeniem, rodziców należy odłowić a zbiornik zaciemnić. Narybek wykluwa się po około 24 godzinach, korzysta z pęcherzyka żółciowego przez około 5 dni po czym zaczyna swobodnie pływać. Należy karmić go planktonem a w miarę wzrostu podawać większe pożywienie. Autor: NirwAnia. Dziękujemy.

2 komentarzy

  1. nrop:

    to prawda mi zjadly 2 gupiki

  2. porn:

    UWAGA OBGRYZAJĄ OGONY GUPIKOM I MOLINEZJOM

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter