Gupik pawie oczko

Opis

Gupik pawie oczko – Poecilia reticulata. Nazwa zwyczajowa Gupik pochodzi od Girardinus guppi nadanej w 1866 roku przez wielebnego Roberta Johna Lechmere Guppy, uważanego za odkrywcę tego gatunku w Trynidadzie. Samce zazwyczaj nie żyją dłużej niż dwa lat, samice mogą żyć nawet kilka lat. Starsze samice stają się zazwyczaj garbate. Gupik pawie oczko jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych żyworodnych ryb hodowanych w polskich akwariach. Dziką formę można spotkać niezwykle rzadko, ale hodowane przez wiele pokoleń bez selekcji wracają do postaci podobnej do pierwotnej. Nasze domowe zbiorniki zamieszkują głównie gupiki z form ozdobnych, o wiele bardziej barwne od pierwotnych odmian. Są uznawane za ryby spokojne, które powinny żyć w grupie. Samce są bardziej smukłe i mniejsze od samic, a także ich płetwa odbytowa ogonowa została przekształcona w gonopodium. Samce posiadają również różnokolorowe ubarwienie. Gupik pawie oczko powszechnie jest uznawany za rybę bardzo wytrzymałą i łatwą w hodowli. Jest rybą bardzo różnorodną pod względem ubarwienia. Samce gupika pawie oczko posiadają płetwę ogonową w bardzo rozmaitych kształtach. Na podstawie kształtu płetw samca, wyróżnia się 12 standardów. Najczęściej spotykane posiadają ogon w kształcie wachlarza. Samce konkurują między sobą prezentując się przed samicami. Mają trzepoczący styl poruszania się, szczególnie samce podczas zalotów, kiedy podążają za samicą. Gupiki wykorzystywane były w celu niszczenia larw komarów roznoszących malarię. Za centrum hodowli gupika uznawana jest Floryda. Niestety w ostatnim czasie coraz częściej zdarzają się zachorowania tego gatunku. Dzieje się tak zapewne z powodu importu tych ryb z dalekowschodnich hodowli. Dużo pewniejsze są osobniki z rodzimych hodowli. Niektórzy wyróżniają także populację o nazwie gupik Endlera. Jest to ryba bardzo ruchliwa, która faktycznie sprawia wrażenie odmiennego gatunku. Samce tego gatunku posiadają brzuch zdobiony czarnym łódkowatym i krótkim pasem, natomiast płetwa ogonowa wygląda jakby miała górny i dolny miecz.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Trynidad, Antyle Holenderskie, Barbados, Grenada, Antiqua, Wyspy Leewarda, Gujana i Wenezuela

Długość

Samice gupika dorastają do około 5 cm, samce do 3 cm

Odżywianie

Większość wszystkich dostępnych w sprzedaży pokarmów. Należy podawać również pokarmy roślinne.

Temperatura

Znoszą szeroki zakres temperatur. Najlepiej gdy temperatura wynosi od 21-23C (pH około 7). Pomimo ich wytrzymałości, dłuższy czas w chłodzie może skutkować popadnięciem w groźne choroby. Unikajmy narażania je na skoki temperatury.

Warunki hodowlane

Gupik pawie oczko uznawany jest za bardzo wytrzymały gatunek. Nie należy hodować z gatunkami ryb wykazującymi tendencje do obgryzania płetw. Gupiki wymagają otwartej przestrzeni do pływania. Ogólnie jakość wody powinna być dobra. W celu zapewnienia optymalnych warunków można dodać niewielką ilość soli do wody (1 łyżeczka na 5 litrów wody) Nie wymaga dużego akwarium ( min 30 litrów).

Rozmnażanie

Gupiki bardzo łatwo i szybko się rozmnażają. Są rybami żyworodnymi. Brzuch samicy staje się coraz bardziej okrągły w miarę rozwijania się w jajowodach zarodków, a następnie młodych rybek. Na parę dni przed porodem brzuch dorosłej samicy staje się trochę kanciasty. Młode zazwyczaj rodzą się w nocy albo nad ranem. Zazwyczaj co 4-6 tygodni rodzą się mioty liczące około 30-40 sztuk młodych. Największy miot liczył 193 młode. Wykazują tendencje do zjadania nowo narodzonych młodych, dlatego warto przenieść samicę do specjalnie przygotowanego akwarium rozrodczego. Gdy narybek osiągnie około 1 cm długości może być z powodzeniem wpuszczony do akwarium ogólnego Nie należy rozmnażać między sobą blisko spokrewnionych osobników, ponieważ istnieje ryzyko zajścia różnego rodzaju mutacji. Młode rybki można karmić pokarmami pyłowymi lub ugotowanym i rozdrobnionym żółtkiem jaja kurzego. Należy uważać aby nasza populacja gupików nazbyt się nie rozrosła. Szybko rozmnażające się gupiki potrafią szybko przerybić nasz zbiornik.

1064 komentarzy

  1. Gupiczek :

    mam takie pytanie bede miec akwa 25l i chce mieć gupiki (nie chce ich rozmnażać )więc postanowiłam trzymać same samce ... czy one sie nie będą podgryzać ?

  2. Andzia:

    mam 3 brzanki różowe razem z gupikami- świetnie się dogadują,nawet razem pływają i nikt nikogo nie podgryza

  3. przemek:

    Mam problem. Moja gupiczka jest w ciąży już ze 4 miesiące! Ma ogromniasty brzuch (jak 3 normalne gupiczki). Na pewno to jest ciąża. W akwa. mam tamp. 25 stopni. Nie wiem w czym problem, że ona nie może urodzić. Proszę o radę.

  4. Kamil:

    Do Drypsiu: Ja akurat trzymam gupiki w oddzielnym akwarium - gupikarium :) Są nad wyraz kolorowe i ruchliwe :) Mogą jednak przebywać z wieloma innymi gatunkami ( piękniczkowate, np. molinezje, mieczyki, karpiowate, np. dania, kardynałki, kąsaczowate, np. tetry, neonki, labiryntowate, np. gurami mozaikowe, prętniki karłowate, pielęgnicowate, np. pielęgniczka kakadu, barwniak czerwonobrzuchy, sumy, np. zbrojniki, kiryski ). Trzeba jednak pamiętać, że gupiki bardzo szybko się rozmnażają i w kilka miesięcy znacznie zapełnią akwarium :):):)

  5. piter12345:

    do drypsiu:* z gupikami możesz trzymać mieczyki,molinezje neony inesy,czerwone,czarne, zbrojniki,kosiarki.

  6. Kasia od gupików:

    Moje 4 gupiczki sa w ciazy ,maja juz dosyc duze brzuchy,czy ktos wie jak poznac kiedy beda rodzic,czy matka pozjada swoje potomstwo,czy kazda samiczka musi miec swoj kotnik,bardzo prosze o porade ,dziekuje

  7. Drypsiu :*:

    Mam pytanie. Jakie ryby mogą żyć z gupikami jest to dla mnie wazne poniewaz mam wielkie akwarium, ale z duzymi rybami wczoraj sprzedalem je wszystkie by miec gupiki, lecz nie wiem z jakimi je moge hodować

  8. mimi:

    do czarny;masz racje gupik się gibał na boki i zdechł...szkoda ale takie życie..resztz rybek ok.pozdrawiam i dziękuje czrny.

  9. piter12345:

    Do Gupiczek: A kiedy je kupiłeś , ponieważ tak robią ryby niedawno kupione, przestaną tak pływać jak się zaaklimatyzują

  10. .xD.rafał.xD.:

    powiedzcie mi coś jak ryba jest chora to ciążą się opózni

  11. Gupiczek:

    Mam pytani czy to normalne żeby gupiki pływały w góre w dół po szybie czy to jest normalne ?

  12. mati:

    moje gupiki siedzą na dnie 5minut a potem przez około 10godzin pływają na gurze jedzą mam kirys x5 kardynał x4 gupik samica x6 samiec x3 czy coś im jest???

  13. mati:

    mojemu gupikowi obgryzł drugi tylni ogon pomylił z ochotkom odrośnie mu???

  14. pamazi:

    Ktoś lub coś dziś w nocy pozbawiło samca całej płetwy ogonowej. Drugi jeszcze ma ale przestraszony cały czas siedzi w koncie przy dnie. Obsada: Kosiarka, bojownik, 5 x titejka, 6 x neon, glonojad, 5 x gupik. Kto wie co to mogło być?

  15. czarny:

    do mimi:gupik jest pewnie stary (jeśli się giba) i niedługo zdechnie :( jesli jakes macie pytanie piszcie

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter