Zbrojnik zebra

Opis

Jest to zdecydowanie jeden z najpiękniej ubarwionych zbrojników. Jego ciało pokrywają biało czarne paski, które wyglądają niezwykle atrakcyjnie. Ogólnie uznawany jest za gatunek łagodnie usposobiony. Większość czasu spędza w strefie przydennej, a szczególnie uaktywnia się po zmroku. Zdecydowaną wadą zbrojnika zebra jest jego dosyć wysoka cena.

Pochodzenie

Dorzecze rzeki Xingu w Ameryce Południowej.

Długość

Do 8-9 cm.

Odżywianie

Dosyć chętnie spożywa pokarmy takie jak: larwy owadów, pokarmy gotowe oraz serca wołowe. Najchętniej spożywa pokarm po zgaszeniu światła.

Temperatura

23-26 C.

Warunki hodowlane

Nie jest trudny w utrzymaniu pod warunkiem zapewnienia odpowiednich warunków. Może być hodowany w akwarium wielogatunkowym razem z gatunkami o zbliżonym usposobieniu. Zbiornik powinien mieć minimum 70 cm długości. Za podłoże może posłużyć żwir o łagodnych krawędziach lub piach. Dekoracje możemy utworzyć z kamiennych grot, korzeni oraz łupin korzenia kokosowego. Przy dnie wskazany jest delikatny prąd wody. Możemy go uzyskać za pomocą wydajnej pompy. Woda: miękka do średnio twardej, dobrze napowietrzana, regularnie częściowo podmieniana o pH 6,0-7,0.

Rozmnażanie

Para najchętniej wyciera się w ciasnych grotach. Złożona przez samicę ikra jest zapładniania przez samca. Następnie przez kilkanaście dni z zapałem broni on ikry oraz wylęgu.

20 komentarzy

 1. walnięty:

  no,no droga rybka

 2. LUKI:

  ja widziałem ogłoszenie na allegro gosciu chciał sprzedac 5 młodych za 653zł

 3. Splowa:

  fajna rybcia do wypowiedzi szol dodam tylko ze spotkałem ja tylko raz na allegro i kosztowała równe 400 zl za rybę wielkości 4 cm

 4. szol:

  Bardzo ciężko dostępny, a ceny zaporowe (kilkaset złotych). Do tego bardzo dużo osobników ma wadę genetyczną (mopskopf)i ich cena mimo że powinna być mocno zaniżona, w Polsce taka nie jest. wiec ogólnie pozostaje pałać miłością platoniczną..

 5. Lora:

  Heh, Uroczy. ;) Jednak wole Gibicepsy.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter